Rodzicielstwo bliskości - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Wątek: 

Rodzicielstwo bliskości

42odp.
Strona 3 z 3
Odsłon wątku: 11715
Avatar użytkownika Hafija
HafijaPoziom:
  • Zarejestrowany: 08.02.2011, 18:52
  • Posty: 683
  • Zgłoś naruszenie zasad
7 lipca 2011 07:21 | ID: 581614

Czy praktykujecie rodzicielstwo bliskości? Czy jak dziecko płacze pocieszacie i przytulacie je czy pozwalacie się wypłakać? Czy dziecko wie, że zawsze jak jest smutne i nieszczęśliwe może do was przyjśc się przytulić i wie że otrzyma od Was pocieszenie?

Rodzicielstwo bliskości (ang. attachment parenting) – termin utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, określający filozofię rodzicielską opartą na zasadach teorii przywiązania w psychologii rozwojowej, która mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, mającą wpływ na całe jego przyszłe życie. Wrażliwi i dostępni emocjonalnie rodzice pomagają dziecku zbudować bezpieczny styl przywiązania, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi społecznemu i emocjonalnemu oraz wpływa na poczucie szczęścia.

Według Attachment Parenting International (API) – międzynarodowej organizacji, powołanej do życia, by promować ideę rodzicielstwo bliskości – jest osiem zasad, które wspierają powstanie bezpiecznej więzi dziecka z opiekunem:

  1. Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa
  2. Karm z miłością i szacunkiem
  3. Reaguj z wrażliwością
  4. Zapewnij odżywczy dotyk
  5. Zapewnij bezpieczny sen, pod względem fizycznym i emocjonalnym
  6. Zapewnij stałą, pełną miłości opiekę
  7. Praktykuj pozytywną dyscyplinę
  8. Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym

Powyższe zasady nie zostały zaczerpnięte z początkowych badań nad stylami przywiązania, ale są to działania, które rodzice mogą podjąć, by „zestroić się” ze swoimi dziećmi, być „konsekwentnie wrażliwymi na ich potrzeby” oraz „dostępnymi fizycznie i emocjonalnie”, co jest kluczowe dla wytworzenia u nich bezpiecznego stylu przywiązania.

Zasady te interpretuje się na liczne sposoby. Wiele osób, preferujących rodzicielstwo bliskości, wybiera jednocześnie naturalne życie rodzinne (ang. natural family living – NFL), czyli m.in. naturalny poród, poród domowy, rezygnację z pracy zawodowej jednego z rodziców, wspólne spanie (ang. cosleeping), karmienie piersią, noszenie dzieci czy domową edukację.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzicielstwo_blisko%C5%9Bci

Ostatnio edytowany: 07.07.2011, 07:21, przez: Hafija
Avatar użytkownika bielinek_kapustnik
  • Zarejestrowany: 08.04.2011, 08:58
  • Posty: 1112
41
  • Zgłoś naruszenie zasad
22 lipca 2011 15:55 | ID: 595051

Janka - moja córa jest przykładem dziecka, które nie chciało być noszone w chuście (bo noszone luzem - a i owszem, zresztą nie szczędziłam jej) :) A ja chustowo wyedukowana, nawet szkolenie u ekodzieciaka zaliczyłam ;) Młoda miała w tamtym okresie awersję do wszelkiego unieruchamiania  i krępowania - taki egzemplarz, zresztą ogólnie bardzo płaczliwy i wymagający. Dopiero później pouch jej podszedł - tak się nosiłyśmy długo :)

Avatar użytkownika Reklama
ReklamaPoziom:
  • Zarejestrowany: 04.09.2009, 08:40
  • Posty: 38
42
  • Zgłoś naruszenie zasad
30 września 2024 09:28 | ID: 1477189