Urlop ojcowski czy urlop tacierzyński? Jakie przywileje zyskuje każdy tata? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Urlop ojcowski czy urlop tacierzyński? Jakie przywileje zyskuje każdy tata?

Urlop ojcowski czy urlop tacierzyński? Jakie przywileje zyskuje każdy tata?

Autor zdjęcia/źródło: Urlop tacierzyński

Urlop dla ojca staje się coraz bardziej powszechny. Zobacz czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego. Kiedy można o nie wystąpić, jak długo trwają i czy wszystkie są płatne?

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński: co je łączy, a co różni?

Oba urlopy (i nie tylko te – piszemy o nich niżej) przysługują ojcu dziecka jeśli tylko jest zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że skorzystać może z niego nie tylko pracownik zatrudniony na etat, lecz także jako zleceniobiorca, a nawet osoba prowadząca własną działalność gospodarczą.

Z urlopu do opieki nad dzieckiem może skorzystać mężczyzna, wtedy kiedy rodzi mu się dziecko jak i z tytułu przysposobienia dziecka lub przyjęcia do rodziny zastępczej. Wiemy, że najczęściej dzieckiem zajmuje się mama, są jednak sytuacje kiedy ojciec musi lub chce zająć się maluchem. Kiedy ojciec może wystąpić o swój urlop tacierzyński?

Rodzaje urlopu, który przysługuje ojcu dziecka

  • Ojcu przysługują dwa dni okolicznościowego urlopu z tytułu narodzin dziecka. Urlop ten jest płatny tak zwykły urlop wypoczynkowy.
  • Urlop tacierzyński – przysługuje ojcu tylko wtedy gdy matka dziecka wykorzystała przynajmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. W takim układzie ojcu przysługuje maksymalnie 6 tygodni urlopu - na jedno dziecko, 17 tygodni na dwoje dzieci jednocześnie, 19 tygodni na troje, 21 tygodni w przypadku czworga dzieci oraz 23 tygodnie ze względu na pojawienie się pięcioraczków. Dokładnie w tym samym wymiarze przysługuje urlop tacierzynski, jeśli rodzice przysposabiają dzieci.

 

Czy wiesz, że... oficjalnie, w polskim prawie nie ma urlopu „tacierzyńskiego”. Nazwę utworzono dla części urlopu macierzyńskiego, z której rezygnuje mama dziecka, po upływie 14 tygodni.

  • Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego obojgu rodzicom przysługuje jeszcze urlop rodzicielski, który może trwać nawet 32 tygodnie. Z tego urlopu mogą korzystać oboje rodzice w tym samym czasie, ale łączny czas musi zamknąć się w 32 tygodniach. Urlopu rodzicielskiego pracodawca może udzielić jednorazowo,lub podzielić maksymalnie na 4 części. Urlop można wykorzystywać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
  • Jest jeszcze urlop ojcowski – 2-tygodniowy. Można go wykorzystać po skończonym urlopie tacierzyńskim, do momentu ukończenia przez dziecko 2 lat. O urlop ojcowski można wystąpić jednorazowo lub podzielić na dwie transze, ale każda musi trwać nie mniej niż 7 dni (zniesiono przepis o jednorazowym wykorzystaniu urlopu ojcowskiego). Co więcej – o urlop ojcowski może wystąpić tata nawet wtedy kiedy matka dziecka jest na urlopie macierzyńskim. Podczas urlopu ojcowskiego mężczyźnie przysługuje zasiłek macierzyński
  • Ojcu dziecka przysługuje również urlop wychowawczy. Przysługuje on oboju rodzicom i jest bezpłatny, nie przysługuje także świadczenie z ZUS. Urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy i być udzielony nie dłużej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Urlop może być podzielony 5 części, nie krótszych niż 1 miesiąc.
  • Do momentu ukończenia przez dziecko 14 roku życia rodzicom przysługują dodatkowe 2 dni urlopu "na dziecko" - urlop przysługuje tylko jednemu z rodziców.

CZYTAJ TEŻ:

>>> Urlop macierzyński: ważne informacje

>>> Urlop wychowawczy: przydatne wiadomości

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika romantic_man
    romantic_manIkona zgłaszania komentarza
    a te dwa dni na dziecko to rocznie?