Opublikowany przez:
Redakcja
2025-05-13 16:24:21
Autor zdjęcia/źródło: kroshka__nastya (Freepik)
Gorące letnie dni to czas, gdy nasze ubrania muszą być przewiewne i pozwalać skórze oddychać. Naturalne materiały są więc najlepszym wyborem na lato – są przewiewne, odprowadzają wilgoć i nie dogrzewają nas dodatkowo. Dokonując zakupów letnich ubrań, wybieraj te rzeczy, które na metce mają przewagę naturalnych włókien. Jakie tkaniny są naturalne?
Bawełna – to chyba najbardziej popularna letnia tkanina. Jest miękka, lekka i łatwa w utrzymaniu czystości. Ubrania z bawełny dobrze znoszą pranie, łatwo się prasują i nie mają tendencji do deformowania. Tkaniny bawełniane mają różną gramaturę – szukając letnich ubrań, dobrze jest dotknąć materiału i sprawdzić, czy nie jest zbyt gruby. Te o cieńszym splocie bywają z kolei lekko przezroczyste. Dlatego najlepiej jest przymierzyć kupowaną rzecz.
Len – nierozerwalnie kojarzy się z letnimi kreacjami. Tkanina ta jest lekko sztywna, bardzo mocno się gniecie i trudno ją prasować, jednak ma doskonałe właściwości termoregulacyjne. Ubrania z lnu są lekkie i doskonale przewiewne. Z każdym kolejnym praniem stają się odrobinę bardziej miękkie. Minusem lnu jest to, że mocno się odkształca, np. na kolanach czy łokciach. Lniane, jasne tkaniny bywają również prześwitujące.
Wiskoza – powstaje ze składników naturalnych (celulozy), jednak podlega obróbce chemicznej, więc nie jest w pełni materiałem naturalnym. Ubrania z wiskozy lekko się „leją”, więc idealnie nadają się na letnie sukienki, bluzki i spódnice.
Tencel (lyocell) – to włókno syntetyczne pochodzenia naturalnego, pozyskiwane z celulozy drzewnej. Tkanina z tencelu jest miękka, przewiewna jak len i chłonna, a jej produkcja odbywa się w zamkniętym cyklu, co sprawia, że jest uznawana za produkt ekologiczny. Ubrania z tencelu są droższe niż bawełniane, a sama tkanina ma tendencję do zagnieceń – co jednak nie umniejsza jej zalet w noszeniu latem.
Jedwab – to tkanina z kategorii bardziej luksusowych, niezwykle elegancka i delikatna. Ubrania z jedwabiu są chłodne i oddychające. Niestety jest to materiał trudny w pielęgnacji – łatwo go uszkodzić i potrafi blaknąć, jeśli przez długi czas jest wystawiony na działanie promieni słonecznych.
Naturalne tkaniny są najlepszym wyborem na lato, jednak warto zaznaczyć, że niektóre materiały syntetyczne również mogą sprawdzić się w cieplejszych porach roku. Mowa tu o nowoczesnych tkaninach technicznych, takich jak coolmax i dry-fit. Zostały stworzone z myślą o aktywności fizycznej, dlatego mają doskonałe właściwości odprowadzania wilgoci i zapewniają uczucie chłodu. Doskonale sprawdzają się podczas letnich treningów czy joggingu. Analizując metki letnich ubrań, zapewne często znajdziecie też w składzie elastan. Jest to sztuczne włókno, które samo w sobie nie jest przewiewne, ale stosowane jako domieszka do włókien naturalnych sprawia, że ubrania stają się lekko elastyczne, lepiej dopasowują się do sylwetki oraz dłużej zachowują swój fason, nawet pomimo częstego prania.
Zdecydowanie należy zrezygnować latem z ubrań uszytych z poliestru i akrylu. Choć sklepy często oferują letnie kolekcje z tych tkanin, warto pamiętać, że nie przepuszczają one powietrza, wzmagają pocenie i nie odprowadzają wilgoci. W upalne dni kleją się do skóry i potęgują uczucie gorąca. Lepiej unikać ubrań wykonanych w 100% lub w dominującej większości z poliestru czy akrylu.
Kupując letnie ubrania, wybierajmy te uszyte z tkanin naturalnych lub z niewielką domieszką włókien sztucznych. Zwracajmy uwagę również na gramaturę tkanin – materiał nie może być zbyt gruby i ciepły. Warto też wybierać letnie ubrania w jaśniejszych kolorach, ponieważ odbijają promienie słoneczne i nie nagrzewają się tak jak kolory ciemne, które z kolei pochłaniają ciepło. Stawiajmy na luźne i swobodne kroje – im bardziej tkanina przylega do ciała, tym gorzej cyrkuluje powietrze, co sprzyja przegrzewaniu i poceniu. W upalne dni znacznie lepiej sprawdzą się sukienki, koszule, tuniki czy spodnie typu culotte, niż przylegające legginsy czy dopasowane topy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!