Skąd się bierze rak jajnika? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Skąd się bierze rak jajnika?

Dr Jarosław Dębniak - ekspert z gdańskiej Victoria Clinic omawia proces powstawania oraz czynniki zmniejszające oraz zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór narządów rodnych u kobiet.


Czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania na raka jajnika:

- Stosowanie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych

Podczas stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych stałe stężenie hormonów blokuje wydzielanie gonadotropin i owulację, a w trakcie karmienia piersią niskie stężenie estrogenów i LH hamuje wyrzut komórki jajowej.

- Ciąża oraz karmienie piersią

W ciąży stwierdza się wysokie stężenia hormonów: estrogenów i progesteronu, które hamują wydzielanie gonadotropin stymulujących jajnik do owulacji. Owulacje dokonują się przez około 20 lat życia kobiety. Zazwyczaj ciąża donoszona powoduje zatrzymanie owulacji na około 1 rok, co stanowi 5% całkowitej liczby owulacji w życiu kobiety. Z danych epidemiologicznych wynika natomiast, że ciąża donoszona zmniejsza możliwość zachorowania o 15%.

W wieloośrodkowym badaniu przeprowadzonym w USA stwierdzono, że ryzyko wystąpienia raka jajnika obniża się o 40% po pierwszym porodzie donoszonej ciąży, i o kolejne 14% przy kolejnych ciążach. Ciąże zakończone poronieniem lub przedwczesnym porodem oraz okres karmienia piersią nieznacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika.

Przy zastosowaniu analizy wieloczynnikowej oraz uwzględnieniu stosowania antykoncepcji hormonalnej zaobserwowano, że ryzyko raka jajnika jest niższe, gdy pierwsza ciąża i poród odbyły się w starszym wieku (wskaźnik ryzyka wynosił 0,61 dla kobiet w wieku 35 lat i więcej przy pierwszym porodzie w porównaniu z grupą młodszych niż 20 lat). Wykazano, że każde 5 lat opóźnienia wieku zajścia w pierwszą ciążę obniża ryzyko raka jajnika o 10%.

Najnowsze komentarze

  • 79.189.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Bardzo ważnym elementem jest określenie swoich predyspozycji do rozwoju nowotworu. Prosty sposób można znaleźć na monogen life. Określenie grupy ryzyka daje możliwość na wprowadzenie odpowiednich badań profilaktycznych i zmian w trybie zycia mających na celu zapobieganie rozwojowi nowotworu, i pozwala żyć w sposób świadomy.