Opublikowany przez: apis74 2011-07-01 15:28:26
Rzeżucha znana jest również pod nazwą pieprzyca. Pochodzi z północno-wschodniej Afryki i południowo-zachodniej Azji. Do Europy dotarła w starożytności, uprawiano ją w Grecji i w Rzymie. W starożytnym Egipcie była cenioną rośliną przeznaczoną jako prezent dla faraonów spoczywających w piramidach. W starożytnej Europie roślina ta wykorzystywana była do celów leczniczych jako środek pobudzający, poprawiający urodę i regulujący zaburzenia tarczycy. Do Polski rzeżucha dotarła w XV wieku.
Wysiewana jest zwykle na ligninie lub wacie i stawiana na kuchennym parapecie. Po kilku dniach wzrostu jest gotowa do spożycia lub ozdobienia świątecznego stołu. Ale ile osób ma świadomość tego, iż jest to „witaminowa bomba”? Rzeżucha zawiera bardzo dużo dobrze przyswajalnego jodu, sporo żelaza, siarki, chromu, potasu i wapnia, oraz witaminy C, A, B, PP i E.
Spożywanie rzeżuchy jest zalecane osobom, które cierpią na cukrzycę, gdyż roślina ta obniża poziom cukru we krwi, zaś zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki. Ponadto rzeżucha powinna znaleźć się w jadłospisie osób, które cierpią na osteoporozę (ze względu na wapń i mangan), anemię, dolegliwości tarczycy, chorobę wieńcową, reumatyzm, oraz problemy krążeniowe. Rzeżucha ma właściwości oczyszczające nasz organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie i ma dobry wpływ na przemianę materii. Działa dezynfekująco na jamę ustną i układ pokarmowy.
Nie należy żałować sobie rzeżuchy gdy się ma kłopoty z włosami i paznokciami, zalecane jest jej spożywanie przy chorobach nerek (działa moczopędnie, ale należy uważać, aby nie wywołać zapalenia pęcherza moczowego), oraz gdy się ma trądzikową lub łojotokową cerę.
Ponadto rzeżucha zwalcza wiosenne przemęczenie.
Można nią posypywać kanapki, jajecznicę, ziemniaki, oraz dodawać do różnych sałatek i surówek. A ponadto wyhodowana na parapecie rzeżucha jest wolna od wszelkiej chemii, jaka jest dodawana do wielu owoców i warzyw.
Poniższa tabelka przedstawia wartości odżywcze rzeżuchy.
Zawartość
w 100 [g]
Wartość energetyczna - 11 kcal
Białko - 2,3 g
Tłuszcz ogółem - 0,1 g
Kwasy tłuszczowe nasycone - 0,0 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycon - 0,0 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,0 g
Kwasy tłuszczowe omega-3 - 23 mg
Kwasy tłuszczowe omega-6 - 12 mg
Węglowodany - 1,29 g
Błonnik pokarmowy - 0,5 g
Witamina A - 3191 I.U.
Witamina E - 1,0 mg
Witamina K - 250 µg
Witamina C - 43 mg
Witamina B1 - 0,09 mg
Witamina B2 - 0,12 mg
Witamina B3 (PP) - 0,2 mg
Witamina B6 - 0,13 mg
Kwas foliowy - 9,0 µg
Witamina B12 - 0,0 µg
Kwas pantotenowy - 0,31 mg
Wapń - 120 mg
Żelazo - 0,2 mg
Magnez - 21 mg
Fosfor - 60 mg
Potas - 330 mg
Sód - 41 mg
Cynk - 0,11 mg
Miedź - 0,08 mg
Selen - 0,9 µg
Cholesterol - 0,0 mg
Fitosterole
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.