Opublikowany przez: Kasia P.
Dr Jarosław Saczonek: Na początek korzystna może się okazać zmiana nawyków dotyczących aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia cukru, alkoholu, i kofeiny oraz wprowadzenie ubogotłuszczowej diety wegetariańskiej. Ponadto ważna jest nauka technik zmniejszających poziom stresu. Na przykład, jeśli problemem bywają wzdęcia, pacjentka powinna pić więcej wody. Jeżeli występują bóle głowy - zastosowanie leków przeciwbólowych. Jeżeli takie postępowanie nie przynosi poprawy po 2 - 3 cyklach miesiączkowych, być może konieczna będzie porada specjalisty i farmakoterapia.
Dr Jarosław Saczonek: Tak, razem ze swoim lekarzem powinna Pani ustalić indywidualne leczenie. Środki pomocne w leczeniu bolesnego miesiączkowania to: witamina B6, witamina E olej z siemienia lnianego, nasion czarnej porzeczki, z pestek winogron, z nasion wiesiołka dwuletniego, dziurawiec, korzeń lukrecji, liść mniszka lekarskiego, melisa oraz środki farmaceutyczne, dostępne w aptekach bez recepty, oparte na ziołach, zwiększające poziom serotoniny, działające antydepresyjnie. np. Depresanum.
Dr Jarosław Saczonek: Gorąca kąpiel podczas miesiączki nie jest zalecana. Długie przebywanie w wannie z gorącą wodą powoduje rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, może znacznie nasilać krwawienie. Podobnie działa przebywanie w tym czasie w solarium czy na słońcu.
Dr Jarosław Saczonek: Tak. W historii medycyny istnieją zalecenia nt. podawania alkoholu w dawkach terapeutycznych, które działają tonizująco na skurcze macicy. Jednakże obecnie taka forma leczenia jest niedopuszczalna. Kieliszek dobrego wina wypity do kolacji, podczas bolesnej miesiączki z pewnością nie zaszkodzi.
Dr Jarosław Saczonek: Intensywne (zawodowe) uprawianie sportu istotnie zaburza równowagę hormonalną organizmu i może prowadzić do rozregulowania cyklu płciowego. Zwykłe ćwiczenia fizyczne, np. wf w szkole, regularne treningi poprawiające kondycję fizyczną (bez forsowania się) przeprowadzane systematycznie, przez długi czas (także w trakcie miesiączki) mają pozytywny wpływ na organizm. Mogą nawet przyczynić się do wyeliminowania dolegliwości bólowych w trakcie miesiączki. Zatem warto ćwiczyć fizycznie. Z kolei seks w trakcie miesiączki jest wynikiem decyzji obojga partnerów. Z punktu widzenia terapii bolesnej miesiączki ma kojący wpływ na dolegliwości. Ból ustępuje pod wpływem wydzielanych hormonów podczas współżycia. Zagadnienia estetyczne, własny pogląd, zwyczaje religijne odnoszą się indywidualnie do partnerów.
Jarosław Saczonek - ginekolog-położnik z 18-letnim stażem, ekspert portalu Familie.pl. Aby zadać mu swoje pytanie związane z antykoncepcją, ginekologią lub położnictwem KLIKNIJ TUTAJ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
178.37.*.* 2018.01.17 15:17
Dlaczego nie ma tu żadnej wzmianki o oleju z wiesiołka, który stosowany regularnie potrafi zmniejszyć torbiele, zlikwidować bóle towarzyszące miesiączce i ułatwić zajście w ciążę? O wiesiołku wie prawie każda staraczka, a pomimo tego niewiele o nim się mówi.
feminamed 2014.03.26 00:37
"Gwiazdka, gwiazdka i cyferki", ja nie jestem w stanie wspomnieć o wszystkim w jednym poście! O endometriozie istnieje piśmiennictwo w postaci "cegieł"! Jak chcesz zapytać, to po prostu zapytaj konkretnie :) ... "listek maliny" przeciwko "czerwonemu winu", "winie?" już na początku może rozpętać burzę, choćby z powodu samej odmiany w przypadkach! A jakim przypadkiem jest Twój? ... wiem, że "winie" ;) Ale czyja to wina, że nie wspomniałem?
Sonia 2014.02.05 17:58
Ból powinien minąć po porodzie...Tak słyszałam..Niestety u mnie się nie sprawdziło. Ból potrafi byc tak silny, że robi się słabo...Artykuł pomocny, wskazówki znajdą u mnie zastosowanie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.