Upał, który ciąży? Czyli jak przetrwać lato, będąc w ciąży? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Upał, który ciąży? Czyli jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

Kobiety, których ostatni trymestr ciąży przypada na lato, wiedzą, że żar lejący się z nieba i zaduch to jedne z najbardziej dotkliwych doświadczeń. Odczuwa się je tym gorzej, im bliżej jest termin porodu. Jak radzić sobie w upalne dni? Jak się ubierać? Co jeść? Jesteś ciekawa? To koniecznie czytaj dalej.

Upał, który ciąży? Czyli jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

Opalenizna a dziecko

Mamy, które musiały przeżywać swój ostatni trymestr ciąży w okresie letnim, wiedzą, że jest to dla organizmu nie lada wyzwanie. Pojawiają się wówczas obrzęki nóg i stóp, ogólnie osłabienie organizmu i częstsze problemy ze skórą. Kobieta męczy się znacznie szybciej, a każdy, nawet drobny wysiłek urasta do rangi wspinaczki na Mount Everest. W czasie upałów nie trudno o omdlenia. Bardzo silne odwodnienie, które najczęściej zdarza się latem, może być jedną z przyczyn przedwczesnego porodu lub odklejenia się łożyska.

Naskórek kobiet w ciąży jest wyjątkowo delikatny i podatny na poparzenia. Mogą one prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do cholestazy wewnątrzwątrobowej. Stanowi to ryzyko dla płodu. Pod wpływem zmian hormonalnych i metabolicznych skóra wykazuje większą tendencję do powstawania znamion i zmian, nawet tych rakotwórczych. Lepiej zatem nie wystawiać się na słońce, a spacerować w zacienionych miejscach.

Dieta latem

Latem należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie. Picie zbyt małej ilości wody sprzyja powstawaniu obrzęków i może być powodem bólu głowy. Przyjmuje się, że w ciąży należy dostarczyć ok. 2,5 litra płynów dziennie. Najlepiej jest, gdy woda jest średnio-mineralizowana, ponieważ wapń i magnez w niej zawarte zmniejszają ryzyko skurczów mięśni. Nie mniej cenne są również soki owocowe, bogate w witaminy oraz niezbędne składniki odżywcze. Dobrze, żeby były świeżo wyciskane.

Kobieta w ciąży powinna również zmienić sól na dietetyczną. Chlorek potasu obecny w tej drugiej ma działanie przeciwobrzękowe. Ważne jest, aby unikać jedzenia lodów włoskich z automatu. Mogą zawierać bakterie Salmonelli. Warto też rezygnować z kupowania pudełek tego mrożonego przysmaku w supermarketach. Lepszym rozwiązaniem jest sięganie po desery wykonane w domu,

Na co uważać szczególnie

Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać, aby uchronić się przed skutkami upałów. A są to:

  • unikanie słońca w godzinach między 12 a 16. Wówczas promieniowanie jest najsilniejsze. Dobrze jest spacerować cieniu i przed każdym wyjściem z domu, nakładać na całe ciało i twarz krem z wysokim filtrem. Warto jednak zwrócić uwagę, aby kosmetyk był przeznaczony dla kobiet w ciąży,
  • dostosowywanie aktywności fizycznej do temperatury na zewnątrz i własnych możliwości. Na trening dla przyszłych mam najlepiej wybrać się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. O ile jest to możliwe, warto rozważyć lekkie zajęcia rozciągające lub jogę (o ile zdrowie i kondycja na to pozwala). W sezonie letnim warto zmniejszyć intensywność ćwiczeń - znacznie trudniej wtedy o hipertermię, czyli przegrzanie,
  • pamiętanie o nakryciu na głowę np. kapeluszu,
  • noszenie lekkiego i przewiewnego obuwia. Ta sama zasada dotyczy bielizny, która powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Sztuczne tworzywa mogą powodować grzybicę pochwy i inne infekcje. Zdecydowanie odradza się chodzenie w szpilkach, które sprzyjają opuchliznom,
  • częste chłodzenie ciała. W ciągu upalnego dnia warto wziąć kilka szybkich, chłodnych pryszniców. W krótkim czasie poprawią one krążenie krwi i orzeźwią.

Organizm kobiety w ciąży jest znacznie bardziej podatny na infekcję, z powodu słabszej odporności immunologicznej. W okresie letnim radzi się zatem unikać publicznych basenów, na których można zarazić się różnego rodzaju grzybami, powodujących infekcje okolic intymnych. Gdy temperatury na dworze oscylują w granicy 30 °C, warto też zrezygnować z noszenia biżuterii, w tym głównie pierścionków i obrączek.

Życie kobiety w ciąży latem jest wyjątkowo dokuczliwe, jednak dzięki powyższym wskazówkom, można przejść przez ten okres znacznie łagodniej. Przyszła mama powinna cieszyć się słońcem i przygotowywać się na przyjście potomka w spokoju i zdrowiu.