Wskazania do cesarskiego cięcia - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wskazania do cesarskiego cięcia

Cięcie cesarskie powinno być wykonane tylko wówczas, gdy jest ono bezpieczniejsze dla matki i dziecka niż poród naturalny. Jakie są to sytuacje? Wyjaśnia Jarosław Saczonek – ginekolog-położnik z 16-letnim stażem i ekspert portalu Familie.pl.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com

Poród naturalny jest "zaplanowany" przez naturę i stwarza możliwość świadomego i aktywnego uczestniczenia w tym wydarzeniu. Największym pozytywem takiego zakończenia ciąży jest czas przyjścia spodziewanego dziecka na świat. Dziecko rodzi się wtedy, kiedy zarówno ono samo, jak i organizm matki są na to gotowe.

Istotą jest fizjologiczny ucisk przez mięśnie krocza główki i klatki piersiowej płodu, który ma na celu wypchnięcie na zewnątrz z płuc noworodka wód płodowych. Dzięki temu dzidziuś ma możliwość zaczerpnięcia pierwszego oddechu...

W sytuacji, gdy komplikacje lub długie oczekiwanie na naturalne zakończenie ciąży stwarza znaczne niebezpieczeństwo dla matki i płodu wykonywane jest cięcie cesarskie. Powinno się je wykonywać tylko wówczas, gdy jest to metoda bezpieczniejsza dla matki i dziecka niż poród naturalny. 

Dlaczego? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że zagrożenie życia kobiety związane z cięciem cesarskim jest nadal większe w porównaniu z porodem drogami natury. Ponadto, jest to złożony zabiegi operacyjny podczas którego zaangażowanych jest wiele osób…

Współczesny rozwój medycyny, a szczególnie anestezjologii, krwiolecznictwa, antybiotykoterapii, technik operacyjnych sprawia, że cięcia cesarskie wykonuje się z szerokich wskazań: prewencyjnych, profilaktycznych, elektywnych. 

Najczęściej dominują następujące wskazania, będące przyczyną 85% wykonanych cięć cesarskich:
- objawy zagrożenia płodu
- brak postępu akcji porodowej
- przedłużający się poród
- nieprawidłowe położenie płodu (zwłaszcza położenie miednicowe lub poprzeczne)
- wcześniej wykonane cięcie cesarskie
- nieudana próba porodu po uprzednim cięciu cesarskim
- łożysko przodujące
- przedwczesne oddzielenie się łożyska
- ciąża wielopłodowa
- nieprawidłowa czynność rytmu serca płodu, która wymaga szybkiego ukończenia ciąży.

Z jednej strony perspektywa "leżenia na stole operacyjnym" może budzić strach ale z drugiej strony dzisiaj jest to z pewnością rozwiązanie na miarę współczesnych osiągnięć medycyny, które daje możliwość porodu komfortowego, bez bólu, bez następstw wynikających z nacięcia lub uszkodzenia krocza, bez stresu dla dziecka... Jest to również poród bardzo szybki (około 30 min) z możliwością bezpośredniego kontaktu z noworodkiem tuż po urodzeniu i także w obecności partnera...

M.in. dlatego wiele kobiet domaga się wykonania elektywnego cięcia cesarskiego na życzenie - uzasadniając to możliwością uniknięcia uszkodzeń dna miednicy (przyczyna nietrzymania moczu) oraz poważnych powikłań u płodu w czasie porodu pochwowego. Jest to jednak podejście kontrowersyjne i wymaga omówienia tej kwestii z lekarzem...

opracowanie: Jarosław Saczonek - ginekolog-położnik z 16-letnim stażem, ekspert portalu Familie.pl

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika malenstwo_1986
    malenstwo_1986Ikona zgłaszania komentarza
    ja tez rodzilam przez ciecie cesarskie i to wynikalo z braku postepu porodu.
  • Awatar użytkownika annas82
    annas82Ikona zgłaszania komentarza
    Przy pierwszym porodzie miała cc gdyż nie było postępu porodu. Teraz jestem w ciąży bliźniaczej, czyli zapewne będą ją miała znowu...w sumie wolę to niż męczarnie i ryzyko, że z dziećmi może coś się złego stać.