Metoda termiczna
Hormony działające w organizmie kobiety wpływają nadtemperaturę jej ciała. Zmiany temperatury podczas każdego cyklu miesiączkowego są mniej więcej takie same co pozwala na powiązanie ich z płodnością kobiety. Na tej podstawie opracowano termiczną metodę wyznaczania płodności.
Metoda ta wymaga od kobiety dość dużej samodyscypliny i systematyczności. Nie tylko od kobiety ale od jej partnera także, gdyż metoda ta wymaga zaangażowania ich obojga. Kobieta zazwyczaj dokonuje pomiarów a mężczyzna zapisuje je i pomaga analizować. Sprawia to, że ciężar planowania dziecka spoczywa na małżeństwie, nie tylko na przyszłej mamie.
Pomiarów dokonuje się specjalnym termometrem owulacyjnym. Jest to zazwyczaj termometr rtęciowy o bardzo rozciągniętej skali pozwalającej na odczyt temperatury z dokładnością do 0,05 stopnia Celsjusza. Rozmiarem nie różni się od tradycyjnych termometrów, z tego powodu skala jest skrócona.
Pomiaru dokonuje się w pochwie, odbytnicy bądź pod językiem. Bardzo ważne jest, aby sposób dokonywania pomiaru był cały czas ten sam – to znaczy w jednym miejscu, o jednakowej porze dnia – najlepiej z rana zaraz po przebudzeniu, po minimum trzech godzinach snu przez 8 minut pod językiem albo 5 minut w pochwie bądź odbytnicy. Należy pamiętać, że pojemniczek z rtęcią musi być cały otoczony błoną śluzową. Pomiary powinno się zapisywać na specjalnych kartach obserwacji, zamieszczając również takie informacje jak moment pomiaru, przyjmowane leki, wypity wieczorem alkohol, stres, współżycie w nocy przed pomiarem, zmiana miejsca dokonywania pomiaru, zmiana termometru. Wszystkie te informacje mają wpływ na prawidłowe zinterpretowanie rezultatów pomiarów – określenie dni płodnych i niepłodnych.
Najogólniej mówiąc metoda termiczna polega na wyznaczeniu momentu owulacji na podstawie temperatury ciała. Pomiary dokonywane w pierwszej połowie cyklu dają wynik około 36,6 stopni Celsjusza. Przed samą owulacją temperatura spada o około dwie do trzech dziesiątych stopnia. Z kolei po owulacji termometr pokaże 36,9 – 37,2 stopnia. Czas niepłodności po owulacji rozpoczyna się 4 dnia znamiennej podwyższonej temperatury ciała.
Istnieje także możliwość wyznaczenia okresu niepłodności przedowulacyjnej, jednak wymaga ona przeanalizowania ok. 10 cykli miesiączkowych kobiety, aby określić dokładny czas trwania tego okresu.
Metoda termiczna często łączona jest z metodą Billingsów i stosowana jako metoda objawowo-termiczna – daje ona wówczas najlepsze rezultaty w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych.
Odniesienia:
Wikipedia.pl, Onet.pl - Zdrowie, Polki.pl
Hasło dodane 2009-08-07 12:43:04 przez
Bartt