Węzły chłonne są elementami obwodowego układu limfoidalnego leżącymi na przebiegu naczyń limfatycznych. Są one odpowiedzialne za transport limfy w organizmie oraz pełnią funkcję immunologiczną, gdyż biorą udział w procesie wytwarzania przeciwciał oraz likwidacji drobnoustrojów. Tworzą gęstą siatkę, ale w kilku miejscach grupują się w większe skupiska. Największe z nich to podżuchwowe, przyuszne, pachowe i pachwinowe.
(123rf.com @ Zapalenie węzłów chłonnych objawy)
Zapalenie węzłów chłonnych może obejmować wszystkie węzły chłonne ogólnie lub przebiegać tylko miejscowo. Najczęściej zapalenie dotyka węzłów chłonnych szyi, które stają się wtedy powiększone i bolą.
Zapalenie węzłów chłonnych objawy
- Pierwszym objawem zapalenia węzłów chłonnych jest ból podczas dotykania.
- Towarzyszy mu wrażliwość w okolicy węzłów, które stają się twarde i powiększone.
- Skóra w miejscu węzłów staje się zaczerwieniona i wrażliwa.
- Przy ostrej infekcji może pojawić się ropień.
Zapalenie węzłów chłonnych przyczyny
Powiększone węzły chłonne mogą sygnalizować wiele różnych dolegliwości. W zależności od przyczyny zapalenie węzłów chłonnych może być:
- bakteryjne - np. angina, czyrak, salmonella, gruźlica, bakteryjne zapalenie gardła czy migdałków, zapalenia ucha, kiła i inne infekcje bakteryjne. Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych mogą być także choroby przyzębia takie jak nieleczona próchnica, która jest również wywoływana przez bakterie;
- wirusowe - np. ospa wietrzna, odra, różyczka, mononukleoza zakaźna, cytomegalia, WZW (wirusowe zapalenie wątroby);
- grzybicze - bardzo rzadko występujące choroby typu histoplazmoza (choroba Darlinga) czy blastomykoza (choroba Gilchrista). Występują u osób z osłabionym systemem odpornościowym;
- pierwotniakowe - np. toksoplazmoza;
- pasożytnicze - np. wszawica.
- Może być również konsekwencją powikłań przy infekcjach gardła, krtani, zębów, dziąseł, migdałków, nosa i zatok przynosowych oraz uszu.
Zapalenie węzłów chłonnych leczenie
Najczęstszą przyczyną zapalenia węzłów chłonnych są bakterie. Konieczne jest wtedy podanie antybiotyku, który może przepisać wyłącznie lekarz. Określi on przyczynę zapalenia i zaleci odpowiedni środek. W przypadku silnego bólu należy przyjmować środki przeciwbólowe. Przy zapaleniu wirusowym wskazane jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które zmniejszają obrzęk węzłów chłonnych. Obrzęk i ból złagodzą również zimne okłady, które zmniejszą także opuchliznę. Gdy pojawi się ropień konieczna jest operacja, gdyż tylko w ten sposób można go usunąć.
Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważnych komplikacji i wywołać sepsę, przetokę lub utworzenie się ropnia, a nawet nowotworu. Z tego względu nie należy go ignorować i w przypadku podejrzenia zapalenia węzłów chłonnych udać się niezwłocznie do lekarza.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zapalenie gardła u dziecka - wirusowe czy bakteryjne?>>
Poporodowe zapalenie tarczycy - objawy i leczenie>>