Zmęczona? Poznaj 10 kroków do lepszego samopoczucia! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zmęczona? Poznaj 10 kroków do lepszego samopoczucia!

Zmęczona? Poznaj 10 kroków do lepszego samopoczucia!

Autor zdjęcia/źródło: Szczęśliwa mama i szczęśliwe dziecko @ Zaprojektowane przez Freepik

Gdybyś miała wziać do ręki długopis i zaznaczyć na skali od 0 do 10 jak bardzo jesteś zmęczona, gdzie 10 oznaczałoby totalne zmęczenie, jakie byłby Twój wynik? Jeśli zaznaczasz powyżej 5 mam dla Ciebie kilka sprawdzonych metod na to, by poczuć się bardziej szczęśliwą na co dzień.

A teraz weź długopis i napisz zgodnie ze skalą od 0 do 10 jak bardzo jesteś szczęśliwa ze swoją rodziną, gdzie 10 oznacza totalne szczęście. Jeśli trudno Ci podjąć decyzje, być może to właśnie zmęczenie, przepracowanie i ciągła gonitwa sprawiają, że masz dość. Nic w tym złego. Gorsze okresy zdarzają się każdej z nas. Weź głęboki oddech i przygotuj się na radośniejsze dni. Podpowiemy jak je takimi uczynić. Jak czerpać więcej radości z życia rodzinnego?

CZYTAJ WIĘCEJ:  PSYCHOLOG: Jak rozumieć dziecięce lęki?>>

Czasem droga do szczęścia jest kręta, więc pora ją uprościć! :)

1. Bliscy i dalsi znajomi

Im bardziej otwarty na innych Wasz dom, tym więcej będzie w nim radości. Czasami dobrze jest zaprosić koleżankę na kawę na zwyczajne pogaduchy. Nie musisz od razu organizować wielkiej imprezy dla dzieci. Wystarczy, ze Twój maluch będzie miał sąsiada, który będzie czasami wpadał się pobawić. A może znajomi, którzy też maja dzieci? Bardzo prawdopodobne, że w Waszym otoczeniu są doskonali ludzie, tylko po prostu nie masz dla nich czasu. Warto sięgnąć po telefon i napisać krótki sms z zaproszeniem.

2. Masz to w sobie!

To prawda, że rodzina potrafi uszczęśliwiać, ale najważniejsze żebyś pamiętała, że prawdziwe poczucie szczęścia możesz dać sobie jedynie tylko Ty. To od Ciebie zależy, czy na rozlany sok zareagujesz śmiechem, czy się zwyczajnie zezłościsz.  Jeśli odnajdziesz w sobie spokój coraz mniej rzeczy będzie Cię wytrącać z równowagi, a powiedzmy to sobie szczerze, że z dziećmi takich sytuacji jest mnóstwo.

3. Zastrzyk energii

Lubisz gotować, czytać książki, a może oglądać psychologiczne filmy lub masz ulubiony serial? Drobne przyjemności mogą zdziałać cuda na zmęczenie mamy. Warto wybrać sobie aktywność tylko dla siebie od aktywnego sportu po pielęgnowanie w domu roślin - jest tego mnóstwo. Czasami wystarczy relaksująca kąpiel przy zapalonych świecach i z pachnącym w łazience olejkiem. Na pewno masz taką ulubioną rzecz. Daj sobie chociażby pół godzinki w ciągu dnia dla swojego zadowolenia i radości.  To prawdziwy zastrzyk energii!

4. Kobieca intuicja

Zaufaj sobie. Jesteś dla swojego dziecka i partnera najlepszą osobą na świecie. Nie musisz brać do siebie zewsząd napływających uwag, że to i tamto mogłabyś robić inaczej. Jeśli Twoja intuicja podpowiada Tobie inne rozwiązania, to świetnie!  Podążaj zgodnie z tym co Ci podpowiada. Robienie czegoś wbrew sobie prowadzi do żalu, frustracji, zmęczenia i smutku, a tego chcemy unikać, prawda?

5. Medytacja = wyciszenie

Nie musisz od razu zostawać joginką, mniszką, czy świętą. Odrobina ciszy, spokoju, wsłuchiwanie się we własny oddech, albo samotny spacer po lesie to po prostu sprawdzone i to w każdej kulturze, techniki docierania do własnych potrzeb. Daj sobie czas na refleksje. Rozwiązania trudnych sytuacji przyjdą same i to szybciej niż się spodziewasz!

6. Gra zespołowa

Czujesz czasami, że wszystko spoczywa na Twoich barkach albo jest tego za dużo? To częsta sytuacja w której się zapętlamy, a później coraz trudniej jest z niej wyjść. Warto robić sobie regularnie listy rzeczy, które ma się do wykonania. Gdy się im przyjrzysz na kartce może się okazać, że w wielu rzeczach może CI pomóc partner, koleżanka z pracy, przyjaciel. Dziel się obowiązkami. Lepiej być szczęśliwą kobietą niż sfrustrowaną siłaczką. Naucz się prosić o pomoc gdy tylko tego potrzebujesz.

7. Zdrowe otoczenie

Najlepiej jest unikać ludzi, którzy mają na Ciebie i Twoją rodzinę negatywny wpływ. Jeśli jednak taka osoba to partner, rodzic, przyjaciel, wtedy warto skorzystać z pomocy terapeuty, który podsunie konkretne narzędzia radzenia sobie z uprzykrzającą Twoje życie osobą. Biorąc udział w terapii możecie nauczyć się modyfikować swoje zachowanie.

8. Potrzebny dystans

Bez dystansu nie można nie dawać rady. Po prostu wtedy przeżywamy wszystko milion razy bardziej i jesteśmy bardzo podatni na zranienie. Właśnie wtedy w rodzinie pojawiają się kłótnie, docinki, odgryzanie się za tzw. byle co. Warto zdać sobie sprawę, że to wszystko przemija i drugiego dnia będziemy mieć inny ogląd sytuacji. Postaraj się dostrzegać nie tylko to co złe, lecz także to, co dobre.

9. Złote zasady

Każdy z nas dba o pewne wartości, które potem przekazuje  swoim dzieciom, np. miłość, szacunek, zaufanie. Bez nich nasze życie nie mogłoby być piękne i wartościowe. Doceniaj wszystkie wydarzenia, które udowadniają, że wartości na których CI zależy są w Twojej rodzinie pielęgnowane, bo najważniejsze przecież jest to, by nie stracić z oczu, tego co tak bardzo dla nas ważne.

10. Dużo zabawy

Wspólne spędzanie czasu, przyzwyczajenie dzieci do tego to podstawa, gdy myślimy o rodzinnym szczęściu. Tak pisze się Wasza historia, tak powstają wspomnienia, tak kształtują się więzi, bliskość, i wszystkie najcudowniejsze uczucia. Planszówka, czytanie bajek, wspólne spacery lub wycieczki rowerowe. Najważniejsze by tego czasu nie było za mało, by otwierał on na bliskość i rozmowę.  

ZOBACZ TAKŻE:

Uważny rodzic: Jak wychować pewne siebie dziecko?>>

Rowery elektryczne — dlaczego warto je wybrać?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika buźka12
    buźka12Ikona zgłaszania komentarza
    Był czas, że już byłam blisko 10 i nie tylko ja; coraz częściej w pracy z koleżankami narzekałyśmy na brak sił, zmęczenie; wspólnie też postanowiłyśmy to mienić; zapisałyśmy się razem na aerobik, raz w miesiącu lub częściej organizujemy sobie babskie wyjście czy to jakaś kawa, kino na przykład;