Umowa na czas określony a ciąża: czy na pewno się przedłuża? Twoje prawa w ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Umowa na czas określony a ciąża: czy na pewno się przedłuża? Twoje prawa w ciąży

Umowa na czas określony a ciąża: czy na pewno się przedłuża? Twoje prawa w ciąży

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash

Gdy masz umowę na czas określony, a jesteś w ciąży, nie w każdym przypadku ulega ona przedłużeniu. Zobacz, na co możesz liczyć w takiej sytuacji.

Pracujące kobiety w ciąży chroni Artykuł 177 Kodeksu Pracy. To szczególna ochrona trwałości stosunku pracy, która w pewien sposób ogranicza, a czasem nawet wyłącza uprawnienia pracodawcy. Pracodawca nie może np. dać pracownicy w ciąży wypowiedzenia zmieniającego, a także zmienia czas trwania umowy, jeśli zawarta została na czas określony. Okazuje się jednak, że nie zawsze ciąża a umowa na czas określony, musi skutkować przedłużeniem stosunku pracy.

Umowa na czas określony a ciąża:  kiedy umowa przedłuża się?

Pracodawca jest zobowiązany przedłużyć pracownicy w ciąży umowę o pracę na czas określony, do dnia porodu. Musi być jednak spełniony warunek, że rozwiązanie umowy nastąpiłoby już po upływie 3 miesiąca ciąży (liczonych jako 3 miesiące kalendarzowe, lub trzy kolejne 28-dniowe okresy ciąży).

Dotyczy to pracownic wykonujących pracę na podstawie umowy na czas określony, wykonujących pracę nakładczą, czy pracownic młodocianych, zatrudnionych w ramach przygotowania zawodowego.

Umowa na czas określony a ciąża: kiedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy?

Istnieją jednak przypadki, które mimo umowy na czas określony a ciąży, nie nakładają na pracodawcę obowiązku przedłużenia stosunku pracy z kobietą ciężarną.

Pracodawca nie musi bowiem przedłużać umowy o pracę na czas określony i ciąży pracownicy, jeśli:

- umowa o pracę zawarta została na okres próbny do jednego miesiąca (art. 177 § 3 KP),

- umowa o pracę na czas określony została zawarta z pracownicą na zastępstwo (art. 177 § 3(1) KP),

- w przypadku umowy na czas określony zawartej na czas wykonania określonej pracy lub umowy na okres próbny powyżej 1 miesiąca, jeżeli rozwiązanie tych umów przypada przed upływem 3. miesiąca ciąży,

- jeśli umowa z pracownicą jest cywilnoprawna, czyli np. o dzieło, czy zlecenie,

Co przysługuje młodej mamie, jeśli umowa o pracę na czas określony nie zostanie z nią przedłużona?

Według prawa w tym przypadku nie istnieje stosunek pracy po narodzinach, więc kobiecie nie przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego ani wychowawczego. Może ona jednak wystąpić o zasiłek macierzyński zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej, a także świadczenie rodzinne 500 plus. 

CZYTAJ TEŻ >>  Bezpłatne atrakcje dla dzieci w Warszawie