Zapalenie węzłów chłonnych objawy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zapalenie węzłów chłonnych objawy

Może się wydawać, że to zwykły ból gardła lub początek przeziębienia. Jednak zapalenie węzłów chłonnych objawy ma początkowo niepozorne, a w konsekwencji może przerodzić się w groźną chorobę.

Węzły chłonne są elementami obwodowego układu limfoidalnego leżącymi na przebiegu naczyń limfatycznych. Są one odpowiedzialne za transport limfy w organizmie oraz pełnią funkcję immunologiczną, gdyż biorą udział w procesie wytwarzania przeciwciał oraz likwidacji drobnoustrojów. Tworzą gęstą siatkę, ale w kilku miejscach grupują się w większe skupiska. Największe z nich to podżuchwowe, przyuszne, pachowe i pachwinowe.

(123rf.com @ Zapalenie węzłów chłonnych objawy)

Zapalenie węzłów chłonnych może obejmować wszystkie węzły chłonne ogólnie lub przebiegać tylko miejscowo. Najczęściej zapalenie dotyka węzłów chłonnych szyi, które stają się wtedy powiększone i bolą.

Zapalenie węzłów chłonnych objawy

  • Pierwszym objawem zapalenia węzłów chłonnych jest ból podczas dotykania.
  • Towarzyszy mu wrażliwość w okolicy węzłów, które stają się twarde i powiększone.
  • Skóra w miejscu węzłów staje się zaczerwieniona i wrażliwa.
  • Przy ostrej infekcji może pojawić się ropień.

Zapalenie węzłów chłonnych przyczyny

Powiększone węzły chłonne mogą sygnalizować wiele różnych dolegliwości. W zależności od przyczyny zapalenie węzłów chłonnych może być:

  • bakteryjne - np. angina, czyrak, salmonella, gruźlica, bakteryjne zapalenie gardła czy migdałków, zapalenia ucha, kiła i inne infekcje bakteryjne. Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych mogą być także choroby przyzębia takie jak nieleczona próchnica, która jest również wywoływana przez bakterie;
  • wirusowe - np. ospa wietrzna, odra, różyczka, mononukleoza zakaźna, cytomegalia, WZW (wirusowe zapalenie wątroby);
  • grzybicze - bardzo rzadko występujące choroby typu histoplazmoza (choroba Darlinga) czy blastomykoza (choroba Gilchrista). Występują u osób z osłabionym systemem odpornościowym;
  • pierwotniakowe - np. toksoplazmoza;
  • pasożytnicze - np. wszawica.
  • Może być również konsekwencją powikłań przy infekcjach gardła, krtani, zębów, dziąseł, migdałków,  nosa i zatok przynosowych oraz uszu.

Zapalenie węzłów chłonnych leczenie

Najczęstszą przyczyną zapalenia węzłów chłonnych są bakterie. Konieczne jest wtedy podanie antybiotyku, który może przepisać wyłącznie lekarz. Określi on przyczynę zapalenia i zaleci odpowiedni środek. W przypadku silnego bólu należy przyjmować środki przeciwbólowe. Przy zapaleniu wirusowym wskazane jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które zmniejszają obrzęk węzłów chłonnych. Obrzęk i ból złagodzą również zimne okłady, które zmniejszą także opuchliznę. Gdy pojawi się ropień konieczna jest operacja, gdyż tylko w ten sposób można go usunąć.

Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważnych komplikacji i wywołać sepsę, przetokę lub utworzenie się ropnia, a nawet nowotworu. Z tego względu nie należy go ignorować i w przypadku podejrzenia zapalenia węzłów chłonnych udać się niezwłocznie do lekarza.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zapalenie gardła u dziecka - wirusowe czy bakteryjne?>>

Poporodowe zapalenie tarczycy - objawy i leczenie>>


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    oj ja niestety w ostatnim czasie to przechodzilam ;/ na pewno nie nalezaca do najprzyjemniejszych dolegliwosc.