Raport GUS: świadczenie 500+ prawie nic nie zmieniło na rynku pracy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Raport GUS: świadczenie 500+ prawie nic nie zmieniło na rynku pracy

Raport GUS: świadczenie 500+ prawie nic nie zmieniło na rynku pracy

Autor zdjęcia/źródło: Designed by Xb100

Świadczenie 500+ od początku budzi kontrowersje. Przeciwnicy argumentują, że pogorszy ono sytuację kobiet na rynku pracy. Zwolennicy zaś twierdzą, że poprawi status materialny rodzin, a zwłaszcza dzieci.

GUS przeprowadził badanie, którego wyniki opublikowano w grudniu. Jeden z modułów badania „Praca a obowiązki rodzinne w II kwartale 2018 r.” dotyczył właśnie wpływu otrzymywania świadczenia 500+ na sytuację na rynku pracy. Badanie odbyło się na próbie 5 mln 933 tys. osób w wieku 18 - 64 lata,  będących członkami gospodarstw domowych, które obecnie otrzymują lub w przeszłości otrzymywały to świadczenie.

Okazało się, że dla ponad 90% członków gospodarstw domowych otrzymujących świadczenie 500+ nie miało ono wpływu na decyzje podejmowane na rynku pracy.

Respondentów zapytano, czy w związku z otrzymywaniem świadczenia rodzinnego 500+ podjęli oni jakiekolwiek działania zmierzające do zmiany ich sytuacji na rynku pracy przez cały okres pobierania świadczenia.

Wyniki badań nieco zaskakują, ponieważ wynika z nich, że w zdecydowanej większości przypadków świadczenie 500+ nie miało bezpośredniego wpływu na działania podejmowane przez respondentów na rynku pracy. 95,1% osób (tj. 5 mln 641 tys.) nie podjęło żadnych działań w celu zmiany swojej sytuacji na rynku pracy, będących efektem otrzymywania tego świadczenia. Niewielkie różnice widoczne były w tej kwestii pomiędzy kobietami a mężczyznami - 98,0% mężczyzn nie podjęło żadnych działań zmierzających do zmiany ich sytuacji na rynku pracy, natomiast wśród kobiet odsetek ten kształtował się na poziomie 92,6%.

Na zmianę swojej dotychczasowej sytuacji na rynku pracy i podjęcie działa w tym kierunku, zdecydowało się jedynie 291 tys. osób – czyli około 4,9%. Zdecydowanie więcej było wśród nich kobiet (238 tys.) niż mężczyzn  (53 tys.).

Wśród osób, które podjęły jakieś działania najczęściej wskazywaną zmianą, dokonaną pod wpływem otrzymywania świadczenia 500+ było podjęcie pracy (76 tys. osób) oraz rozpoczęcie poszukiwania pracy (75 tys. osób). Przeciwstawne działania tzn. zaprzestanie poszukiwania pracy i rezygnację z pracy zadeklarowało odpowiednio 34 tys. i 33 tys. osób – czyli około 0,58%.

Pełny raport GUS znajdziecie tutaj >> Praca a obowiązki rodzinne w II kwartale 2018 r.

Czytaj też:

>> Jak wyrobić paszport dla dziecka krok po kroku