Wczesne objawy porodu – czy to już? ZOBACZ FILM - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wczesne objawy porodu – czy to już? ZOBACZ FILM

Zbliżająca się data porodu zapewne napawa cię niepewnością i obawą, że w każdej chwili możesz zacząć rodzić. Boisz się, że będziesz wtedy akurat sama i nie będziesz wiedziała co zrobić. Na szczęście poród to długi proces, a twoje ciało już na długo przed terminem będzie dawało ci znać o przygotowywaniu się do niego. Zobacz jakie są wczesne objawy porodu, a nie zaskoczy cię on.

Poród to długotrwały proces, który zaczyna się już na miesiąc przed wyznaczoną datą urodzenia dziecka. Oczywiście jest on u każdej z nas inny, inaczej przebiega i innymi cechami się wyróżnia. Każda kobieta jest indywidualna i tak jak jej ciąża, tak i sam poród również są charakterystyczne i inne dla każdej z nas. Jednak istnieje kilka charakterystycznych objawów, po których można ocenić czy poród już się zbliża. Wczesne objawy porodu dają nam możliwość spokojniejszego i bardziej bezpiecznego oczekiwania na właściwy moment rozwiązania. Obserwując uważnie swoje ciało, zwłaszcza pod koniec 8 miesiąca ciąży będziesz mogła zauważyć jak się stopniowo przygotowuje do porodu.

(photl.com @ Wczesne objawy porodu)

Wczesne objawy porodu:

  • obniżenie się dna macicy - u kobiet rodzących po raz pierwszy występuje zwykle na około 4 tygodnie przed spodziewanym porodem. U rodzących po raz kolejny - 2 tygodnie lub później. Brzuch się wtedy widocznie obniża, a maluch przesuwa się w dół powoli schodząc do kanału rodnego. Odczujesz to jako możliwość swobodniejszego oddychania przy jednoczesnym ucisku na pęcherz moczowy i potrzebie częstszych wizyt w toalecie.
  • skurcze przepowiadające - tzw. skurcze Braxtona Hicksa występują na kilka lub kilkanaście dni przed porodem (3-4 tygodnie), są najczęściej nieregularne, krótkotrwałe, nasilające się i mijające po kilku godzinach. Te cechy odróżniają je od skurczów właściwych, które występują w czasie porodu, z reguły są regularne i bardzo bolesne. Gdy skurcze przepowiadające są uciążliwe najlepiej jest wziąć ciepłą kąpiel, w czasie której powinny ustąpić. Jeśli nie ustąpią, a staną się jeszcze silniejsze i częstsze oznacza to, że zaczął się poród i możesz szykować się powoli do szpitala.
  • zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej oraz odejście czopu śluzowego- uczucie pełności w okolicy sromu oraz wydzielina z domieszką krwi to również wczesny objaw porodu spowodowany skracaniem i rozwieraniem się szyjki macicy, która jest bardzo ukrwiona. Pojawienie się krwisto podbarwionego śluzu w dużej ilości oznacza odejście czopu śluzowego, który podczas ciąży zamykał wejście macicy, chroniąc w ten sposób dziecko przed infekcjami. Wydalenie czopu śluzowego może nastąpić na kilka dni przed porodem, a może również się tak stać zaledwie na kilka godzin przed porodem.
  • brak apetytu, biegunka, wymioty – w ten sposób organizm się oczyszcza przed właściwą akcją porodową, robiąc miejsce przesuwającemu się w kanale rodnym noworodkowi.
  • nieco słabsze ruchy dziecka – na krótko przed porodem dziecko mniej się rusza, ponieważ obniżona pozycja utrudnia mu poruszanie się.

Rozpoczęcie porodu

Wczesne objawy porodu nie wymagają jeszcze udania się do szpitala. Od ich pojawienia się do porodu właściwego masz jeszcze dużo czasu. Poród naturalny rozpoczyna się, gdy skurcze są bolesne i powtarzają się regularnie co 5-10 minut. Dopóki ich nie ma lepiej jest się zrelaksować w zaciszu własnego domu, spokojnie leżąc na kanapie czy w wannie niż czekając na twardym krześle w poczekalni szpitalnej na swoją kolej. Jeśli nie jesteś pewna czy twoje skurcze to już skurcze porodowe, a nie przepowiadające to zapewne nie są one jeszcze porodowe. Jednak w razie takich wątpliwości nie zastanawiaj się tylko zadzwoń po prostu do swojej położnej lub lekarza i poradź się. Upewnisz się wtedy w jakiej sytuacji się znajdujesz i uspokoisz, dzięki czemu łatwiej będzie ci rozróżnić kolejne nadchodzące fazy porodu.

Odejście wód płodowych to już pewny znak, że zaczął się poród. Wtedy musisz jak najszybciej znaleźć się na porodówce. Wody płodowe mogą odejść dopiero podczas silnych skurczów macicy, zdarza się jednak, że worek owodniowy zostaje przerwany wcześniej, zanim jeszcze skurcze są silnie odczuwane. Nie spodziewaj się jednak, że wody się nagle z ciebie wyleją, będą one się raczej sączyć (chociaż może to nastąpić w większej ilości). Zwróć również uwagę czy są przezroczyste, wtedy jest wszystko w porządku. Jednak, gdy są barwy lekko zielonej lub brązowej może to oznaczać nieprawidłowości i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Nie ma reguły co do odczuwania właśnie takich wczesnych objawów porodu. Możesz zauważyć kilka z nich, a może być też tak, że żaden z tych objawów nie będzie dotyczył ciebie. Mogą one wystąpić dokładnie zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, ale równie dobrze mogą pojawić się wcześniej lub później. Każda kobieta jest inna, ale każda zna swój organizm na tyle dobrze, aby według jego wskazań odróżnić wczesne objawy porodu i przygotować się właściwie do samego urodzenia maluszka. Poród jest instynktowny, wystarczy słuchać swojego ciała, a ono już będzie wiedziało jak urodzić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Etapy porodu naturalnego>>

Poród naturalny - przebieg: jak to wygląda?>>

Najnowsze komentarze