Psychoterapia – 5 mitów, które utrudniają rozpoczęcie leczenia - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Psychoterapia – 5 mitów, które utrudniają rozpoczęcie leczenia

Psychoterapia – 5 mitów, które utrudniają rozpoczęcie leczenia

Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe

Zdrowie psychiczne powinno być priorytetem, ponieważ wszelkie związane z nim problemy mogą niekiedy pokrzyżować plany i marzenia znacznie bardziej niż choroby fizyczne. Niestety ze względu na wiele mitów na temat psychoterapii, leczenie często jest rozpoczynane bardzo późno. Przekonaj się, jakie opinie dotyczące pomocy psychoterapeuty nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą.

Problemy psychiczne to powód do wstydu

W wielu rodzinach nadal uważa się, że choroby i zaburzenia psychiczne należy ukrywać. Często wręcz traktuje się je jako wymysł. Z tego powodu pierwsze objawy bywają lekceważone, a pacjent trafia na leczenie dopiero wtedy, gdy nie jest już w stanie normalnie funkcjonować. Tymczasem problemy natury psychicznej są tak samo normalnymi dolegliwościami jak te związane ze zdrowiem fizycznym. Psychiatra ma wykształcenie medyczne tak samo jak np. ginekolog. Z kolei psycholog bądź psychoterapeuta to specjaliści, którzy na dodatek również są objęci tajemnicą zawodową.

Psychoterapia jest tylko dla bogatych

Wbrew pozorom na rozpoczęcie leczenia stać właściwie każdego, ponieważ możliwe jest zapisanie się na terapię na Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprawdzie niekiedy może to oznaczać konieczność poczekania na pierwsze spotkanie ze specjalistą nawet kilka miesięcy, jednak nadal jest to jeden krok bliżej ku poprawie zdrowia psychicznego. Ponadto można skorzystać z usług prywatnego psychoterapeuty, którego cennik odpowiada możliwościom finansowym osoby szukającej pomocy.

Zgłoszenie się po pomoc to oznaka słabości

Polacy nadal niechętnie zgłaszają się po pomoc i nie tylko w przypadku problemów natury psychicznej. Proszenie o pomoc często jest uważane właśnie za oznakę słabości. W rzeczywistości zapisanie się na wizytę u psychoterapeuty jest dowodem na ogromną siłę, zwłaszcza w okresie słabszej kondycji psychicznej. Jest to też odpowiedzialność i to często nie tylko za siebie. Jeśli np. rodzic z depresją zgłasza się po pomoc, to troszczy się w ten sposób także o swoje dzieci i partnera.

Wizyty u psychoterapeuty nic nie zmienią

Przeciwnicy psychoterapii próbują przekonywać, iż leczenie psychiczne jest jedynie wymysłem naciągaczy i nie może nic zmienić. Nie jest to oczywiście prawdą, ponieważ specjaliści z sieci klinik Psychomedic pomogli odzyskać radość życia naprawdę wielu osobom. Co więcej, współczesne terapie opierają się na sprawdzonych metodach, które niekiedy są stosowane już od dziesiątek lat. Leczenie może nie zadziałać właściwie tylko wtedy, gdy jest nieprawidłowo dobrane bądź postawiono błędną diagnozę.

Znalezienie dobrego specjalisty jest trudne

W tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy. Rzeczywiście przy niektórych problemach znalezienie odpowiedniego specjalisty może zająć nieco czasu. Ponadto niektórzy pacjenci nie przed każdym psychoterapeutą są w stanie się otworzyć, nawet jeśli mają do czynienia z naprawdę dobrym i doświadczonym fachowcem. W dzisiejszych czasach nie trzeba jednak ograniczać się do najbliższej okolicy, ponieważ psychoterapia może odbywać się nawet online.