W pierwszej kolejności należy rozważyć czy na pewno nie ma szans na pojednanie, zwłaszcza, że jak wnioskuję pozew nie został jeszcze złożony. Pozew może złożyć każda ze stron, zazwyczaj dla wyniku sprawy nie ma znaczenia kto ją wszczyna. Każdy z małżonków może wnosić o orzeczenie o winie współmałżonka, można też wnosić o rozwód z winy obu stron lub o zaniechanie orzekania o winie ale by do tego doszło, konieczna jest zgoda współmałzonka. W sytuacji gdy oboje małżonkowie rezygnują z ustalania winy, sprawa rzeczywiście może skończyć się na jednym terminie, zwłaszcza gdy nie ma ze związku małoletnich dzieci. Jeśli w grę wchodzą dzieci, sąd nawet przy zgodnym wniosku nie może poprzestać na dowodzie z przesłuchania stron (obowiązkowym) i zleca wywiad kuratora lub przesłuchuje jednego świadka, ewentualnie dopuszcza dowody z dokumentów.
W sytuacji gdy chociaż jedno z małżonków żąda ustalenia winy, sąd musi o niej orzec. Sąd orzeka o winie wg własnego uznania na podstawie przeprowadzonych i wnioskowanych przez strony dowodów. Ten kto twierdzi, ma obowiązek to wykazać dowodami, a więc jeśli będzie Pan w procesie twierdził, że to żona ponosi winę za rozpad małżeństwa, trzeba wskazać na czym wina ta polega i poprzeć to dowodami. O dowodach w kolejnym wątku JaQuba.
Sprawy rozwodowe nie należą do łatwych i przyjemnych, w przypadku gdy walka toczy się nie tylko o winę ale często też o dziecko, warto skorzystać z fachowej pomocy. Dodam, że w przypadku gdy spór małzonków dotyczy kwestii władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, a co się z tym wiąże często miejsca pobytu i ewentualnych kontaktów, sądy posiłkują się opiniami biegłych - psychologów, pedagogów, psychiatrów z rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych. W obszernych opiniach wykonanych po badaniach rodziców i dziecka, biegli zazwyczaj trafie diagnozują problem i proponują sądowi konkretne rozwiązania, z których sądy zazwyczaj korzystają. Biegli m.in powoływani są do stwierdzenia które z rodziców daje lepsze gwarancje prawidłowego wychowania dziecka, z którym z rodziców dziecko powinno mieszkać, jak często wskazane są kontakty z drugim rodzicem. W każdej sprawie rozwodowej sąd poza orzeczeniem rozowodu z winy lub bez, ma obowiazek orzec o wladzy rodzicielskiej nad małoletnmi dziećmi, o miejscu pobytu dzieci, o kontaktach, o alimentach na rzecz dzieci i o kosztach postepowania. Na wniosek sąd może orzec dodatowo o sposobie korzystania z mieszkania, o ewentualnej eksmisji współmałżonka, o alimentach na współmałżonka. W praktyce sądy rzadko orzekają w rozwodzie o podziale majątku mimo, że przepisy dają taką możliwość o ile nie przedłuży to postępowania.