Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Alergia na pyłki @Woman photo created by katemangostar - www.freepik.com
W zależności od tego które rośliny najbardziej uczulają, uciążliwe objawy mogą się już pojawić nawet w lutym. Najwięcej osób skarży się na niedogodności związane z alergią na pyłki w kwietniu i w maju. Część z nas po zażyciu leków bez recepty odczuwa ulgę. Co jednak mają zrobić ci, którzy po lekach nie odczuwają ulgi lub czuja się tak senni, że trudność sprawiają im najprostsze codzienne czynności?
Bądź na bieżąco z kalendarzem pyleń i ogranicz wychodzenie na dwór w tym czasie
Po powrocie do domu weź prysznic, umyj dokładnie twarz i włosy
Płucz nos, oczy i gardło solą fizjologiczną (lub jej roztworem)
Zmieniaj ubranie po powrocie do domu – na nim także osiadają drażniące pyłki.
Nie otwieraj okien w godzinach największego pylenia
Jeśli mieszkasz poza miastem i masz ogród, zadbaj o usunięcie roślin, które cię uczulają lub ścinaj je na tyle wcześniej, by nie dopuścić do pylenia
Pies przynosi pyłki – delikatnie spłukuj sierść wodą po każdym spacerze
Kiedy wietrzysz mieszkanie, wieszaj w oknie wilgotną firankę lub zamontują moskiteierę – wyłapie część pyłków. Najlepiej jest wietrzyć pomieszczenia w ciągu dnia (w godz. 6-22), bo największe pylenie jest w nocy i o świcie (dlatego rano, po obudzeniu objawy alergii są zazwyczaj najsilniejsze)
Nawilżaj powietrze w domu – pyłki szybciej opadają – raczej unikaj w tym czasie zapachowych olejków eterycznych, które mogą dodatkowo podrażniać śluzówki. Unikaj też w tym czasie intensywnie pachnących środków do prania.
Sprzątaj – kurz z mebli i podłogi tylko na wilgotno
Jeśli masz, w najtrudniejszym dla siebie czasie, korzystaj z klimatyzacji. W biurach, kinach i centrach handlowych zazwyczaj odczuwasz ulgę, prawda?
Rada na później: kiedy objawy alergii na pyłki ustąpią zapisz się do lekarza alergologa w celu ustalenia terminu rozpoczęcia odczulania, by w nowy sezon wkroczyć bez cieknącego nosa i łez w oczach. Lekarz także podpowie jakie środki lecznicze doraźnie złagodzą objawy alergii. Powodzenia!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.