Przy jakiej temperaturze można odwołać lekcje w szkole? To minimum! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przy jakiej temperaturze można odwołać lekcje w szkole? To minimum!

Przy jakiej temperaturze można odwołać lekcje w szkole? To minimum!

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Mrozy w ostatnich dniach spowodowały utrudnienia w zajęciach szkolnych. Kilka placówek zdecydowało się nawet odwołać zajęcia. Jaka temperatura zimą obliguje do odwołania zajęć w szkole?

Zima w pełni i jeszcze nie raz przyjdzie nam się zmierzyć z minusowymi temperaturami na zewnątrz. A co za tym idzie również we wnętrzach temperatura może być nieco niższa, zwłaszcza w instytucjach pożytku publicznego, czy tez szkołach, które niekiedy mają dość przestarzałe systemy grzewcze. Jaka temperatura w szkolnej sali może obligować dyrekcję do zawieszenia lub odwołania zajęć? Wyjaśniamy.

Kiedy można odwołać lekcje w szkole: jaka temperatura w sali?

W mroźne dni temperatura znacząco spada nawet w pomieszczeniach, dlatego nikogo nie dziwią grubiej ubrane dzieci w szkołach, czy przedszkolach. Okazuje się jednak, że gdy w klasach szkolnych jest zbyt zimno, lekcje można odwołać. Przy jakiej temperaturze w szkole można odwołać lekcje? Lekcje w szkole mogą zostać odwołane, gdy temperatura w klasach będzie poniżej 18 st. C. W takim przypadku dyrektor może w danym dniu odwołać zajęcia w szkole i zarządzić wprowadzenie lekcji zdalnych.

Jeśli jednak zajęcia będą zawieszone powyżej 2 dni, dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nauka zdalna - nie tylko w zimie

Naukę zdalną w przypadku zbyt niskiej temperatury w klasach zimą reguluje Rozporządzenie w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 125a ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Według zastosowanych w nim zapisów, okazuje się, że zajęcia mogą odbywać się w formie zdalnej również w przypadku:

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, 
  • nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, 
  • sytuacji epidemiologicznej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

CZYTAJ TEŻ >> Co robić z dzieckiem w ferie w domu? ZOBACZ!