Opryszczkę wywołuje wirus, który gdy pojawi się raz w naszym organizmie już w nim zostaje. Nie da się go skutecznie usunąć, bo wbudowuje się w nasz układ nerwowy, dzięki czemu układ immunologiczny go nie dostrzega. W czasie obniżonej odporności, głównie w okresie jesienno-zimowym oraz przy infekcji wirus się aktywuje i przeważnie na ustach powstaje opryszczka. Może się ona pojawić również w okolicach nosa oraz na narządach płciowych, gdyż atakuje błony śluzowe.
(123rf.com @ Sposób na opryszczkę)
Najczęstszym rodzajem opryszczki jest opryszczka wargowa wywołana przez wirus HSV1. Szacuje się, że zakażonych tym wirusem jest ok. 80 proc. ludzi, w tym większość z nich jest nosicielami wirusa, zaś u mniejszej części występują objawy zakażenia. Pojawia się ona w okolicy ust, głównie na obrzeżach warg. Ma postać pęcherza wypełnionego ropnym płynem.
Sposób na opryszczkę – zanim się pojawi
Pierwszym objawem opryszczki jest swędzenie, pieczenie i uczucie napiętej skóry w jednym punkcie wargi. Wtedy właśnie wszelkie środki przeciwwirusowe (kremy, maści, plasterki) pomagające walczyć z wirusem są najskuteczniejsze. W porę zastosowane mogą nie dopuścić do pojawienia się pęcherza ropnego i zapobiec powstaniu opryszczki.
Sposób na opryszczkę – skuteczne domowe metody:
- Polopiryna – umoczoną w wodzie tabletką smarować miejsce wystąpienia opryszczki.
- Witamina B2 – rozgnieć tabletkę, zmieszaj z wodą na małej łyżeczce i nałóż na opryszczkę.
- Miód - ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wystarczy smarować nim zainfekowane miejsce co 2-3 godziny, a nawet częściej.
- Słodka śmietana – przynosi ulgę w czasie bólu oraz przyspiesza gojenie się opryszczki.
- Zioła - napar z rumianku, mięty lub szałwii działa kojąco i odkażająco, trzeba nim przemywać miejsce wystąpienia opryszczki.
- Cebula lub czosnek – plasterki warzywa przykładać do opryszczki. Zarówno cebula, jak i czosnek działają przeciwwirusowo, ściągająco i odkażająco, dlatego skutecznie leczą zakażenie. Czosnek można nawet przykleić plasterkiem do usta i zostawić na noc, cebulę natomiast trzeba często wymieniać, aby cały czas była dostarczana świeża dawka jej soku na zakażone miejsce.
- Cytryna – możemy użyć samego soku lub tak jak w przypadku cebuli i czosnku całego plasterka.
Sposób na opryszczkę - zagrożenia
Sama w sobie opryszczka nie jest groźna, ale oprócz nieprzyjemnego uczucia napiętej skóry, pieczenia, swędzenia i nieestetycznego strupa może ona powodować groźne następstwa, dlatego trzeba ją leczyć.
Opryszczka jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową, dlatego chory, u którego pojawił się wykwit na ustach powinien unikać kontaktu z innymi, zwłaszcza pocałunków. Używać oddzielnych naczyń, przyborów toaletowych, ręczników, itp. W płynie surowiczym jaki znajduje się w pęcherzu są groźne wirusy, które przeniesione np. do oka mogą spowodować nawet utratę wzroku lub tą drogą dostać się do mózgu i wywołać opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Z tego powodu przy częstym nawracaniu objawów lepiej ich ignorować.
Jeśli masz opryszczkę już kolejny raz, a domowe sposoby i produkty z apteki nie są już dość skuteczne idź do lekarza. Prawdopodobnie będziesz potrzebować silniejszego leku w tabletkach przepisywanego na receptę, który zwalczy objawy opryszczki i zapobiegnie jej występowaniu na długi czas.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wirusowe zapalenie wątroby typu C a ciąża – groźny wirus HCV>>HPV objawy i leczenie - WARTO WIEDZIEĆ!>>