Zwyczajny, niezwyczajny bursztyn - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zwyczajny, niezwyczajny bursztyn

Ania Wyszkoni z zespołem łzy śpiewa: „A łzy popłyną cichutko, bo pragnę ciebie zatrzymać, Jak czas zaklęty magicznie, w złocistej kropli bursztynu”. W Sopocie, na festiwalu nagrodą był Bursztynowy Słowik. Z historii pamiętamy określenie „szlak bursztynowy” czyli – nazwę szlaków handlowych pomiędzy europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego, a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Bałtyku.

Zwyczajny, niezwyczajny bursztyn

Autor zdjęcia/źródło: apis74

Obecnie, gdy spędzamy urlop nad naszym polskim morzem, rzadko udaje nam się oprzeć urokowi biżuterii wykonanej z bursztynu.
A czym tak naprawdę jest ten wyjątkowy kamień i jakie ma właściwości?

Bursztyn to nic innego jak skamieniała żywica drzew. Bardzo często, dokładnie mu się przyglądając można w nim znaleźć owady, kawałki mchu i sosnowe szpilki, które zostały w nim uwięzione wiele milionów lat temu, gdy żywica była jeszcze kleista. Najpopularniejszy bursztyn ma charakterystyczny złocisty kolor, ale występuje także w kolorze pomarańczowym, żółtym, zielonym, a nawet fioletowym niebieskim i czarnym. Z reguły bywa przeźroczysty.

Najpopularniejszy jest bursztyn bałtycki (sukcynit lub jantar), który zbiera się na wybrzeżu Bałtyku. Silne sztormy wymywają kawałki bursztynu z dna i wyrzucają je na brzeg wraz z morszczynem – zwanym zielem bursztynowym. Najobfitsze są jednak znaleziska podczas eksploatacji złóż. Oprócz bursztynu bałtyckiego są jeszcze: birmit (bursztyn z Birmy – występuje w barwach od czerwonej do brunatnej),  symetyt (ciemnoczerwony bursztyn z Sycylii), oraz rumenit (bursztyn z Rumunii o najciemniejszej barwie, przechodzącej czasem w czerń).

Bursztyn, jak wiele innych kamieni ma własności uzdrawiające. Przez wieki wykorzystywano go przy chorobach migdałków i bólach gardła. Rzymianie mieszali sproszkowany bursztyn z winem i pili w przypadku gorączki, astmy i infekcji gardła. Natomiast w infekcjach ucha, wpuszczano do jego wnętrza miksturę z miodu, olejku różanego i sproszkowanego bursztynu.

W siedemnastowiecznym dziele „Lapidarium, czyli historia drogich kamieni” czytamy: „Najlepiej nadaje się na lekarstwo biały, aromatyczny bursztyn, mający, jak się uważa, wielką moc  przeciw rozlicznym chorobom, takim jak zawroty głowy i ataki astmy, nieżyty, bóle artretyczne, dolegliwości żołądka (…) i przeciw chorobom serca, zarazie, rozmaitym jadom i zakażeniom”[1]

W medycynie ludowej wierzono, że dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków). Natomiast sproszkowany bursztyn był zażywany jak tabaka co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru.

Współcześnie stosuje się bursztyn jako nalewkę w leczeniu chorób tarczycy, gardła, przy chrypce i reumatyzmie.

Aby pozbyć się negatywnych wibracji w pomieszczeniu, odczarować je i zlikwidować „złe zaklęcia” stosuje się tzw. bursztynowe kadzidła, które okadzając pomieszczenie usuwają z niego ‘złą energię”.

Jest to również jeden z kamieni, które powinny nosić osoby urodzone pod znakiem bliźniąt i lwa.

Aby sprawdzić jego autentyczność należy go potrzeć o tkaninę. Jeśli bursztyn elektryzuje się i przyciąga małe skrawki papieru i suchej trawy to znaczy, że jest autentyczny.



[1] Raymond J. L. Walters „Drogocenne kamienie”

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika jkm
    jkmIkona zgłaszania komentarza
    a ja dostałam od syna piękne kolczyki srebro z bursztynem i jeden zimą wplątał mi się w golf i już go nie znalazłam gdzieś się zapodział i mam tylko jeden a takie są śliczne :(
  • Awatar użytkownika apis74
    apis74Ikona zgłaszania komentarza
    To tak jak ja. Mam trzy pary kolczyków z bursztynem i bransoletę (tę na zdjęciu). Zresztą według mnie bursztyn jest jednym z niewielu kamieni, który tak naprawdę pasuje do wszystkiego. A że wybór jest ogromny to można kupić naprawdę piękną biżuterię (oczywiście najlepiej na zakupy udać się pod koniec sezonu, wówczas ceny są kilkadziesiąt procent niższe).
  • Awatar użytkownika jkm
    jkmIkona zgłaszania komentarza
    ja uwielbiam bursztyny swojego czasu będąc w Swietłogorsku (niedaleko Kaliningradu) nad morzem widziałam jak się wyławia bursztyn a mój tata kupił mi wtedy taki wielki okaz prosto z morza mam go do dzisiaj taki surowy nieobrobiony i ciągle myślę co z niego zrobić