Wydaje się, że czasy nienagannej etykiety minęły. Kpimy z przesadnej uprzejmości jednak czujemy się zakłopotani jak popełnimy gafę. Gdy pojawia się perspektywa wielkiej gali, oficjalnego spotkania, okazuje się, że etykieta ma się całkiem dobrze. Ale dobre maniery to nie tylko wielkie wyjścia. Bo np. czym różnią się dzisiejsze e-maile od tradycyjnych listów? Zasada zwracania się do adresata i korzy
Ale dobre maniery to nie tylko wielkie wyjścia. Bo np. czym różnią się dzisiejsze e-maile od tradycyjnych listów? Zasada zwracania się do adresata i korzystanie z form grzecznościowych pozostaje bez zmian.
Prawdą jest, że dziecko posiada wrodzone cechy, lecz od najmłodszych lat uczy się i naśladuje najbliższe mu otoczenie. Dziecko jako doskonały obserwator bardzo szybko zorientuje się zarówno w tych dobrych jak i złych stronach dorosłych. Maluchowi bardzo ciężko jest zrozumieć, gdy ktoś postępuje niekonsekwentnie. Dlaczego coś wolno robić dorosłym a jemu nie i dlaczego jest za to karany?
Jeśli dziecko widzi jak rodzice kłamią, są niesolidni nie można się dziwić, że ono bardzo szybko przyswoi sobie te wady. Wybranie zła jest o wiele łatwiejsze a naśladowanie dobrych cech wymaga wysiłku.
Wychowując dziecko najważniejsze u rodziców są trzy cechy: dyscyplina wewnętrzna, miłość, konsekwencja. Dzięki nim, dziecko nie będzie uciążliwe dla otoczenia.
Bardzo ważne jest wpajanie od najmłodszych lat podstawowych form grzecznościowych jak przywitanie czy ukłon ale równie ważne jest uczenie wypełniania pewnych obowiązków. Dziecko czuje się wtedy ważne i potrzebne a dodatkowo kształtuje się w nim dyscyplina.
Ważnym elementem wychowania jest uczenie dziecka od najmłodszych lat zachowania się przy stole, uszanowanie zasad panujących w danym otoczeniu. Dziecko jako istota żyjąca w społeczeństwie musi wiedzieć, że każde środowisko rządzi się swoimi prawami. O ile w kinie może jeść popcorn i pić sok tak w teatrze musi zachowywać się inaczej.
Wyjście na plac zabaw czy zabawa z innymi dziećmi również musi być poprzedzona dokładnym wytłumaczeniem, że nie wolno zabierać zabawek itd. Inne dziecko w domu jest gościem i należy o tym pamiętać.
Wpajajmy dzieciom zasady zachowania wobec innych. Dziecko powinno wiedzieć, że nie należy w określonych miejscach hałasować, że powinno się szanować roślinność, że nie wolno niszczyć rzeczy swoich i innych. Rozmawiając przy dzieciach, nauczymy je, aby nie przerywało starszym i nie wtrącało się niepytane.Wszelkie uwagi przekazujemy dziecku w cztery oczy, nigdy przy innych.
Niektórzy wygodniccy rodzice, pozbawieni poczucia odpowiedzialności, chcą wszystkie te sprawy przerzucić na szkołę i pedagogów. Nigdy jednak szkoła czy zespołowe wychowanie nie oddziaływa w tym stopniu, co środowisko, które nas kształtuje od urodzenia. Jeśli się dziecko wydało na świat, trzeba za nie odpowiadać, przekazać mu swoje doświadczenia, dać mu możliwie najlepszą naukę. Dobre wychowanie i dobre maniery wyniesione z domu stanowią cenny posąg, którym rodzice obdarzają swoje dzieci.
przy pomocy: dobremaniery.com
abcgospodyni.pl
fot. Internet