Łazienka jako miejsce o wielu twarzach
Łazienka to dość wielofunkcyjne pomieszczenie w naszym domu. Tutaj dbamy o higienę, szykujemy się do wyjścia, wykonujemy makijaż, układamy fryzurę, relaksujemy się podczas domowego SPA z książką w wannie w otoczeniu świec i zapachów olejków. Pełen relaks w takim pomieszczeniu musi być jednak spójny z czystością i porządkiem w niej.
Wysprzątanie łazienki na błysk tak, by była miejscem niezwykle czystym i przyjemnym dla nas, jest trudnym zadaniem. Warto skorzystać z kilku trików, a także nieco ułatwić sobie życie. Jak? Trzeba już na etapie projektowania łazienki przemyśleć wszystko tak, by było jak najbardziej funkcjonalne, by nie osadzał się na elementach wyposażenia brud, kurz, pleśń; niestety tak często obecne w wilgotnym środowisku łazienek.
Ceramika łatwa do wyczyszczenia
Do łazienki najbezpieczniej wybrać urządzenia o gładkiej powierzchni, proste płytki ceramiczne, które nie będą uciążliwe w sprzątaniu i myciu, nie będą posiadały zdobień, „wgłębień”, które ewentualnie mogłyby przyciągać i gromadzić kurz oraz brud. Jeżeli mamy taką możliwość, należy wybrać takie urządzenia sanitarne, które montuje się w systemie podwieszanym.
W ten sposób usuwamy elementy łączące muszlę klozetową lub umywalkę z podłogą, czyli połączenie, jakie często bywa prawdziwym zbieraczem brudu i miejscem pojawiania się pleśni. Wybór takiego rozwiązania to również pomoc w sprzątaniu podłogi łazienkowej, której powierzchnia nie jest „poprzecinana” w kilku miejscach elementami wyposażenia łazienki, ale tworzy pole, które z kolei łatwiej utrzymać w czystości.
Czysta łazienka to czysta kabina prysznicowa
Podczas sprzątania łazienki najwięcej problemów stwarza kabina prysznicowa lub wanna. Zazwyczaj są to elementy posiadające wiele przestrzeni, gdzie może osadzać się osad z mydła. Pamiętajmy, że na szklanych elementach kabiny prysznicowej lubią powstawać nieestetyczne zacieki z wody i brudu. Jest na to sposób! Można poszukać takich sprzętów, które będą „obleczone” powłoką hydrofobową – wtedy woda gładko spłynie po tafli i nie zostawi żadnych smug.
Coraz bardziej popularne stają się tzw. prysznice walk-in. To niezwykle „modna” i designerska forma kabiny prysznicowej. Dość nietypowa, bo nie ma przedniej ściany – drzwi, nie ma także brodzika. Podłoże to najczęściej nieco pochylona w stronę odpływu powierzchnia, która nie odstaje wizualnie od reszty podłogi.
- Brak brodzika powoduje, że nie tworzą się dodatkowe miejsca, które ewentualnie przyciągałyby jakikolwiek brud.
- Zaleta tego typu kabin walk-in to przede wszystkim wygoda we wchodzeniu i wychodzeniu spod prysznica.
- Jest ona odpowiednia nawet dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub niepełnosprawnych.
- Optycznie powiększa przestrzeń.
- Właściwie dowolna przestrzeń kabiny, jaką stworzymy, oddzielając ją szklanymi ściankami prysznicowymi od reszty łazienki, pozwala na wygospodarowanie miejsca na krzesło, siedzisko czy specjalne uchwyty.
Przykład takiej kabiny? Sprawdź np. ścianki prysznicowe KOŁO. Powłoka Reflex, stosowana w ceramice łazienkowej i szklanych elementach wyposażenia jej, daje gwarancję wyjątkowo łatwego utrzymania czystości. Krople wody wraz z nieczystościami swobodnie spływają po powierzchni, nie tworząc zabrudzeń. To także ułatwienie podczas sprzątania – koniec z męczącym szorowaniem, odtąd wystarczy przetrzeć wilgotna szmatką powierzchnię, a pozostanie ona czysta na dużo dłużej.