Wodę u malucha możesz wprowadzać w dowolnym momencie rozszerzania diety, gdy karmisz piersią. WHO zaleca, aby dzieci były karmione wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Następnie pokarm mamy może być dodatkiem do rozszerzanej diety malucha. Podczas wyłącznego karmienia piersią nie ma tez konieczności dopajania malucha wodą. Trochę inaczej sytuacja wygląda, gdy karmisz mlekiem modyfikowanym – wówczas możesz dodatkowo podawać dziecku wodę, ale skuteczne będzie również nieco większe rozwodnienie którejś porcji mleka.
Wprowadzenie wody w pierwszym roku życia dziecka, pozwoli mu się przyzwyczaić do jej smaku i pomoże wyrobić zdrowe nawyki w przyszłości. A jeśli podajesz dziecku słodkie soki, dobrze jest je rozcieńczać wodą.
Nie lubię wody i już!
Nieco inaczej sytuacja wygląda u starszego dziecka, które ma wyrobione pewne nawyki żywieniowe i swoje preferencje. Jeśli do tej pory było ono przyzwyczajone do picia innych, a zwłaszcza słodzonych napojów gazowych, sytuacja może się nieco komplikować.
Ale nic straconego, po prostu musisz uzbroić się w cierpliwość. Dziecku starszemu (szkolnemu, czy nastolatkowi) łatwiej możesz wyjaśnić, dlaczego woda jest niezbędna i jaki wpływ ma na nasze zdrowie. Postaraj się również, aby woda była zawsze pierwszym wyborem, jeśli proponujesz dziecku coś do picia lub jest spragnione.
Dobrze jest usunąć z lodówki również inne, niezbyt zdrowe napoje – wówczas woda okaże się niezbędna. Postaraj się również pić wodę i dawać dobry przykład, bo nic tak dobrze nie działa na maluchy jak obserwacja i naśladowanie rodziców.
Dlaczego woda to zawsze najlepszy wybór?
Woda jest podstawowym składnikiem wszystkich płynów ustrojowych, a bez właściwego nawodnienia, nie będziemy dobrze funkcjonować. Woda jest niezbędna do regulacji ciepłoty ciała, właściwej przemiany materii, czy procesów trawienia. Dorosły człowiek dziennie traci do 2,5 litra wody w wyniku działania nerek, czy układu trawienia. Woda wpływa również na zdrowy wygląd skóry i lepsze funkcjonowanie mózgu.
Ile dziecko powinno pić wody? Łatwo obliczysz!
Rodzice zastanawiają się, czy dzieci nie piją zbyt mało wody, a także ile jej powinny wypijać w ciągu dnia. Są proste wzory na obliczenie dziennego zapotrzebowania na płyny:
- Dla osoby do 10kg zapotrzebowanie wynosi 100ml na każdy kilogram masy ciała (10x100 ml= 1000 ml)
- Dla osoby o masie ciała 10-20 kg zapotrzebowanie na płyny wynosi 1l +50ml na każdy kilogram ponad 10 kg
Czyli: dziecko ważące 15kg powinno wypijać 1l+50 ml x5= 1250 ml
CZYTAJ TEŻ >> Mama pokazała czerwoną linię na ręku dziecka - SZOK