Powrót do natury sprawił, że zaczęłyśmy doceniać zapomniane już naturalne i wszechstronne właściwości polskiego szarego mydła. Jest ono idealną alternatywą dla osób ceniących prosty, naturalny skład i różnorodne zastosowanie oraz produkty przyjazne środowisku i nie testowane na zwierzętach. A dodatkowo jest bardzo tanie i wystarcza na długo.
Szare mydło to również produkt typu „2w1” lub „3w1”, który przydaje się szczególnie w czasie kwarantanny – nie musisz już szukać różnych specyfików, bo tradycyjne polskie szare mydło zastąpi Ci żel do mycia twarzy, mydło do rąk, odplamiacz, a nawet szampon do włosów. Warto więc mieć je w swojej łazience i sięgać, gdy zabraknie Ci któregoś z wymienionych środków lub całkowicie je nim zastąpić.
Szare mydło – właściwości i skład
Pierwsze polskie szare mydło Biały Jeleń powstało w 1918 roku. Tradycyjnie jest to szare mydło potasowe. W jego składzie znajdują się sole potasowe opisane jako potassium palmate, potassium linoleate lub potassium olivate oraz sodium chloride (chlorek sodu), gliceryn (gliceryna) i citric acid (kwas cytrynowy). Tak wygląda cały skład tradycyjnego, naturalnego szarego mydła. Nie zawiera ono żadnych środków konserwujących, ani sztucznych barwników czy syntetycznych dodatków zapachowych. Jest to mydło w kostce, ale jest miękkie i maziste, bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, a jego kolor jest raczej brązowy niż szary.
Obecnie istnieje również szare mydło sodowe (sodium), które także jest naturalne i hipoalergiczne, ale nie jest tradycyjnym szarym mydłem znanym naszym mamom i babciom. Może też bardziej wysuszać skórę niż mydło potasowe, które jest delikatniejsze.
Ma ono właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające, jest hipoalergiczne.
Szare mydło – do czego się je stosuje?
- Do mycia ciała i twarzy - szarym mydłem można myć nie tylko ręce, ale również całe ciało, a także twarz i włosy. Bardzo dobrze oczyszcza, a jego właściwości antybakteryjne pomagają również zwalczać bakterie wywołujące m. in. trądzik. Jest także hipoalergiczne, więc nie uczula i nie podrażnia. Polecane jest więc szczególnie osobom posiadającym skórę wrażliwą, atopową, przetłuszczającą się lub trądzikową oraz osobom z alergiami. Jeśli stosujesz je do mycia twarzy pamiętaj, żeby zawsze po jego użyciu nawilżyć cerę, ponieważ dłuższe stosowanie może prowadzić do przesuszenia.
- Do mycia włosów – pielęgnuje skórę głowy, łagodzi przetłuszczanie się włosów i łupież, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Po umyciu włosów szarym mydłem nie zapomnij jednak o ich nawilżeniu, bo mydło może je przesuszyć, utrudnia też rozczesywanie. Warto więc użyć nawilżającej odżywki lub maseczki.
- Do mycia okolic intymnych – łagodzi infekcje intymne oraz skutecznie pielęgnuje wrażliwe miejsca. Polecane jest dla kobiet po porodzie.
- Do leczenia ran – goi rany, wysusza zmiany skórne i trądzikowe. Zmniejsza również obrzęki i opuchnięcia. Wystarczy rozpuścić je w wodzie, nasączyć kompres i przyłożyć do spuchniętego czy stłuczonego miejsca.
- Do praniai czyszczenia – można je stosować jako odplamiacz. Namocz plamę, namydl mydłem i zostaw na jakiś czas, następnie zapierz i spłucz. Mydło nadaje się również do prania delikatnych tkanin, np. ubranek dziecięcych. Musisz je najpierw rozpuścić w wodzie, a następnie dodać do prania ręcznego lub do pralki. Można nim także czyścić pędzle do makijażu oraz prać dywany.
CZYTAJ TEŻ:
Mydło Aleppo – jak działa i jak je dobrać do rodzaju cery?>>