Rany na śluzówce jamy ustnej same w sobie nie są groźne, jednak mogą ułatwiać przedostawanie się chorobotwórczych drobnoustrojów do organizmu, a te z kolei mogą wywoływać infekcje, dlatego mimo wszystko nie powinno się ich bagatelizować. Jak przyspieszyć gojenie się ran w jamie ustnej? Co najlepiej sprawdzi się na zapalenie jamy ustnej? Podpowiadamy!
Zmiany w jamie ustnej – skąd się biorą i dlaczego są tak częste?
Jama ustna ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym choćby podczas jedzenia, mówienia czy oddychania przez usta, przez co do jej wnętrza razem z powietrzem mogą przedostawać się chorobotwórcze drobnoustroje. Z tego powodu właśnie jest to częste miejsce występowania infekcji. Ryzyko ich rozwoju zwiększają dodatkowo wszelkiego rodzaju rany w jamie ustnej, które ułatwiają drogę patogenom do wnętrza organizmu1.
A jak powstają rany w jamie ustnej? Najczęściej tworzą się w wyniku działania jakiegoś czynnika drażniącego. Możliwą przyczyną powstawania ran i urazów na śluzówce jest choćby spożywanie pokarmów o twardych i ostrych brzegach (np. chipsów). Do uszkodzenia nabłonka może dojść także w wyniku przygryzienia, skaleczenia czy oparzenia. Rana w jamie ustnej może być też skutkiem zabiegu stomatologicznego, chirurgicznej ekstrakcji zęba czy nieprawidłowego wypełnienia lub ostrego ukruszonego zęba2.
Sprawdzone sposoby leczenia ran w jamie ustnej
W leczeniu ran występujących w obrębie jamy ustnej pomocne mogą okazać się dostępne w aptece bez recepty leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne, które zmniejszą dolegliwości bólowe i wspomogą gojenie1. Dostępne są płyny do płukania jamy ustnej, a także produkty do stosowania miejscowego, jak żele i maści.
Na ból i dyskomfort oraz inne dolegliwości towarzyszące stanom zapalnym błony śluzowej jamy ustnej wywołanym przez rany zastosować można żel stomatologiczny Sachol, do kupienia w aptece bez recepty. Sachol żel to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i odkażającym miejscowo. Przyspiesza gojenie uszkodzonej błony śluzowej, a także zmniejsza pieczenie i inne bolesne objawy. Warto dodać, że żel Sachol można stosować także w przypadku nadżerek i owrzodzeń jamy ustnej czy chorób przyzębia i zapalenia dziąseł3.
Niekiedy wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej i zastosować żel lub płukankę, a rany w jamie ustnej szybko się goją, niestety jednak nie zawsze. Jeśli leki dostępne bez recepty nie pomagają, a zmiany chorobowe, zamiast znikać, dalej się utrzymują lub wręcz powiększają, warto skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem. Być może w wyniku skaleczenia czy urazu mechanicznego doszło do nadkażenia i konieczne okaże się zastosowanie leczenia przyczynowego.
Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej?
Aby wspomóc gojenie uszkodzeń powstałych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, można zastosować także proste domowe sposoby leczenia. Najważniejsza jest przede wszystkim dbałość o higienę jamy ustnej, regularne mycie zębów, płukanie jamy ustnej i używanie nici dentystycznej, aby pozbyć się z buzi resztek pokarmów i nie doprowadzić do nadkażenia rany. Do sprawdzonych domowych sposobów na rany w jamie ustnej należą także4:
- płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lub rumianku,
- smarowanie zmian olejkiem z drzewa herbacianego lub żelem aloesowym,
- unikanie kwaśnych, słonych, ostrych i gorących pokarmów i napojów.
Opisane sposoby leczenia sprawdzą się na afty i drobne rany, a także nadżerki lub owrzodzenia.
Bibliografia:
- Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106153,ostre-zapalenie-blony-sluzowej-jamy-ustnej (dostęp: 2022.10.18.)).
- Durska G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft (dostęp: 2022.10.18.)).
- Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/sachol/zel-stomatologiczny/ (dostęp: 2022.10.18.)).
- Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.10.18.)).