Przewijanie a zdrowa skóra maluszka – jak ją zapewnić? ZOBACZ FILM! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przewijanie a zdrowa skóra maluszka – jak ją zapewnić? ZOBACZ FILM!

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i delikatna. Ta w okolicach pupy, którą praktycznie ciągle znajduje się pod pieluszką, szczególnie jest narażona na podrażnienia O czym trzeba pamiętać podczas przewijania, by zapewnić maluszkowi zdrową skórę?

 Przewijanie a zdrowa skóra maluszka – jak ją zapewnić? ZOBACZ FILM!

Autor zdjęcia/źródło: Sergeitelegin | Dreamstime Stock Photos

Pielęgnacja delikatnej pupy maluszka to nie lada wyzwanie dla rodziców! Bardzo łatwo o podrażnienia i odparzenia, dlatego trzeba o te okolice dbać ze szczególną troską. Ważnych jest kilka aspektów: odpowiednio częste przewijanie, wybór dobrych pieluszek i środków pielęgnacyjnych, wietrzenie pupci.

Częste przewijanie.

Bez względu na to, jakie pieluszki wybierzesz (jednorazowe, tetrę czy ekologiczne) ważne jest odpowiednio częste przewijanie maluszka. Niemowlę trzeba przewijać średnio co 2-3 godziny (jeśli ma tylko siusiu) i za każdym razem, kiedy zrobi kupkę. Z czasem ten okres wydłużyć się może do 3-4 godzin, ale nie dłużej! Dziecko powinno być przewinięte zawsze po przebudzeniu i po karmieniu. Więcej przeczytasz tutaj: https://rodzice.familie.pl/artykul/Kiedy-i-jak-czesto-przewijac-niemowle-by-czulo-sie-komfortowo,5788,1.html


Wybór pieluszek.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieluszek jednorazowych. Dokonując wyboru tych najlepszych dla naszego dziecka, powinno wziąć się pod uwagę kilka czynników:

  • jakie pieluszki będą najlepiej chronić wrażliwą skórę twojego dziecka?

  • w jakich pieluszkach skóra maleństwa będzie mogła oddychać?

  • w jakich pieluszkach dziecku będzie twoim zdaniem wygodniej?

Co jest istotne przy wyborze pieluszek?


Należy przede wszystkim wybrać pieluszkę, dopasowaną do wrażliwej skóry malucha, która: 


  • maksymalnie pochłania mocz i kał, zmniejszając wilgoć do uzyskania suchości włókniny przylegającej do skóry, co zmniejsza drażnienie przez w/w czynniki,

  • zmniejsza tarcie przez delikatność, miękkość, lekkość, cienkość pieluszki i dobre dopasowywanie się do ciała,

  • zawiera balsam poprawiający barierę naskórkową,

  • zapewnia przewiewność dostarczając powietrze i zmieniając niekorzystne mikrośrodowisko pod pieluszką.

 

Środki pielęgnacyjne na pupę

Przy każdym przewijaniu należy smarować delikatną skórę dziecka kremem przeciwko odparzeniom. Na rynku jest duży wybór takich specyfików i trudno polecać jeden konkretny: niestety trzeba samemu sprawdzić, który jest najlepszy dla skóry dziecka. Osobiście nie polecam zasypek, choć są mamy, które używają ich zamiast kremów i dzieci, którym one służą.


Wietrzenie.

Pupa niemowlęcia niemal przez cały czas przykryta jest pieluszką. Nawet przy zachowaniu wszelkich zasad pielęgnacji, jest ona narażona na podrażnienia. Dlatego przynajmniej kilka razy dziennie trzeba zdjąć maluszkowi pieluszkę i przez 5-10 minut wietrzyć pupę. Najlepiej położyć szkraba na ręczniku czy podłożyć pod pupcię pieluchę tetrową, by w razie czego wchłonęła siusiu.


Aleksandra Greszczeszyn

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika IwonaSza
    IwonaSzaIkona zgłaszania komentarza
    Zdrowa skóra maluszka jest bardzo ważna. Nikt zresztą nie lubi swędzenia, szczypania i pieczenia.