Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2015-10-15 21:07:49
Sposobów spieniania mleka jest wiele. Niektóre ekspresy ciśnieniowe posiadają specjalne dysze do spieniania mleka. Można korzystać ze spieniaczy elektrycznych czy ręcznych, ale są także domowe sposoby, by zamienić mleko w puszystą piankę. Każdy z nich wymaga od nas pewnej wprawy.
zdj. @przepisynakawe.pl
Ogólną zasadą, dotyczącą każdego sposobu spieniania mleka jest to, by mleko było tłuste, najlepiej 3,2%. Nie tyle chodzi tu o zawartość tłuszczu w mleku, co o zawartość białka, ale jedno z drugim zazwyczaj idzie w parze. Metodą prób i błędów bez wątpienia uda się wybrać najlepsze mleko, ewentualnie w niektórych sklepach dostępne są specjalne rodzaje mleka przeznaczone właśnie do spieniania.
Spieniając mleko za pomocą dyszy ekspresu ciśnieniowego równocześnie się je podgrzewa. Dlatego też powinno się używać do tego zimnego mleka, a dodatkowo schłodzić w lodówce również dzbanek do spieniania mleka. Będzie można wówczas uzyskać lepszy efekt. Korzystając z tej metody należy początkowo napowietrzyć mleko zanurzając w nim głęboko dyszę, a następnie utrzymywać ją pod powierzchnią, tuż przy ściance dzbanuszka, tak by mleko wirowało. Można również lekko obracać dzbanuszkiem, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, by szybciej tworzyła się gęsta aksamitna piana.
Mleko spieniamy do temperatury około 60-65oC, czy
li do momentu, w którym dzbanek z mlekiem zaczyna lekko parzyć. Aby zagęścić pianę, a przede wszystkim pozbyć się dużych pęcherzy powietrza, należy postukać dzbankiem z zawartością o stół. Następnie wlewamy mleko do wcześniej przygotowanego espresso.
Mając ekspres ciśnieniowy z dyszą do spieniania warto spróbować sztuki malowania mlekiem po kawie, ponieważ gęsta crema espresso umożliwia tworzenie najbardziej niezwykłych wzorów. Latte art to zabawa dla cierpliwych, ale zaczynając od prostych wzorów, choćby serduszek, szybko można nabrać wprawy. Wzory malujemy wlewając spienione mleko dzbanuszkiem z ostrym dzióbkiem i dzięki odpowiednim ruchom uzyskujemy pożądany efekt lub też korzystamy ze specjalnego rysika, syropów smakowych czy ciekawych szablonów i posypek.
W przypadku spieniacza elektrycznego prawie wszystko odbywa się automatycznie. Musimy tylko wlać odpowiednie mleko, a urządzenie je podgrzewa i zamienia w mleczną piankę. W tej sytuacji musimy trzymać się koniecznie wytycznych producenta.
Można zaopatrzyć się też w malutki, często bardzo tani elektryczny spieniacz na baterie. W tym przypadku także trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę mleka. Można je spienić od razu w szklance.
Spieniacze ręczne zbudowane są zazwyczaj z metalowego kubka, w którym można podgrzać mleko na kuchence oraz tłoka z gęstym sitkiem na końcu, którym ubija się mleko. To również bardzo praktyczne urządzenie, a niektóre jego modele przystosowane są nawet do kuchni indukcyjnych.
Jeśli nie interesuje Was zakup odpowiedniego urządzenia do spieniania mleka, istnieje również kilka domowych sposobów, by poradzić sobie w tej kwestii. Można skorzystać z miksera czy blendera. Ważne, by podgrzać mleko, ale nie zagotować. Następnie trzeba ubijać je na małych obrotach. Konieczne jest wówczas wysokie naczynie do ubijania, ponieważ mleko może pryskać na boki. Ogólnie znana jest też metoda ze słoikiem i mikrofalą. W słoiku wytrząsamy mleko, aż podwoi swą objętość a następnie przez 30 sekund podgrzewamy w mikrofalówce, by zwiększyć ilość piany i ją utrwalić.
Jeśli chcemy przygotować kawę na zimno lub zimne mleczne desery, można ubijać zimne mleko. Jest to trochę trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe. Mleczna, aksamitna pianka podkreśli smak kawy czy deserów kawowych bez względu na to, czy przygotowywane są one na zimno czy ciepło.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem przepisynakawe.pl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.