Jak naturalnie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak naturalnie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Jak naturalnie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Autor zdjęcia/źródło: Freepik

Zatrzymanie wody w organizmie to dość powszechny problem. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn m.in. prowadzących siedzący tryb życia i spożywających zbyt dużo soli. Na szczęście są skuteczne sposoby, by sobie z tym poradzić. W tym artykule znajdziesz naturalne metody, które pomogą Ci odzyskać lekkość i lepsze samopoczucie.

Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie to nagromadzenie się nadmiaru płynów, których ciało nie jest w stanie naturalnie się pozbyć. Dolegliwość ta może pojawiać się okresowo np. w wyniku zmian hormonalnych u kobiet, podczas upałów lub po obfitym, słonym posiłku. Jeśli jednak opuchlizna utrzymuje się dłużej, może świadczyć o utrwalonych, niekorzystnych nawykach, a także być sygnałem, że warto bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Najczęstsze przyczyny zatrzymania wody w organizmie to:
- nadmiar soli w diecie,
- niewystarczające nawodnienie,
- brak ruchu i siedzący tryb życia,
- wahania hormonalne (np. przed miesiączką lud podczas menopauzy),
- przyjmowanie leków dających efekt retencji wody (np. antykoncepcyjnych, sterydowych, na nadciśnienie),
- problemy zdrowotne – m.in. związane z nerkami, sercem lub tarczycą.

Typowe objawy zatrzymania wody to: obrzęki, szczególnie w okolicy twarzy, dłoni, brzucha, kostek i nóg, uczucie ciężkości, napięta błyszcząca skóra, a także wahania wagi, nawet o 1–2 kg w krótkim czasie. Jeśli zauważasz u siebie takie sygnały, zacznij działać.

Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Początkowo można próbować poradzić sobie z zatrzymaniem wody w organizmie domowymi, naturalnymi sposobami. W wielu przypadkach okazują się one skuteczne i wystarczające. Jednak jeśli mimo zmian stylu życia objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć możliwe schodzenia.

Pij więcej wody

Jeśli przyswajasz niewłaściwą ilość płynów, należałoby przypomnieć sobie, dlaczego warto pić wodę. Niedobór wody może spowodować jej zatrzymanie w organizmie – jakby na zapas. Wypijaj minimum 1,5 litra dziennie, małymi łykami, systematycznie przez cały dzień. Jeśli masz trudność z regularnym piciem, pamiętaj, by trzymać szklankę lub bidon w zasięgu wzroku podczas dnia pracy.

Ogranicz spożycie soli

Sól to bardzo częsty winowajca zatrzymywania wody w organizmie. Myślisz, że nie solisz potraw? Być może spożywasz produkty, które już są posolone np. gotowe dania, wędliny, sery, przekąski. Robiąc zakupy, czytaj etykiety.

Wprowadź do diety produkty bogate w błonnik i potas

Spożywaj dużo warzyw i owoców. One nie tylko nawadniają, ale także zawierają błonnik, który wspomaga trawienie. Potas, zawarty np. w pomidorach, korzystnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową i wspiera usuwanie nadmiaru płynów.

Zacznij się ruszać

Regularna aktywność fizyczna, nawet zwykły spacer, poprawia krążenie i przepływ limfy. Dzięki temu organizm łatwiej pozbywa się nadmiaru płynów. Zacznij od prostych aktywności jak przejście wyznaczonej liczby kroków. Gdy przywykniesz do takiej aktywności, możesz dodać inne formy ruchu.

Wypróbuj zioła, na zatrzymanie wody w organizmie

Zioła o działaniu moczopędnym mogą pomóc w usunięciu nadmiaru wody. Warto sięgnąć po pokrzywę, pietruszkę czy koper włoski. Napary z tych ziół wprowadź do codziennej diety. Jeśli jednak zmagasz się z chorobą przewlekłą lub przyjmujesz na stałe leki, skonsultuj stosowanie ziół z lekarzem.

Czego unikać przy zatrzymaniu wody w organizmie?

W pierwszej kolejności odstaw słone przekąski tj. chipsy, paluszki, a nawet solone orzeszki. Wysoka zawartość soli sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Pożegnaj się także z fast foodami i żywnością przetworzoną. Poza szkodliwą solą znajdziesz w nich również konserwanty i cukier. Choć, by pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie, nie oznacza to, że możesz pić cokolwiek. Z diety warto wyeliminować napoje słodzone i gazowane, zwłaszcza te z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego. Najlepszym wyborem będzie po prostu czysta woda

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek i jednocześnie wzbogacisz dietę dużą ilością warzyw i owoców, jest spora szansa, że szybko zauważysz pierwsze pozytywne efekty.