WYPRÓBUJ: 5 sposobów Montessori na wyrażenie uczuć do dziecka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

WYPRÓBUJ: 5 sposobów Montessori na wyrażenie uczuć do dziecka

WYPRÓBUJ: 5 sposobów Montessori na wyrażenie uczuć do dziecka

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Gabby Orcutt/Unsplash

Wielu ekspertów radzi, aby budować z dzieckiem więź i dobre relacje już od pierwszych dni, takie metody wychowawcze proponowała również Maria Montessori. Mamy dla was 5 wskazówek, jak zrobić to dobrze.

Podstawą każdego porozumienia z dzieckiem są 3 sposoby, które warto stosować w domu. Kiedy widzisz dziecko po dłuższej przerwie (powrocie z pracy, czy przebudzeniu), zejdź do jego poziomu poziomu (kucnij, przyklęknij), nawiąż kontakt wzrokowy, aby mieć pewność, że dziecko Cię zauważyło i słucha i powiedz mu coś miłego – na przykład: "Jak miło, że Cię widzę!"

W życiu codziennym ważne są także zwroty w zwyczajnych sytuacjach, które pomogą nam wyrazić uczucia do dziecka innymi słowami, niż „Kocham Cię”.

1. Jak się cieszę, że jesteś!

Możecie zrobić z tego mały rytuał – np. na dzień dobry, albo po przedszkolu. Dzieci na pewno poczują Twoją szczerość i radość, a dzięki temu zadbana zostanie potrzeba akceptacji oraz poczucie własnej wartości.

2. Przytulas? Oczywiście

To bardzo ważne, ponieważ kontakt fizyczny z ukochanymi osobami pomaga dzieciom czuć się bezpiecznie i lepiej rozwijać. Możecie nastawić budzik 5 min wcześniej na poranne przytulaski i wygłupy. Jeśli będziecie robić to regularnie, maluch na dzień dobry otrzyma potężną dawkę poczucia bezpieczenstwa na cały dzień.

3. Chwal, chwal i jeszcze raz chwal!

Ale nie mamy tutaj na myśli bezustannego powtarzania np. „O, jak pięknie narysowałaś!”. Raczej chodzi o dostrzeganie i wzmacnianie cech wyjątkowych – np. kiedy dziecko samo pomoże koledze lub podzieli  się zabawką. Jest to strategia, która może być szczególnie skuteczna w przypadku dzieci zwracających na siebie uwagę za pomocą negatywnych zachowań. Zauważ wtedy, że dziecko coś dobrze zrobiło, nawet gdy jest to błaha rzecz, i zrób z tego z tego wielką sprawę.

4. „Czy jest coś, o czym chcesz porozmawiać?”

Warto pytać o to dziecko przed snem. Uczysz je w ten sposób, że rodzice słuchają a maluch może zawsze opowiedzieć, co ważnego wydarzyło się w ciągu dnia. Staraj się pytać dziecko o to co jakiś czas – być może będzie czekało cały dzień, aby opowiedzieć Ci coś co go zdziwiło, przestraszyło, albo zasmuciło. To ważny czas, bo wiedząc o jego sprawach możesz mu pomóc, a dziecko wie, że zawsze może Ci się zwierzyć.

5. „Kocham cię bez względu na wszystko”

To bardzo ważne zdanie, bo dziecko musi wiedzieć że ma Twoją bezwarunkową miłość niezależnie czy zachowało się dobrze, czy źle. Pamiętaj też, aby nie oceniać dziecka, kiedy chcesz wyrazić opinię o jego zachowaniu/uczynku, oceniaj wyłącznie jego zachowanie.

Inspiracja: mother.ly

CZYTAJ TEŻ:

>> TOP 3 gadżety dla bliźniaków, które ułatwią organizację