Uzyskałeś gorszy wynik na egzaminie – może to wina twojego nosa? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Uzyskałeś gorszy wynik na egzaminie – może to wina twojego nosa?

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że na wyniki naszych egzaminów, poza stanem naszej wiedzy, wpływają również inne czynniki. Każdy, kto chociaż raz musiał przystąpić do ważnego egzaminu będąc przeziębionym wie, jak duży wpływ na jego rezultat ma nasze ogólne samopoczucie.

Uzyskałeś gorszy wynik na egzaminie – może to wina twojego nosa?

Ból głowy, gorączka, katar czy zatkany nos nie pozostaną bez wpływu na wynik egzaminu, nawet jeśli rzetelnie się do niego przygotowaliśmy.

Uzyskałeś gorszy wynik na egzaminie – może to wina twojego nosa?

Efektem zatkanego nosa i oddychania przez usta jest chrapanie w trakcie odpoczynku nocnego. Jesteśmy też narażeni na występowanie bezdechów podczas snu. Tym samym budzimy się niewyspani, zmęczeni, w dzień jesteśmy znużeni i senni, brak nam zapału i energii do pracy. Jak w tej sytuacji efektywnie się uczyć się i dobrze wypaść na egzaminie? Zatkany nos może w konsekwencji prowadzić do obniżenia funkcji poznawczych i wydajności w pracy.

W przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badaniach wykazano, że wyniki egzaminów państwowych przeprowadzanych wśród studentów w okresie ekspozycji na uczulające ich alergeny (pomiędzy kwietniem a czerwcem) były o 36% gorsze od wyników uzyskanych w semestrze zimowym, przy braku narażenia na uczulające alergeny. [Walker S et al, JACI 2007; 120: 321-7]. Potwierdzono tym samym, iż chorzy z objawami alergii mogą uskarżać się na utrudnione uczenie się i zwykle uzyskują gorsze wyniki egzaminów.

Zatkany nos, katar, kichanie to objawy charakterystyczne zarówno dla przeziębienia, jak i alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego). Leki przeciwhistaminowe, stosowane powszechnie w leczeniu kataru siennego, przynoszą ulgę, ale mogą okazać się niewystarczające dla utrzymania drożności nosa. Dlatego podstawą leczenia okresowego alergicznego nieżytu nosa, w przypadku objawów umiarkowanych i ciężkich oraz każdego przypadku przewlekłego nieżytu nosa, są donosowe glikokortykosteroidy (dostępne na podstawie recepty).

Jak pozbyć się kataru? Jak radzić siebie doraźnie z zatkanym nosem? Najlepiej zapobiegać wystąpieniu objawów i odpowiednio wcześniej, jeszcze przed sezonem pylenia, udać się na wizytę do lekarza. A jeśli egzamin jest już jutro, warto zastosować doraźnie krople zawierające xylometazolinę lub oxymetazolinę.

Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Agnieszką Lipiec z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych i dr. n. med. Piotrem Rapiejko, specjalistą otolaryngologiem z Kliniki Otolaryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.