Wzierniki jednorazowe i wielorazowe – które wybrać?
Lekarz w codziennej praktyce może do wykonywania badań i przeprowadzania zabiegów wykorzystywać zarówno narzędzia jednorazowe, jak i wielorazowe. Każde z nich zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa specjaliście i pacjentce.
Z punktu widzenia kobiety odwiedzającej gabinet bardziej komfortowe jest stosowanie narzędzi jednorazowych. Wykonane są one z tworzywa sztucznego, dlatego po wsunięciu do pochwy nie wywołują dyskomfortu swoją chłodną powierzchnią (jak przy zastosowaniu narzędzia ze stali nierdzewnej). Do tego akcesoria jednorazowe zapewniają subiektywne większe poczucie bezpieczeństwa – są sterylnie zapakowane i wykorzystywane tylko raz, a następnie utylizowane.
Jakie są rozmiary wzierników ginekologicznych?
Do wykonania badania czy zabiegu lekarz może sięgnąć po jeden z pięciu rozmiarów wziernika ginekologicznego rozróżnionych kolorem zawleczki przy rękojeści. Wybór każdorazowo opiera się na ocenie struktur anatomicznych pacjentki:
- wziernik z żółtą zawleczką – łyżki o szerokości 16 mm i długości 105 mm pozwalają uzyskać rozwarcie pochwy do szerokości 57 mm,
- wziernik białą zawleczką – łyżki o szerokości 20 mm i długości 107 mm pozwalają uzyskać rozwarcie pochwy do szerokości 74 mm,
- wziernik z szarą zawleczką – łyżki o szerokości 20 mm i długości 108 mm, pozwalają uzyskać rozwarcie pochwy do szerokości 74 mm,
- wziernik z niebieską zawleczką – łyżki o szerokości 24 mm i długości 107 mm pozwalają uzyskać rozwarcie pochwy do szerokości 75 mm,
- wziernik z czerwoną zawleczką – łyżki o szerokości 26 mm i długości 107 mm pozwalają uzyskać rozwarcie pochwy do szerokości 76 mm,
- wziernik z zieloną zawleczką – łyżki o szerokości 30 mm i długości 107 mm pozwalają uzyskać rozwarcie pochwy do szerokości 70 mm.
Wszystkie wzierniki niezbędne do wykonywania zabiegów i badań znajdziesz tutaj: https://sklep.meringer.pl/kategoria/ginekologia/wzierniki-ginekologiczne-i-akcesoria.
Jakie znaczenie ma kształt wziernika ginekologicznego?
Klasyczne wzierniki ginekologiczne mają postać dwóch łyżek wyprofilowanych na kształt łódek. Mają zaokrąglone brzegi, dzięki czemu nie ma ryzyka, że badanie doprowadzi do skaleczeń czy bolesnych otarć.
Obie łyżki połączone są kolorową zawleczką tuż przy rękojeści. Naciskając ją – łyżki odprowadzane są w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu możliwe jest uwidocznienie wnętrza pochwy i szyjki macicy.
Choć najczęściej wykorzystywane są narzędzia w klasycznej formie, to nie jest to jedyny model, po jaki może zechcieć sięgnąć lekarz:
- w diagnostyce stopnia obniżenia tkanek miednicy mniejszej oraz przy badaniu kobiet otyłych konieczne może być zastosowanie wziernika dwułyżkowego,
- podczas badania dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, odpowiedni będzie wziernik typu „Z”,
- do wykonania zabiegów i przeprowadzenia badań u kobiet wysokich zalecane jest zastosowanie wziernika o wydłużonych łyżkach,
- przy opadających ścianach pochwy właściwy będzie wziernik z osłonką.
Jak stosować wziernik, aby badanie nie wywoływało dyskomfortu
Badanie z użyciem wziernika wykonuje się, dopiero gdy pacjentka zajmie wygodną pozycję w fotelu ginekologicznym. Wyjątek stanowi badanie młodych dziewcząt, które mogą być diagnozowane na kolanach matki.
Lekarz po założeniu jednorazowych rękawic medycznych delikatnie rozchyla wargi sromowe, a następnie wsuwa wziernik do pochwy, zgodnie z osią kanału rodnego. Następnie obraca narzędzie o 90 st. i dopiero wówczas naciska rękojeść, aby uwidocznić wnętrze pochwy.
W przypadku wziernika dwułóżkowego lekarz operuje wziernikiem obiema dłońmi – każdą odprowadza łyżkę w przeciwnym kierunku. Aby móc pobrać wówczas materiał do badania cytologicznego albo wymaz mikrobiologiczny, może poprosić pacjentkę o przytrzymanie jednej z łyżek.
Ponieważ wsuwanie łyżek do pochwy (nawet tych niewielkich rozmiarów) może wywoływać dyskomfort, warto nałożyć wcześniej na akcesorium odrobinę lubrykanta. Dzięki temu badanie nie jest dla pacjentki źródłem przykrych doznań.