Bolesne miesiączkowanie – PORADY GINEKOLOGA - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Bolesne miesiączkowanie – PORADY GINEKOLOGA

Bolesne miesiączkowanie – PORADY GINEKOLOGA

Autor zdjęcia/źródło: Bolesne miesiączkowanie @ Galospa

Bolesne miesiączkowanie to często spotykany problem. Pytamy naszego Eksperta jak sobie radzić podczas bolesnego okresu, by nie zwariować?

Wiele, bo ok. 75% kobiet w wieku rozrodczym uskarża się na bolesne miesiączkowanie i wykazuje kilka z objawów charakterystycznych dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W przypadku wielu kobiet problem można zwalczać, skutecznie łagodząc bolesność: odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny oraz niektóre preparaty medycyny niekonwencjonalnej.

U każdej pacjentki, u której istnieje podejrzenie ZNP, należy wykluczyć nadczynność tarczycy, układowe choroby tkanki łącznej (np. toczeń) i inne choroby o nietypowych objawach.- tłumaczy ginekolog dr Jarosław Saczonek. Razem z Ekspertem wyjaśniamy jak opanować bolesne miesiączkowanie.

Familie.pl: Panie Doktorze mam bolesne miesiączki, od czego mogę zacząć leczenie?

Dr Jarosław Saczonek: Proponuję prowadzenie przez Panią kalendarzyka, w którym należy notować codziennie nasilenie objawów (w skali od 0 do 4; 0-brak, 4-ciężkie dolegliwości uniemożliwiające normalne funkcjonowanie). Kalendarzyk należy prowadzić przez dwa cykle miesiączkowe. Charakterystyczne jest to, że dolegliwości nasilają się przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego, ustępują wraz z jego początkiem, a tydzień po ustaniu krwawienia jest brak objawów choroby.

Familie.pl: Co może być przyczyną bolesności okresu? Czy powinnam się już niepokoić?

Dr Jarosław Saczonek: Najczęstsza w takich przypadkach przyczyna leży w nieprawidłowych funkcjach endokrynologicznych organizmu, w ośrodkowym układzie nerwowym. Czynnikiem mającym ścisły związek jest serotonina - czynnik biochemiczny mający korzystny wpływ na zaburzenia nastroju, apetytu i zachowania. W leczeniu zaburzeń początkowo stosuje się postępowanie niefarmakologiczne. Nie należy się bać, ale warto spróbować intensywniej zatroszczyć się o siebie.

Familie.pl: No dobrze, a co jeśli mam jakieś wady genetyczne lub schorzenia?

Dr Jarosław Saczonek: Oczywiście nie można zapominać o podłożu organicznym bolesnych miesiączek, ale wszystkie Pani wątpliwości w tej kwestii rozwieje lekarz, zlecając odpowiednie badania. Udowodniono także, że w wielu przypadkach przyczyna bolesnego miesiączkowania tkwi w psychice pacjentki, która kieruje się stereotypem myślowym lub nie była przez mamę odpowiednio przygotowana do menstruacji. Ważne znaczenie ma zatem rozmawianie o tym z dziewczynkami w odpowiednim wieku.

Familie.pl: Moja psychika ma wpływ na ból podczas menstruacji?

Dr Jarosław Saczonek: I to jakie! Nastawienie pacjentki zmienia się wraz z troską o własny organizm. Im bardziej troszczy się Pani o własne ciało i powiedzmy rozpieszcza w tym czasie, tym lżej znosi Pani dolegliwości.

Najnowsze komentarze

  • 178.37.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Dlaczego nie ma tu żadnej wzmianki o oleju z wiesiołka, który stosowany regularnie potrafi zmniejszyć torbiele, zlikwidować bóle towarzyszące miesiączce i ułatwić zajście w ciążę? O wiesiołku wie prawie każda staraczka, a pomimo tego niewiele o nim się mówi.
  • Awatar użytkownika feminamed
    feminamedIkona zgłaszania komentarza
    "Gwiazdka, gwiazdka i cyferki", ja nie jestem w stanie wspomnieć o wszystkim w jednym poście! O endometriozie istnieje piśmiennictwo w postaci "cegieł"! Jak chcesz zapytać, to po prostu zapytaj konkretnie :) ... "listek maliny" przeciwko "czerwonemu winu", "winie?" już na początku może rozpętać burzę, choćby z powodu samej odmiany w przypadkach! A jakim przypadkiem jest Twój? ... wiem, że "winie" ;) Ale czyja to wina, że nie wspomniałem?
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Ból powinien minąć po porodzie...Tak słyszałam..Niestety u mnie się nie sprawdziło. Ból potrafi byc tak silny, że robi się słabo...Artykuł pomocny, wskazówki znajdą u mnie zastosowanie.