Tragedia na plaży: Chłopiec poparzony olejem z frytkownicy! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Tragedia na plaży: Chłopiec poparzony olejem z frytkownicy!

Tragedia na plaży: Chłopiec poparzony olejem z frytkownicy!

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Na plaży w Świnoujściu 13-latek został poparzony gorącym olejem, gdy chciał kupić sobie frytki.

We wtorek, w godzinach popołudniowych na plaży w Świnoujściu doszło do tragedii z udziałem nastolatka. Został on poparzony olejem, który wylał się z frytkownicy. Chłopiec ma poparzone prawie 40 procent ciała.

Poparzenie olejem z frytkownicy na plaży

Świadkowie zdarzenia opowiadali w mediach, że nic nie wskazywało na możliwość wydarzenia się wypadku. Chłopiec stał w kolejce czekając na swoją porcję frytek, gdy ta nagle się przewróciła, a wrzący olej wylał się na ciało nastolatka…

- Chłopiec ma oblane górne części ciała. Są to oparzenia 1. i 2. stopnia. 13-latek w stanie stabilnym został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala – powiedziała Paulina Heigel, rzecznik LPR

Dziecku natychmiast udzielono pomocy, wezwano również pogotowie lotnicze. Sprawę będzie także wyjaśniała policja.

- To było zdarzenie z urządzeniem obwoźnym, typu wózek z frytkownicą. Był taki moment, że zawiało i to urządzenie się zachwiało, wówczas olej wylał się na nastolatka. Będziemy wyjaśniali okoliczności tego zdarzenia - przekazała podinsp. Alicja Śledziona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Oparzenia u dziecka: co robić?

W przypadku oparzenia u dziecka powinniśmy natychmiast odseparować je od źródła oparzenia, a następnie schłodzić oparzone miejsce – najlepiej letnią wodą (o temp. ok. 20 st. C), nie bardzo zimną czy lodowatą. Polewamy ranę pod bieżącą wodą, a gdy poparzeniu uległa większa powierzchnia ciała, schładzajmy dziecko polewając je prysznicem przez kilka do kilkunastu minut. W kolejnym kroku należy opatrzyć ranę, czyli osuszyć oparzenie jałową gazą (położyć, nie przyciskać i nie trzeć!).

Czego nie robić po oparzeniu u dziecka?

  • Nie zrywaj ubrania - jeśli nie da się zdjąć warstwy ubrania przylegającej do skóry schładzaj oparzone miejsce lejąc wodę na ubranie. Nie odrywaj go na siłę, bo możesz zerwać je razem ze skórą uszkadzając ją bardziej niż samo oparzenie.
  • Nie smaruj rany tłuszczem – tworzy on nieprzepuszczającą powietrza warstwę na skórze, a więc utrudnia odprowadzanie z niej ciepła, co tylko pogarsza stan rany i zwiększa ból. Absolutnie też nie kładziemy białka jaka itp.
  • Nie przebijaj pęcherzy – uniesiony płynem surowiczym naskórek stanowi naturalny opatrunek dla uszkodzonej skóry. Gdy pozbawisz ją tej ochrony w ranę może wdać się zakażenie.
  • Nie schładzaj oparzenia lodem – w ten sposób możesz doprowadzić do wstrząsu termicznego i głębszego uszkodzenia tkanek skóry.

CZYTAJ TEŻ >> Jak ubrać dziecko w upał - radzimy!