Sińce pod oczami u dziecka – czy są objawem choroby? Co oznaczają WYJAŚNIAMY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sińce pod oczami u dziecka – czy są objawem choroby? Co oznaczają WYJAŚNIAMY

Sińce pod oczami u dziecka – czy są objawem choroby? Co oznaczają  WYJAŚNIAMY

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie janko Ferlic/Unsplash

Nagłe pojawienie się sińców pod oczami u dziecka może być objawem choroby lub przemęczenia. Ale podkrążone oczy, czy cienie pod nimi nie zawsze są związane wyłącznie z jednostką chorobową. Mogą powstać w wyniku zwykłego zmęczenia lub niedospania.

Sińce pod oczami u dziecka występują stosunkowo rzadko, a podkrążone oczy nie za zawsze muszą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza, aby skonsultował cienie pod oczami, a w jakich przypadkach mogą one być jedynie objawem niewyspania lub zmęczenia? Postaramy się wyjaśnić.

Sińce pod oczami u dziecka, cienie i podkrążone oczy – skąd się biorą?

Jeśli cienie i sińce pod oczami u dziecka pojawiły się nagle, dokładnie się im przyjrzyjmy i zastanówmy, czy nie powstały w wyniku nieprzespanej nocy, albo przemęczenia.  Mogą również powstać w wyniku odwodnienia, o które u dzieci akurat nietrudno. Ale jeśli do podkrążonych ocz dojdą także inne niepokojące objawy – jak puchnięcie powiek, ból głowy, zawroty, gorączka, ból brzucha itp. –należy pilnie skonsultować dziecko z pediatrą, który zleci odpowiednie badania krwi i zbada dziecko.

Cienie pod oczami mogą także występować rodzinnie – a miewają je zwykle osoby z jasną cerą. Powstają one wyniku prześwitywania naczyń krwionośnych przez bardzo cienką skórę pod oczami dziecka.

Kiedy sińce pod oczami dziecka mogą niepokoić?

Zdarza się jednak, że podkrążone oczy u dziecka są następstwem procesu chorobowego toczącego się w organizmie dziecka, dlatego ich pojawienie się zawsze warto skonsutować z lekarzem.

Często podkrążone oczy są efektem alergii:

- alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa – w wyniku obrzęku naczyń krwionośnych i śluzówki nosa, okolice twarzy również zmieniają swoje ukrwienie, co może również spowodować wystąpienie sińców pod oczami,

- alergiczne zapalenie spojówek,

- opuchnięcie powiek w wyniku atopowego zapalenia skóry także może powodować zasinienia pod oczami,

- alergie pokarmowe – wówczas cienie pod oczami mogą być dodatkowym objawem do wysypki, bólów brzucha, głowy itp.

Ale sińce pod oczami u dziecka mogą powstać również w wyniku anemii z niedoboru żelaza:

- jeśli do cienie pod oczami u dziecka dochodzi jeszcze zmęczenie, brak koncentracji, bladość spojówek, brak apetytu i apatia – warto skonsultować dziecko z lekarzem, który zleci badania krwi, aby potwierdzić ewentualną anemię.

Zobacz TEŻ: Anemia u dziecka - jak ją rozpoznać. Porady dietetyka

Cienie pod oczami u dziecka - choroba nerek, wątroby lub śledziony

Może się zdarzyć, że sińce pod oczami są u dzieci jednym z objawów także poważniejszych chorób – na przykład nerek, czy wątroby. Mogą wówczas u dziecka wystąpić inne niepokojące objawy, jak problemy z oddawaniem moczu, ból brzucha, zmiana wyglądu/zapachu moczu, czy brak apetytu.

Ważna kwestia- pasożyty!

Pasożyty u dzieci wcale nie są rzadkością. O zakażenie nimi wbrew pozorom bardzo łatwo – w przedszkolnej toalecie, na placu zabaw, czy piaskownicy. Owsiki, lambie, czy glista ludzka, poza zasinionymi oczami mogą powodować również bóle brzucha, biegunki, utrata wagi, niespokojny sen, czy też swędzenie okolicy odbytu.

Gdy u dziecka pod oczami pojawią się sińce, zwłaszcza gdy nie znikają po wyspaniu się i wypoczynku, zawsze warto je skonsultować z lekarzem. Może się bowiem okazać, że w organizmie małego człowieka rozwija się choroba, która nie daje na razie wyraźnych objawów, a cienie pod oczami sa na razie jej jedynym symptomem.

Bibliografia:

  1. S.D. Marks, P.K. Smith, S. Strobel, „Choroby wieku dziecięcego”, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.  
  2. E. Boagacka, J. Salomon, M. Tupikowska „Zmiany skórne wokół oczu – kiedy podejrzewać alergię? Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne”, Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu, 2014r.
  3. J. Popielska, M. Marczyńska, Najczęstsze zakażenia pasożytnicze u dzieci, „Pediatria po Dyplomie”

CZYTAJ TEŻ:

>> Choroba czy zwykła wysypka u dziecka? Rozróżniamy krostki, grudki

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    U mnie babcia zawsze zwracała na sińce pod oczami..że to dziecko pewnie ma jakieś robaki. A jeszcze przy tym brak apetytu..
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    U mnie babcia zawsze zwracała na sińce pod oczami..że to dziecko pewnie ma jakieś robaki. A jeszcze przy tym brak apetytu..