Stresu nie można uniknąć, można się do niego przygotować - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Stresu nie można uniknąć, można się do niego przygotować

Każdy człowiek ma własne metody radzenia sobie ze stresem. Jest to umiejętność zdobywana w toku doświadczenia życiowego, podobnie jak inne umiejętności życiowe. Grunt pod nią przygotowują rodzice i inne ważne osoby w życiu. Świadomie, lub nie, pokazują reakcje na stres, a dzieci w dużym stopniu je naśladują.

Stres to reakcja organizmu na sytuacje trudne, wydarzenia zagrażające, zakłócające jego równowag i wymagające uruchomienia niecodziennych sposobów zachowania się. Jest zwykle doznaniem negatywnym, ale czasem mobilizuje.

Przeżywaniu sytuacji stresowej towarzyszą objawy somatyczne i psychiczne. Objawy somatyczne są zwykle podobne: spadek ciśnienia, obniżenie temperatury ciała, następnie, wskutek zadziałania mechanizmów obronnych, reakcje przeciwne: podwyższenie ciśnienia, przyspieszony oddech i tętno, wzrost napięcia mięśniowego - to gotowość do walki. Psychiczne objawy stresu są bardziej zróżnicowane. Są to np.: uczucie niepokoju, strach, przerażenie, gniew, trudności w koncentracji , kłopoty ze snem.

Można powiedzieć, że sposobów radzenia sobie ze stresem jest tyle ilu ludzi. Najczęściej wyodrębnia się trzy strategie działania.
  • Pierwsza, skoncentrowana na problemie, polegająca na analizie sytuacji, rozpoznaniu przyczyny problemu i szukanie rozwiązania.
  • Druga, skoncentrowana na emocjach, polega na dostarczeniu sobie ulgi emocjonalnej, rozładowanie napięcia np. poprzez płacz, krzyk, szybki spacer.
  • Trzecia, skoncentrowana na unikaniu, czyli podejmowanie działań zastępczych, odwracających uwagę od źródła stresu, np. uczestnictwo w imprezie towarzyskiej, intensywne zajęcia domowe.

Stosując strategie skoncentrowane na emocjach i na unikaniu ogranicza się negatywne uczucia, ale nie rozwiązuje się problemu.

Radzenia sobie ze stresem można się nauczyć.  Jest to umiejętność zdobywana w toku doświadczenia życiowego, podobnie jak inne umiejętności życiowe. Grunt pod nią przygotowują rodzice i inne ważne osoby w życiu. Od najmłodszych lat dorośli „wpisują"  w dzieci poczucie zaradności, wiarę w siebie, lub przeciwnie - niepewność i brak zaufania do swoich możliwości. W przyszłości jest to tym elementem oceny sytuacji, który decyduje o przeżywaniu jej jako stresowej.

Jeśli dziecko słyszy: Daj, babcia zawiąże, ty nie potrafisz; Ja cię nakarmię, bo ty porozlewasz; Taki duży, a taka fajtłapa, nigdy się już nie nauczysz! - wyrasta w poczuciu własnej niedoskonałości i niełatwo taką postawę zmienić.

Jeśli zaś dowiaduje się, że: Ty masz małe rączki i jest ci trudniej, ale jak urosną na pewno będziesz tak samo ładnie wiązać sznurowadła, jak babcia;  Nikt w rodzinie nie układa tak ładnie kwiatów w wazonie jak nasza mała - wówczas widząc u innych wiarę w swoje możliwości, przejmuje ją.  Dziecko wzrasta w przekonaniu, że nawet jeśli od razu coś się nie uda, to trzeba próbować, bo osiągnięcie przez nie sukcesu jest możliwe.

Stresu nie da się uniknąć, ale można się do niego przygotować, tak aby był jak najmniejszym obciążeniem. Chodzi o budowanie i powiększanie własnych zasobów, do których należy pozytywny obraz własnej osoby.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Luizjana
    LuizjanaIkona zgłaszania komentarza
    spacer z kijami i słuchawki z muzyką na uszach !
  • Awatar użytkownika Luizjana
    LuizjanaIkona zgłaszania komentarza
    spacer z kijami i słuchawki z muzyką na uszach !
  • Awatar użytkownika Ulinka
    UlinkaIkona zgłaszania komentarza
    <span><div style="margin: 5px; color: #aaaaaa"><strong>Isiunia napisał 2010-04-19 09:31:44</strong><div style="border: 1px dotted #666666; padding: 5px; font-size: 10px; color: #666666; background-color: #f4f4f4">Macie jakieś własne sposoby na stres? Na tremę? Ja słyszałam o takich dwóch sposobach, praktykowanych wśród aktorów teatralnych - z<u><strong>aciskanie posladków oraz uciskanie  uszu. </strong></u> </div></div>Podobne działanie ma to ćwiczenie, które jest świetnym sposobem na uzyskanie doraźnego odprężenia. Można je wykonać w ciągu minuty. Stanąć w rozkroku. Jak najmocniej podkurczyć palce u  stóp, napiąć łudki, mocno usztywnić kolana, napiąć mięśnie ud, pośladków , wciągnąć brzuch. Ręce lekko odsunąć od tułowia, zacisnąć mocno pięści, usztywnić ręce w łokciach, barki i kark. Znarszczyć czoło, zacisnąć zęby, mocno zmrużyć oczy. Rozluźnić wszystkie mięśnie.</span>