Opublikowany przez: Mama Julki 2012-10-01 12:33:57
Zanim moja rodzina się powiększyła, wyobrażałam sobie raczej radość starszej córki z rodzeństwa. O zazdrości o młodsze rodzeństwo słyszałam i czytałam, ale jakoś odpędzałam od siebie tę myśl. Wydawało mi się, że Julka tak bardzo chce mieć rodzeństwo, że takie uczucie jak zazdrość jej nie dotknie, a jeżeli już to w jakimś bardzo delikatnym wymiarze. Tymczasem przyszło się nam zmierzyć z napadami złości, płaczu, z buntem, a nawet agresją.
Jak sobie radzić z zazdrością starszego dziecka o młodsze? Dziś z doświadczenia mogę powiedzieć, że najskuteczniejszą metodą jest cierpliwość. Wszystko kiedyś mija. Dzieci rosną, dojrzewają i przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Jednak nie wystarczy przeczekać. Każdy rodzic powinien postępować tak, aby jak najbardziej ułatwić starszakowi oswojenie się z faktem, iż nie jest już jedynakiem i zaakceptowanie pewnych zmian w życiu całej rodziny.
Jakie zachowania rodzica pomogą dziecku poradzić sobie z zazdrością?
Wytłumacz dziecku, dlaczego najmłodszemu członkowi rodziny musisz poświęcać trochę więcej czasu. Powiedz, że takie malutkie dzieci potrzebują więcej pomocy i uwagi, bo nie są tak samodzielne jak Twój kilkulatek.
Rozmawiaj z dzieckiem. Opowiedz mu, jak to było, kiedy on był taki mały. Wyjaśnij, że jemu też przebierałaś pieluszki, karmiłaś z butelki, a kiedy troszkę dorósł stał się bardziej samodzielny i tak samo będzie z młodszym bratem/ młodszą siostrą.
Staraj się zawsze odpowiadać na pytania i potrzeby starszaka. Jeśli trzeba, poproś by zaczekał, ale nigdy nie ignoruj. Spróbuj też tak się zorganizować, by starszak nie był zawsze na drugim miejscu. Czasami to maluch może zaczekać.
Na ataki zazdrości reaguj czułością: przytulaj dziecko, mów, że je kochasz i podkreślaj na każdym kroku, że wszystkie pociechy są dla ciebie tak samo ważne.
Postaraj się znaleźć choć pół godziny dzienni, które spędzisz tylko ze starszym dzieckiem, okazuj zainteresowanie jego sprawami. Jeśli mama akurat nie ma czasu, równie dobrze czas ze starszakiem może spędzić tata. Ważne, by któreś z Was było tylko dla niego.
Jeśli zazdrość przybiera niebezpieczną formę np. starszak bije maluszka, stanowczo zareaguj i wytłumacz, jaką krzywdę może dziecko zrobić malcowi. Dzieci do pewnego wieku po prostu nie są świadome zagrożeń płynących z konkretnych zachowań.
Spędzajcie dużo czasu wspólnie, całą rodziną. Pokaż starszakowi, że razem z maluszkiem możecie się wszyscy dobrze bawić i miło spędzać czas.
Odwracaj uwagę. Organizuj dziecku czas w taki sposób, by jak najmniej odczuwało fakt, iż więcej czasu poświęcasz młodszemu dziecku.
Bądź empatyczna/empatyczny. Mamo, tato, może Wy też byliście kiedyś starszym rodzeństwem i sami musieliście radzić sobie z taka sytuacją? Przypomnijcie sobie, jak to było, a będzie Wam łatwiej zrozumieć dziecko!
Chwal, doceniaj, słuchaj, szanuj uczucia – te uniwersalne zasady wychowawcze w momencie pojawienia się rodzeństwa, zyskują na znaczeniu!
Za nami już 5 miesięcy radzenia sobie z zazdrością starszej córki o synka. Początki były bardzo trudne, ale teraz jest już coraz lepiej. Stosowaliśmy się do wyżej wymienionych reguł, które tak naprawdę płyną z serca każdego rodzica i wydaje mi się, że zazdrość mamy już oswojoną. Teraz dzieci zaczynają dostrzegać, jak fajnie jest być we dwójkę!
Wszystkim rodzicom życzę, aby zazdrość pomiędzy ich dziećmi była jak najmniejsza, jednak zawsze trzeba być na nią przygotowanym! Potrzeba ogromnych pokładów cierpliwości, dużej konsekwencji i dobrej organizacji, ale zazdrość można oswoić i warto – a nawet trzeba – to zrobić! Bo przecież więź pomiędzy rodzeństwem jest jedną z najpiękniejszych najważniejszych w życiu i to my, rodzice, powinniśmy od początku pomagać dzieciom ją pielęgnować.
bardzo dobre |
|
43,2% |
dobre |
|
21,6% |
poprawne |
|
13,5% |
nie najlepsze |
|
13,5% |
złe |
|
8,1% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.