Zatrucie ciążowe czyli gestoza - co to jest? i jakie są skutki - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zatrucie ciążowe czyli gestoza - co to jest? i jakie są skutki

Zatrucie ciążowe czyli gestoza - co to jest? i jakie są skutki

Autor zdjęcia/źródło: Zatrucie ciążowe@ pixabay.com

Zatrucie ciążowe określane jako gestoza występuje przeważnie podczas pierwszej ciąży, w drugiej jej połowie, a najczęściej w ostatnim miesiącu ciąży. Należy ono do dosyć poważnych dolegliwości i powoduje nadciśnienie tętnicze, obrzęki ciała, zaburzenia widzenia oraz białkomocz.

Przyczyny zatrucia ciążowego czyli gestozy nie są do końca znane. Uważa się, że za wystąpienie zatrucia ciążowego odpowiadają pewne predyspozycje genetyczne lub zły stan odżywienia organizmu.

Zatrucie ciążowe - rodzaje

Dzięki wiedzy o możliwych rodzajach zatrucia ciążowego będziesz mogła z większym spokojem obserwować własny organizm i w razie niepokojących objawów zwrócić się do lekarza. Sprawdź, co powinno wzbudzić Twoją czujność.

Zatrucie ciążowe - Gestoza wczesna

Pojawia się w  pierwszym trymestrze ciąży i  zazwyczaj przechodzi sama bez interwencji lekarza. Przyczyną jej wystąpienia są zmiany hormonalne, jakie pojawiają się w trakcie ciąży i zaburzenia psychiczne jak np. nieakceptowanie ciąży. Objawy, jakie jej towarzyszą to nudności i  wymioty. Gdy są silne, mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i konieczności dożylnego podawania elektrolitów.

Zatrucie ciążowe - Gestoza późna

Pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży i przebiega w dwóch etapach: stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa. Do jej głównych objawów zalicza się obrzęki twarzy i kończyn, zwiększone wydalanie białka z moczem (powyżej  0,5 g na dobę) oraz nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg). Opuchnięte kostki czy łydki, jeśli ustępują po nocnym odpoczynku, nie są u kobiet ciężarnych żadnymi objawami patologicznymi. Niepokojące są jednak obrzęki uogólnione występujące w różnych częściach ciała, a zwłaszcza w obrębie twarzy, brzucha, górnej części nóg i rąk, nieznikające po przespanej nocy. Kobieta, u której zdiagnozowano zatrucie ciążowe  jest poważnie zagrożona wystąpieniem rzucawki, która grozi niedotlenieniem ośrodkowego układu nerwowego, przedwczesnym odklejeniem się łożyska i silnymi krwotokami okołoporodowymi.

Stan przedrzucawkowy

Oznacza rozwój nadciśnienia tętniczego, występowanie białka w moczu oraz obrzęki ciała. Czasem występują tylko dwa ostatnie objawy.

Rzucawka ciążowa

To zespół objawów stanu przedrzucawkowego w połączeniu z napadami drgawek. Objawami, które mogą świadczyć o zbliżającej się rzucawce, są silne bóle i zawroty głowy, ogólny niepokój, zaburzenia świadomości i widzenia, bóle żołądka, nudności i wymioty.

Zatrucie ciążowe - Leczenie gestozy 

Szybkie wykrycie zatrucia ciążowego zdecydowanie ułatwia jego leczenie.  Kobieta w ciąży powinna podczas  comiesięcznych wizyt u lekarza przeprowadzać  badanie krwi i moczu, sprawdzać wagę ciała oraz mierzyć ciśnienie tętnicze. Gdy wystąpi podejrzenie  zatrucia ciążowego, chora kierowana jest do szpitala, gdzie przeprowadzane są dokładne badania laboratoryjne.  Chorej podaje się leki obniżające ciśnienie krwi, zapobiegające skurczom i regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową. Wspomagająco stosuje się ćwiczenia relaksujące. Jeśli ciśnienie tętnicze pomimo farmakoterapii nie spada, a stan ciężarnej nie ulega poprawie, konieczna jest hospitalizacja. Gdy ciąża jest zaawansowana, zaleca się jej wcześniejsze zakończenie przez cesarskie cięcie. Zatrucie ciążowe grozi niedotlenieniem lub śmiercią płodu, poronieniem, porodem przedwczesnym lub urodzeniem dziecka z zaburzeniami rozwojowymi, jak np. upośledzenie umysłowe.
Profilaktyka zatrucia ciążowego obejmuje, m.in. ograniczanie spożycia soli w celu redukcji ryzyka nadciśnienia i stosowanie diety wysokobiałkowej. Niedobory białka w ciąży należy uzupełniać spożywaniem produktów bogatych w ten składnik odżywczy, np. serów, fasoli, grochu czy chudego mięsa.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Obrzęki w ciąży – co musisz o nich wiedzieć?>>

Wysokie ciśnienie w ciąży? SPRAWDZONE RADY!>>