Urlop macierzyński 2016 – ZMIANY! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Urlop macierzyński 2016 – ZMIANY!

Spodziewasz się dziecka i jesteś pracującą przyszłą mamą? Dowiedz się jaki urlop macierzyński 2016 ci przysługuje i w jaki sposób z niego w pełni skorzystać. Przedstawiamy najnowsze zmiany dotyczące tego świadczenia.

(123rf.com @ Urlop macierzyński 2016)

Urlop macierzyński 2016 – ile będzie trwał?

Do tej pory rodzice pracujący na etacie mieli do wykorzystania urlopy: macierzyński (20 tygodni), dodatkowy (6 tygodni) i rodzicielski (26 tygodni) oraz bezpłatny urlop wychowawczy (36 miesięcy).

Urlop macierzyński 2016 wynosi tak jak w poprzednich latach 20 tygodni (14 dla matki, 6 dla matki lub ojca), zmiana polega na zlikwidowaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który dotychczas wynosił 6 tygodni.  Jednak te 6 tygodni nie zostaje zlikwidowanych całkowicie, ale są one doliczone do urlopu rodzicielskiego, który teraz będzie wynosił 32 tygodnie. Łącznie mama będzie z dzieckiem w domu 52 tygodnie, czyli tyle samo co w roku 2015.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał urlop rodzicielski wynoszący 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, o 2 tygodnie dłużej w przypadku ciąży mnogiej. Może on być wykorzystany bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (co było jedyną opcją w roku poprzednim), można go także wykorzystać później, aż do czasu, gdy dziecko skończy 6 lat (i to do końca roku kalendarzowego, w którym ukończy ten wiek, a nie tylko do jego urodzin). Pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest przeznaczonych wyłącznie dla matki, pozostałymi może się ona podzielić z ojcem dziecka.

Urlop macierzyński 2016 – wysokość zasiłku

Rodzic ma do wyboru dwa rodzaje wypłaty zasiłku:

  1. 80% wynagrodzenia otrzymywane przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego;
  2. 100% wynagrodzeniaprzez pierwsze 26 tygodni urlopu i 60% przez kolejne 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński 2016 – kto może z niego skorzystać?

Z urlopu mogą skorzystać, tak jak wcześniej, osoby zatrudnione na umowę o pracę, a także dodatkowo od tego roku, osoby opłacające ubezpieczenie chorobowe, czyli przedsiębiorcy i zatrudnieni na umowę zlecenie.

Poza tym osobom, którym do tej pory nie przysługiwały urlopy rodzicielskie ze względu na posiadanie przez nich innych umów niż wymienione powyżej, czyli rolnicy, studenci, zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło, będą mogli starać się o świadczenie rodzicielskie (tzw. becikowe) w wysokości 1000 zł. netto otrzymywane co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecka.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Becikowe 2016 – najważniejsze zmiany>>

Urlop macierzyński 2016 – jak otrzymać?

Aby skorzystać z urlopu należy u pracodawcy złożyć wniosek o urlop macierzyński  w ciągu 3 tygodni od porodu, a nie 2 tygodni jak poprzednio. We wniosku należy zaznaczyć czy ojciec zrzeka się korzystania z urlopu.

Z urlopu mama może skorzystać już przed porodem maksymalnie do 6 tygodni. Będą one odliczone od 20 tygodniowego urlopu macierzyńskiego. 20-tygodniowy urlop macierzyński jest obowiązkowy, z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować. Wtedy ojciec dziecka ma prawo skorzystać z tego urlopu.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kalkulator urlopu macierzyńskiego>>

Świadczenia rodzinne 2015/2016 – ZMIANY!>>

Dodatek do urlopu wychowawczego 2015/2016 – SPRAWDŹ!>>


Najnowsze komentarze

  • 83.12.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    A jak jest z wynagrodzeniem dla ojca jeśli zdecydowałby się na część urlopu rodzicielskiego? Przysługuje mu 60% czy można liczyć na 80% wynagrodzenia, jeśli od razu zdecydujemy się wybrać łącznie rok?
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Super! Jest coraz lepiej! Oby się tylko nie zmieniało..
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    oj duzo tych zmian ale mam nadzieje ze na lepsze !