Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-11-07 09:04:03
Autor zdjęcia/źródło: Freepik
Od czego zacząć świąteczne porządki? Najlepiej od zrobienia listy zakupów niezbędnych do sprawnego przygotowywania domu na święta. Musisz przede wszystkim wyposażyć się w podstawowe akcesoria do sprzątania, np. ściereczki, gąbki do czyszczenia, wiadro i mop, worki na śmieci, rękawiczki ochronne. Jeśli ich nie posiadasz, przed innymi czynnościami koniecznie zrób zakupy. Oczywiście niezbędne będą także środki czystości dostosowane do poszczególnych powierzchni (np. płyn do mycia okien, łazienki, piekarnika, podłóg, tapicerki i dywanów, lodówki).
Warto pamiętać przy tym o ochronie środowiska naturalnego, wybierając produkty ekologiczne, jak np. biodegradowalne worki na śmieci czy ściereczki wielokrotnego użytku. Akcesoria do sprzątania przyjazne dla środowiska, znajdziesz w sklepie viGO! Z kolei ekologiczne środki czystości możesz przygotować niskim kosztem samodzielnie z użyciem np. sody oczyszczonej, octu i kwasku cytrynowego.
Gdy już posiadasz niezbędne środki czystości i akcesoria, opracuj harmonogram prac. Miejsca, które są rzadziej użytkowane, możesz posprzątać wcześniej, natomiast te, które są eksploatowane intensywnie, np. łazienka czy kuchnia, powinny znaleźć się w harmonogramie jak najbliżej Świąt Bożego Narodzenia. Aby ułatwić sobie planowanie, możesz skorzystać z poniższej propozycji kolejności wykonywania poszczególnych prac.
Jeszcze w listopadzie zajmij się opróżnianiem z niepotrzebnych przedmiotów swojej garderoby oraz przedpokoju. Wyrzuć lub odsprzedaj rzeczy, których nie używasz od min. dwóch sezonów - jeśli w tym czasie nie były potrzebne, raczej nie przydadzą się w przyszłości, a jedynie zajmują cenne miejsce w szafach. Takie gruntowne porządki warto zacząć jak najwcześniej, ponieważ w grudniu czeka Cię wiele ważnych prac. W tym czasie warto również zająć się czyszczeniem dywanów czy tapicerek.
Na 3 tygodnie przed Wigilią zaplanuj mycie okien w całym domu. Ważne, aby czynność tę przeprowadzić w cieplejszy dzień, gdy temperatura zewnętrzna nie jest ujemna. Czyszczenie okien zacznij od umycia ram i parapetów, a następnie szyb. Przydatna będzie ściereczka z mikrofibry, która nie pozostawia po sobie pyłu.
We wszystkich pokojach zmień pościel i wypierz narzuty, aby w pomieszczeniach unosił się zapach świeżości. Umyj ponadto wszystkie meble i wszelkie zakamarki, gdzie może zbierać się kurz (np. listwy przypodłogowe i narożniki).
Łazienkę i kuchnię musisz doprowadzić do perfekcji na tydzień przed świętami. Dotyczy to zarówno czyszczenia armatury czy płytek, jak i szafek oraz sprzętów - zwłaszcza narażonych na osadzanie się kamienia, tłuszczu czy resztek jedzenia. Od czego zacząć takie porządki? Przede wszystkim musisz wyposażyć się w solidne rękawiczki do sprzątania oraz skuteczne środki czystości przeznaczone do danej powierzchni. W przypadku miejsc, które mają kontakt z żywnością, jak piekarnik, lodówka, mikrofalówka czy blat kuchenny, szczególnie ważne jest wybieranie produktów przyjaznych środowisku naturalnemu i zdrowiu człowieka. Wszelkie przypalenia łatwo usuniesz z pomocą pasty z sody oczyszczonej, a kamień i rdzę - za pomocą domowego płynu z octem i kwaskiem cytrynowym.
W zależności od tego, kiedy planujesz przygotowywanie potraw na wigilijną kolację, przeznacz tuż przed świętami odpowiednią ilość czasu na ostatnie porządki. Powinny one polegać na standardowym sprzątaniu całego domu, które wykonujesz regularnie, czyli odkurzanie, mycie podłóg, pranie czy ścieranie kurzu. Pamiętaj także o wymianie ręczników, przetarciu luster, umieszczeniu świeżej zawieszki do WC, napełnieniu dozownika na mydło w łazience oraz pojemnika na płyn do mycia naczyń w kuchni, odświeżenie wnętrza lodówki, wyposażenie toalety w odświeżacz powietrza i zapas papieru toaletowego, zrobienie miejsca na płaszcze, kurtki i buty dla gości.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.