Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne

Twoje dziecko ma problemy z przyswojeniem materiału, a może nudzi się na lekcjach i twierdzi, że są one zbyt proste? W obu przypadkach pomocne mogą się okazać zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne. Sprawdź czy Twoje dziecko ich potrzebuje.

Zajęciapozalekcyjne odbywają się na terenie szkoły, ale są prowadzone poza obowiązującym daną klasę planem zajęć szkolnych. Wiele szkół prowadzi kółka zainteresowań, zajęcia sportowe, teatrzyki szkolne. Natomiast zajęcia pozaszkolne są organizowane poza terenem szkolnym np. w domach kultury, placówkach prywatnych, salach sportowych, na pływalniach czy boiskach.

 (Pixabay.com @ Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne)

Jaki cel mają zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne?

W zależności od rodzaju zajęć mogą one pomóc w uzupełnieniu braków w nauce lub przygotowywać do udziału w konkursach i olimpiadach, dostarczając dodatkowej, poza książkowej wiedzy. Rodzice wysyłają swoje dzieci głównie na zajęcia z języków obcych, zajęcia sportowe, korepetycje lub zajęcia artystyczne.

Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne mają na celu rozbudzenie w dziecku zainteresowania danym tematem.  Takie początkowe hobby z czasem może przerodzić się w kierunek studiów oraz wybór przyszłego zawodu i ukształtować całą dalszą drogę życiową młodego człowieka. Z tego względu wybór odpowiednich zajęć dodatkowych jest bardzo ważny.

Dodatkowe zajęcia spełniają także inne funkcje. W czasie, gdy oboje rodzice pracują i nie ma się komu zająć dzieckiem do chwili ich powrotu z pracy dodatkowe zajęcia pozwalają również na wartościowe i efektywne wykorzystanie czasu. Zamiast siedzieć bezczynnie lub grać w gry na komputerze w świetlicy czy na telefonie czekając na rodziców, dziecko może poznawać swoje talenty i uczyć się je wykorzystywać i rozwijać.

Jak dobrać dziecku zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne

  • nie zmuszaj do zajęć dodatkowych – jeśli maluch nie chce w danym momencie chodzić na żadne zajęcia pozalekcyjne, lepiej go nie zmuszać. Nie ważne, że większość jego kolegów z klasy czy okolicy rozwija swoje umiejętności biorąc udział w zajęciach pozaszkolnych. Być może twój malec jeszcze nie wie jaka dziedzina interesuje go najbardziej i dopiero musi to odkryć.
  • daj dziecku wybór – możesz zaproponować kilka różnych zajęć np. zajęcia z programowania, gra na fortepianie czy lekcje rysunku, ale to dziecko powinno dokonać wyboru. Pamiętaj, żeby nie spełniać swoich własnych marzeń np. o lekcjach wokalnych dla swojego dziecka, które nie chce i nie lubi śpiewać. Takie zajęcia wyrządzą więcej krzywdy niż dadzą korzyści.
  • dostosuj zajęcia do wieku i możliwości dziecka – nie przemęczaj dziecka zbyt wieloma zajęciami i nie stresuj go ciągłym pośpiechem związanym z obowiązkiem dojechania na czas na kolejne lekcje. Malec musi mieć też czas na odpoczynek i beztroską zabawę.

Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne – pozytywny wpływ na dziecko

Zajęcia dodatkowe mają wiele plusów:

  • pozwalają dziecku odkrywać, a następnie rozwijać siebie i swoje zainteresowania, dzięki czemu dziecko nie tylko wie, czego chce, ale również wie, czego nie chce,
  • dodają dziecku pewności siebie, sprawiają, że może ono być dumne ze swoich osiągnięć i z siebie,
  • zapewniają czas wolny pod opieką dorosłych,
  • uczą dziecko organizować sobie czas, dzieląc go między obowiązki i przyjemności,
  • dziecko, poznając ludzi o podobnych zainteresowaniach uczy się funkcjonować w grupie, nawiązuje znajomości,
  • grupa podobnie uzdolnionych i mających takie same zainteresowania dzieci zapewnia pozytywny wpływ na efekt pracy i atmosferę podczas spotkań,

Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne – negatywny wpływ na dziecko

Musimy pamiętać, że dziecko ma co prawda niespożytą energię i jest bardziej aktywne niż niejeden dorosły człowiek, ale też się męczy. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny i intelektualny może doprowadzić do bardzo negatywnych skutków. Powoduje przede wszystkim brak humoru, smutek, apatię, zmęczenie, ospałość, problemy z koncentracją, niechęć do podejmowania różnych (nawet przyjemnych) aktywności.

Trzeba też dostosować zajęcia pozalekcyjne do preferencji naszego dziecka. Jeśli córka nie lubi grać na fortepianie to nie wysyłajmy jej na siłę na naukę gry, bo będzie to dla niej bardzo męczące zajęcie. Dodatkowo jeśli zostanie do niego zmuszana stres może wywołać nawet objawy chorobowe w postaci bólu brzucha, głowy, gorączki czy rozdrażnienia.

Nie każde zajęcia będą odpowiednie dla naszego dziecka. Nawet jeśli profil zajęć wpisuje się w zainteresowania malucha to należy też zwrócić uwagę na nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz inne dzieci chodzące na dane lekcje. Może zdarzyć się tak, że nasze dziecko będzie lubiło dany przedmiot, ale nie będzie chciało chodzić na zajęcia ze względu na nieciekawie lub zbyt nachalnie prowadzone lekcje albo niemiłych kolegów czy koleżanki.

Musimy też wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Przeważnie takie dodatkowe zajęcia są płatne i jeśli nie spełniają oczekiwań dziecka lub nas na nie po prostu nie stać, to nie powinniśmy nadwyrężać domowego budżetu.

Najważniejsze jest poznanie talentów swojego dziecka i ocenienie czy potrzebuje ono dodatkowych zajęć czy te mieszczące się w programie nauki szkolnej mu zdecydowanie wystarczą. Obserwując dziecko i rozmawiając z nim o jego pasjach i zainteresowaniach na pewno będziemy właściwie potrafili ocenić czy zajęcia pozaszkolne i pozalekcyjne są mu potrzebne czy nie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czy warto inwestować w korepetycje dla dziecka?>>

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci - wskazówki dla rodziców>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Zajęcia dodatkowe są dobre, rozwijają zainteresowania dziecka. Byle by tylko nie za dużo bo zamiast przyjemności będą przykrym obowiązkiem..