Twoje dziecko nie przybiera na wadze? Sprawdź, jak możesz mu pomóc - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Twoje dziecko nie przybiera na wadze? Sprawdź, jak możesz mu pomóc

Twoje dziecko nie przybiera na wadze? Sprawdź, jak możesz mu pomóc

Idealna droga mleczna wygląda tak, że dziecko przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia spożywa tylko i wyłącznie mleko mamy. Niestety po drodze pojawia się wiele trudności i nierzadko mama i dziecko przechodzą na karmienie mieszane. Najczęściej powodem są oznaki głodu oraz słabe przybieranie na wadze. Jak karmić jednocześnie piersią i butelką? Oto porady.

Specjaliści podkreślają, że jedynie kilka procent kobiet nie jest w stanie wykarmić swoich dzieci naturalnie. Wiąże się to z zaburzeniami hormonalnymi lub niedoborem tkanki gruczołowej w piersiach.  Życie pokazuje jednak, że mamy karmiące piersią napotykają bardzo wiele trudności i nie zawsze dostają pomoc i porady poparte wiedzą. Dlatego zwykle cały problem kończy się przejściem na butelkę. A to błąd. Nawet jeśli nie da się karmić piersią, warto spróbować choćby karmienia mieszanego. Bo wówczas dziecko dłużej dostanie od mamy to, co najlepsze, choć w troszkę mniejszych ilościach.

Niemowlę za słabo przybiera na wadze

Kiedy pojawia się problem z przybieraniem na wadze, zwykle młoda mama słyszy, że ma „za chudy pokarm”, że „dziecko się nie najada” i że powinna podać butelkę. A tymczasem należałoby skontrolować przede wszystkim sposób przystawiania dziecka do piersi, siłę jego odruchu ssania, należałoby sprawdzić, czy dziecko nie korzysta zbyt często ze smoczka uspokajacza. Taki gruntowny wywiad przeprowadzi na przykład doradca laktacyjny. Skontroluje on również masę ciała niemowlaka i jej przyrost w czasie. Mama będzie musiała robić dokładne notatki. Na pewno w pierwszej kolejności doradca zaleci dokarmianie mlekiem mamy, a w ostateczności – karmienie mieszane.

Karmienie mieszane – co to znaczy

Karmienie mieszane to podawanie mleka modyfikowanego w butelce przy jednoczesnym zachowaniu karmienia piersią. Dzieje się tak dość często, tylko od nas jednak zależy, jak długo zachowamy ten stan. W interesie i mamy i dziecka jest utrzymanie karmienia piersią jak najdłużej. Nawet przy karmieniu mieszanym. Bo nawet, jeśli dziecko jest dokarmiane butelką, wciąż otrzymuje najlepsze składniki mleka kobiecego, a mama korzysta ze wszystkich dobrodziejstw karmienia piersią – zmniejszenia ryzyka raka piersi, osteoporozy czy cukrzycy.

Jak karmić w sposób mieszany, by karmić tak, jak najdłużej

  • Zawsze podawaj najpierw pierś, a potem butelkę
  • W razie możliwości w butelce podawaj najpierw odciągnięty pokarm, a w ostateczności mleko modyfikowane
  • Zadbaj o butelkę z wolnym wypływem
  • Podawaj smoczek wymagający stworzenia podciśnienia – imitujący pierś
  • Korzystaj zawsze ze smoczka dostosowanego do wieku dziecka
  • Jeśli dziecko zacznie mieć problemy z chwytaniem piersi – spróbuj czasowo skorzystać z osłonek na brodawki – przypominają butelkę
  • Pamiętaj, nawet jedno karmienie piersią dziennie, to wciąż ogrom korzyści dla niemowlęcia