Szkarlatyna – pierwsze objawy u dzieci i leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Szkarlatyna – pierwsze objawy u dzieci i leczenie

Szkarlatyna – pierwsze objawy u dzieci i leczenie

Autor zdjęcia/źródło: Designed by Freepik

Szkarlatyna daje dość charakterystyczne objawy u dzieci. Wprawdzie choroba ta nie występuje już często, ale bywa niebezpieczna i wymaga leczenia. Podpowiadamy, jakie są pierwsze objawy szkarlatyny u dzieci i jak ją leczyć.

Szkarlatynę (inaczej płonicę) wywołują szczepy paciorkowców, a przechorowanie nie daje pełnej odporności ze względu na ich liczność. Zarażenie szkarlatyną następuje drogą kropelkową – najczęściej poprzez kontakt z osobą chorą na płonicę lub styczność z zainfekowanymi przedmiotami. Dlatego dość często choroba ta ma miejsce w przedszkolach i placówkach oświatowych, gdzie o kontakt z zarażonym dzieckiem lub rzeczami nie trudno.

Początkowe objawy szkarlatyny u dzieci mogą nie być jednoznaczne i czasem bywają mylone z anginą. Zdarza się również, że dorosły chorujący na anginę może zarazić dziecko, u którego rozwinie się szkarlatyna.

Szkarlatyna u dzieci – pierwsze objawy

Choroba rozwija się od dwóch do czterech dni, potem objawy szkarlatyny u dziecka narastają. Pojawia się wysoka gorączka, złe samopoczucie i ogólne rozbicie. Do tego dochodzi silny ból gardła i trudności w przełykaniu. Początkowo język dziecka pokryty jest białym nalotem, następnie nabiera koloru malinowego, co jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny u dzieci.

Po około 3 dniach od wystąpienia gorączki u dziecka pojawia się specyficzna dla szkarlatyny wysypka – w postaci czerwonych, maleńkich  kropeczek. Wysypka najwyraźniej występuje na brzuchu, tułowiu i klatce piersiowej, ale także w pachwinach i zgięciach łokci oraz pod kolanami. Co ważne, wysypka omija okolicę nosa i ust, pozostawiając  charakterystyczny biały trójkąt. Wysypka w szkarlatynie może ustępować do dwóch tygodni, powodując łuszczenie się skóry.

Szkarlatyna u dzieci – leczenie

Szkarlatyna wymaga leczenia antybiotykami, zwykle stosuje się penicylinę od 10 do 14 dni. Jednak preparat, dawkę i czas trwania leczenia może ustalić wyłącznie lekarz. Wysoką gorączkę należy u dziecka zbijać – mogą wystarczyć popularne środki przeciwgorączkowe dla dzieci. Należy także pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka podczas gorączki.

Po zakończeniu leczenia dziecko koniecznie powinien obejrzeć i zbadać lekarz, który wykluczy ewentualne powikłania po tej dość ciężkiej w przebiegu chorobie.

Zobacz także: Szkarlatyna - porady rodziców na naszym forum