Rany w jamie ustnej – leczenie domowe i farmakologiczne - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rany w jamie ustnej – leczenie domowe i farmakologiczne

Rany w jamie ustnej – leczenie domowe i farmakologiczne

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Przyczyny powstawania ran w obrębie błony śluzowej jamy ustnej są różne. Skaleczenie spowodować może np. aparat ortodontyczny lub proteza, ale do podrażnienia delikatnego nabłonka może dojść nawet na skutek przygryzienia podczas jedzenia czy niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Rany na śluzówce jamy ustnej same w sobie nie są groźne, jednak mogą ułatwiać przedostawanie się chorobotwórczych drobnoustrojów do organizmu, a te z kolei mogą wywoływać infekcje, dlatego mimo wszystko nie powinno się ich bagatelizować. Jak przyspieszyć gojenie się ran w jamie ustnej? Co najlepiej sprawdzi się na zapalenie jamy ustnej? Podpowiadamy!

Zmiany w jamie ustnej – skąd się biorą i dlaczego są tak częste?

Jama ustna ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym choćby podczas jedzenia, mówienia czy oddychania przez usta, przez co do jej wnętrza razem z powietrzem mogą przedostawać się chorobotwórcze drobnoustroje. Z tego powodu właśnie jest to częste miejsce występowania infekcji. Ryzyko ich rozwoju zwiększają dodatkowo wszelkiego rodzaju rany w jamie ustnej, które ułatwiają drogę patogenom do wnętrza organizmu1.

A jak powstają rany w jamie ustnej? Najczęściej tworzą się w wyniku działania jakiegoś czynnika drażniącego. Możliwą przyczyną powstawania ran i urazów na śluzówce jest choćby spożywanie pokarmów o twardych i ostrych brzegach (np. chipsów). Do uszkodzenia nabłonka może dojść także w wyniku przygryzienia, skaleczenia czy oparzenia. Rana w jamie ustnej może być też skutkiem zabiegu stomatologicznego, chirurgicznej ekstrakcji zęba czy nieprawidłowego wypełnienia lub ostrego ukruszonego zęba2.

Sprawdzone sposoby leczenia ran w jamie ustnej

W leczeniu ran występujących w obrębie jamy ustnej pomocne mogą okazać się dostępne w aptece bez recepty leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne, które zmniejszą dolegliwości bólowe i wspomogą gojenie1. Dostępne są płyny do płukania jamy ustnej, a także produkty do stosowania miejscowego, jak żele i maści.

Na ból i dyskomfort oraz inne dolegliwości towarzyszące stanom zapalnym błony śluzowej jamy ustnej wywołanym przez rany zastosować można żel stomatologiczny Sachol, do kupienia w aptece bez recepty. Sachol żel to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i odkażającym miejscowo. Przyspiesza gojenie uszkodzonej błony śluzowej, a także zmniejsza pieczenie i inne bolesne objawy. Warto dodać, że żel Sachol można stosować także w przypadku nadżerek i owrzodzeń jamy ustnej czy chorób przyzębia i zapalenia dziąseł3.

Niekiedy wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej i zastosować żel lub płukankę, a rany w jamie ustnej szybko się goją, niestety jednak nie zawsze. Jeśli leki dostępne bez recepty nie pomagają, a zmiany chorobowe, zamiast znikać, dalej się utrzymują lub wręcz powiększają, warto skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem. Być może w wyniku skaleczenia czy urazu mechanicznego doszło do nadkażenia i konieczne okaże się zastosowanie leczenia przyczynowego.

Jak przyspieszyć gojenie ran w jamie ustnej?

Aby wspomóc gojenie uszkodzeń powstałych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, można zastosować także proste domowe sposoby leczenia. Najważniejsza jest przede wszystkim dbałość o higienę jamy ustnej, regularne mycie zębów, płukanie jamy ustnej i używanie nici dentystycznej, aby pozbyć się z buzi resztek pokarmów i nie doprowadzić do nadkażenia rany. Do sprawdzonych domowych sposobów na rany w jamie ustnej należą także4:

  • płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lub rumianku,
  • smarowanie zmian olejkiem z drzewa herbacianego lub żelem aloesowym,
  • unikanie kwaśnych, słonych, ostrych i gorących pokarmów i napojów.

Opisane sposoby leczenia sprawdzą się na afty i drobne rany, a także nadżerki lub owrzodzenia.

Bibliografia:

  1. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106153,ostre-zapalenie-blony-sluzowej-jamy-ustnej (dostęp: 2022.10.18.)).
  2. Durska G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft (dostęp: 2022.10.18.)).
  3. Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/sachol/zel-stomatologiczny/ (dostęp: 2022.10.18.)).
  4. Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.10.18.)).