Przebarwienia na twarzy - sposoby na cerę bez plam - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przebarwienia na twarzy - sposoby na cerę bez plam

Przebarwienia na twarzy - sposoby na cerę bez plam

Autor zdjęcia/źródło: przebarwienia na twarzy @ pressfoto / Freepik

Latem przebarwienia na twarzy pojawiają się bardzo często. Wystarczy trochę słońca i zamiast pięknej opalenizny na twarzy masz mnóstwo piegów lub duże, brązowe plamy? Podpowiadamy jak się z nimi uporać i przywrócić cerze równomierny koloryt.

Przebarwienia na twarzy to głównie problem kobiet, chociaż u mężczyzn też się zdarzają, zwłaszcza te po trądziku. Przebarwienia powstają na skutek nierównomiernego rozkładania się barwnika skóry (melaniny), który w większej ilości gromadzi się na danym obszarze tworząc nieestetyczne plamy. W zależności od przyczyny i wielkości tych zmian istnieją różne sposoby na pozbycie się ich.

Przebarwienia na twarzy – przyczyny powstawania

  • hormony – tzw. ostuda powstaje w czasie ciąży pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Są to dość duże plamy o nieregularnym kształcie w kolorze brązowym, brunatnym lub lekko szarym. Takie przebarwienia są uciążliwe, ale pocieszający jest fakt, że znikają samoistnie niedługo po porodzie. Tego rodzaju przebarwienia mogą powstawać również pod wpływem zażywania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
  • geny – plamki, pieprzyki i piegi na twarzy to często dziedzictwo przekazane nam przez rodziców. Powstają na skutek nierównomiernego rozmieszczenia pigmentu w skórze i widoczne są cały czas bez względu na to czy skórę opalamy czy nie. Jednak opalanie nie jest im obojętne i pod wpływem promieni UV ciemnieją, nie da się więc ich zakamuflować opalenizną. Można je rozjaśnić domowymi sposobami, ale nie pozbędziesz się ich zupełnie.
  • po trądziku – zwykle powstają pod wpływem opalania blizn po trądziku, który przebiegał z dużą ilością ostrych stanów zapalnych i trudno gojących się ran. Takie przebarwienia da się rozjaśnić i ujednolicić za pomocą specjalnych zabiegów.
  • leki – hormonalne (środki antykoncepcyjne) i czułe na światło (antybiotyki, salicylany, niektóre zioła, leki nasercowe i przeciwreumatyczne, niektóre środki przeciwbólowe). Przyjmując tego typu leki lepiej unikaj słońca, a wychodząc z domu bez względu na porę roku stosuj kremy z wysokim filtrem UV.
  • związane z wiekiem – tzw. plamy starcze, wątrobowe lub przebarwieniowe, pojawiają się zwykle u kobiet po menopauzie. Powodują je zmiany hormonalne, a konkretnie zatrzymanie wydzielania przez organizm progesteronu i estrogenu. Nasilają się one z wiekiem, mają różne odcienie brązu i niewyraźne kontury.
  • opalanie – promieniowanie UV aktywuje reakcję melanocytów, czyli komórek skóry odpowiedzialnych za wydzielanie barwnika – melaniny. Jeśli komórki te z któregoś z powyższych powodów działają nieprawidłowo pod wpływem promieni słonecznych uwidocznią się na twarzy ciemniejsze rejony skóry. Uważaj również na perfumy, gdyż alkohol i składniki takie jak piżmo czy olejki zapachowe mogą wchodzić w reakcję ze słońcem. Nie spryskuj nimi bezpośrednio skóry.

Przebarwienia na twarzy – jak je usunąć?

Przebarwienia trzeba rozjaśnić, aby stały się mniej widoczne. Pomocne będą tu naturalne składniki takie jak ogórek, cytryna, pietruszka, porzeczki. Zawierają one dużą dawkę witaminy C, która skutecznie rozjaśnia plamy na cerze przywracając prawidłową melanizację w komórkach skóry. Możesz robić sobie domowe maseczki i peelingi z zastosowaniem tych warzyw i owoców lub kupić gotowe kosmetyki z naturalnymi wyciągami.

3 domowe kosmetyki rozjaśniające:

Rozświetlający peeling – do łyżeczki sody oczyszczonej dodaj kilka kropli wody i wmasuj w skórę twarzy. Pozostaw na kilka minut, a następnie zmyj.

Naturalny tonik - świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub sok z ogórka zastosuj jako naturalny tonik. Przecieraj nim twarz rano i wieczorem.

Maseczka z ogórka - plasterki ogórka nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut.

Warto też sięgnąć po dostępne w aptekach kremy i peelingi zawierające silnie rozjaśniające kwasy np. kwas kojowy, ferulowy, glikolowy, azelainowy, kwas witaminy A oraz kwasy owocowe.

Jeśli domowe sposoby nie skutkują przebarwienia na twarzy pomoże usunąć dermatolog lub kosmetyczka. Profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym polegają przeważnie na złuszczaniu skóry, a następnie zastosowaniu maski rozjaśniającej. Czasem potrzebne jest jednak zastosowanie silniejszych środków takich jak laser czy zamrażanie. Zwykle konieczna jest seria takich zabiegów. Dermatolog natomiast zajmie się bardziej uporczywymi przebarwieniami, których przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu, np. jeśli są spowodowane nieprawidłową gospodarką hormonalną lub zaburzeniami metabolizmu. Zabiegi rozjaśniające najlepsze efekty dają stosowane na wiosnę, gdy promieniowanie słoneczne jest najsłabsze a temperatura powietrza jest dość stabilna.

Przebarwienia na twarzy – profilaktyka

Jeśli chcesz uniknąć przebarwień na twarzy lub utrzymać efekt ich rozjaśniania chroń się przed słońcem. W każdą pogodę i o każdej porze roku stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Skóra po zabiegach rozjaśniania jest zwykle bardziej wrażliwa na promieniowanie, przez co już odrobina słońca może zniweczyć cały efekt wybielania.

ZOBACZ TAKŻE:

Opalanie w ciąży – PORADY EKSPERTA>>

Ocet jabłkowy na zdrową skórę - odmładza i leczy!>>


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Klaudia_N
    Klaudia_NIkona zgłaszania komentarza
    Jestem fanką domowych sposobów ale nie zawsze pomagają, czasem po prostu trzeba postawić na coś mocniejszego niż robiona maseczka. Mi potrądzikowe rosjaśniły się po acne-dermie :)
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Ja też takie miałam takie plamy na twarzy.. wydaje mi się że po ciąży długo się utrzymywały ale w końcu znikły.. chyba hormony miały swój wpływ