Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-01-22 13:47:43
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Drazen Zigic na Freepik
Stylów rodzicielstwa jest wiele i przyznajemy, że niektóre zdecydowanie się między sobą różnią. Jest jednak grupa rodziców, która uważa, że wyłącznie ta nieco rygorystyczna metoda wychowawcza zapewni dziecku sukces w życiu.
Jeśli Wasze życie skupia się na przyjemnościach, zdecydowanie nie preferujesz rodzicielstwa tygrysiego. Według zwolenników tej metody wychowania, jedynie surowe zasady i skupienie się na wyznaczonych celach i nauce, gwarantują najmłodszym sukces w dorosłym życiu.
Pojęcie „rodzicielstwo tygrysie” zostało po raz pierwszy wprowadzone przez autorkę i profesor prawa Amy Chua w jej książce „Battle Hymn of the Tiger Mom”. Poradnik – opowieść opowiada o jej surowym wychowaniu, opartym właśnie na strategiach rodziców tygrysów, które ma przyczyniać się do sukcesu dzicka. Chua, która twierdzi, że książka miała być raczej pamiętnikiem niż przewodnikiem, opowiada o swoich doświadczeniach we wdrażaniu metod rodzicielskich tygrysów z własnymi córkami i swojej ostatecznej przemianie jako matki, po buncie córki.
Według zasad rodzicielstwa tygrysów, uważa się, że rygorystyczne metody wychowawcze przynoszą korzyści dzieciom, zapewniając im sukces w przyszłości. Rodzice mają zaś poczucie, że stawiając wysoką poprzeczkę, wpajają swoim dzieciom mocną i dobrą etykę pracy. Takie podejście z kolei, zachęca najmłodszych do samodyscypliny, która często zostaje również w wieku dorosłym.
Zwolennicy metody tygrysiego rodzicielstwa uważają, że tylko przestrzeganie dobrych zasad i skupienie się na celu, pozwoli dzieciom być dobrym w określonych dziedzinach, co z kolei zapewni im sukces w przyszłości. Podkreślają oni jednak, że takie wychowanie to nie tylko rygor i surowość, ale także odpowiednio wspierający i asertywny model rodzica, która powinien być dla dziecka oparciem.
Jednakże przeciwnicy metody podnoszą argumenty, jakoby sukces w tym przypadku utożsamiany był wyłącznie ze szkolnymi osiągnięciami, a dzieci wychowane przez rodziców – tygrysów mogą doświadczać problemów z poczuciem własnej wartości starając się spełniać standardy rodziców. W przyszłości może to natomiast skutkować występowaniem u nich stanów lękowych, czy depresji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.