Stres podczas współpracy z fachowcem - co jest jego przyczyną? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Stres podczas współpracy z fachowcem - co jest jego przyczyną?

Stres podczas współpracy z fachowcem - co jest jego przyczyną?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Nie ma wątpliwości, że planowanie remontu stanowi dla wielu Polaków źródło stresu. Jak wynika z danych serwisu Fixly.pl dotyczy to aż 66% osób. Okazuje się, że już sam wybór i współpraca z fachowcem wiążą się z dużym niepokojem. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania stresu w tym zakresie?

Nerwy, które mają związek ze zbliżającym się remontem, bardzo często wynikają z konieczności zatrudnienia odpowiedniego fachowca. Z badań wynika bowiem, że brak znajomości sprawdzonego specjalisty jest jednym z trzech najczęstszych powodów przekładania terminu prac. 

Co jest najczęstszą przyczyną stresu podczas współpracy z fachowcem? 

Wyniki badań Fixly znajdują swoje odzwierciedlenie w raporcie GFK “Polacy a stres”. Wynika z niego, iż remont zalicza się do listy pięciu najbardziej stresujących sytuacji życiowych (m.in. obok choroby dziecka i problemów z pieniędzmi).

Z najnowszych danych Kantar Polska (uzyskanych na zlecenie serwisu Fixly) wynika, że to właśnie konieczność sprawdzenia kompetencji fachowca ma związek z bardzo silnym stresem. Na taką odpowiedź wskazało aż 65% respondentów. Niewiele mniej, bo 63% z nich przyznało, że stresuje ich kwestia związana ze sprawowaniem kontroli nad wykonywaniem usługi. Dla 62% osób duże zdenerwowanie towarzyszy końcowej ocenie zrealizowanych prac remontowych. Jak się okazuje, silny stres pojawia się również w trakcie ustalania warunków finansowych oraz negocjacji z wykonawcą, co potwierdziło 61% respondentów. Dla wielu osób (54%) problematyczne jest także znalezienie właściwej osoby, która podejmie się wykonania określonych prac remontowych. 

Jakich fachowców poszukują Polacy?

Zdaniem respondentów najważniejszym kryterium wyboru jest doświadczenie (17,8%), a także staranne wykonywanie obowiązków (17,1%). Decydując się na renowację czy rozmaite naprawy, pragną oni korzystać z usług sprawdzonych fachowców. Dla 14,1% ankietowanych kluczowym aspektem jest wiarygodność. Inną cechą fachowca, która ma istotne znaczenie w trakcie wyboru, jest terminowość. Dotyczyć to może szczególnie inwestorów, dla których przedłużające się prace niosą szereg poważnych konsekwencji. Co ciekawe, na aspekty finansowe, a więc koszt świadczonych usług, wskazało jedynie 10,8% respondentów. Niewielu badanych zwraca uwagę na takie kwestie jak: kulturalne zachowanie (2,5%) zdolności komunikacyjne (2,4%), szybkość reakcji na zapytanie (1,1%) czy możliwość otrzymania faktury (0,6%).

Jak widać planowanie remontu czy prac naprawczych w domu i mieszkaniu wiąże się z niemałym stresem. W dużej mierze wynika on z konieczności znalezienia sprawdzonego i zaufanego fachowca. Wśród najbardziej pożądanych cech takiej osoby wymienić należy: dotychczasowe doświadczenie, staranność, wiarygodność oraz dotrzymywanie terminów. Wszystkie one przeważają nad kosztami finansowymi, wynikającymi z realizacji usługi. Jak nietrudno się domyślić fachowcy, którzy mogą pochwalić się wieloletnim stażem w branży oraz pozytywnymi rekomendacjami swoich klientów, nie narzekają więc na brak zleceń. 

W oparciu o wyniki badań Kantar Polska (w dniach 14-19.06.2019), przy użyciu wywiadów online (CAWI).

Źrodło: Fixly.pl