Na początku, co ważne zaznaczyć niepłodność, a bezpłodność to dwa różne przypadki, a między nimi jest duża różnica. Dlatego przygotowaliśmy dla Was spis ich różnic jak również wymieniliśmy kilka problemów z którymi być może się zetknęliście.
Niepłodnością nazywamy stan, w którym, mimo regularnego współżycia (około 3-4 razy w tygodniu) przez 12 miesięcy, nie dochodzi do zapłodnienia. Cechuje się całkowitą niemożnością do poczęcia potomka i diagnozuje się ją bardzo rzadko. U nas, kobiet wyróżniamy dwa typy niepłodności: Niepłodność pierwotną, gdy nigdy nie byłyśmy w ciąży oraz niepłodność wtórną, gdy kobieta na pewno już kiedyś była w ciąży.
Jakie wyróżniamy przyczyny niepłodności?
Przyczynami niepłodności pierwotnej najczęściej wskazywana na zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemie oraz niewydolność ciałka żółtego. Natomiast niepłodność wtórną w większości przypadków powoduje niedrożność jajników, zrosty wewnątrzmaciczne, endometrioza, infekcje, zakażenia i przebyte zapalenia narządu rodnego.
Również negatywny wpływ na naszą płodność ma nasz poziom BMI; zbyt wysoki (powyżej 25.) lub zbyt niski (poniżej 17,5.) może obniżać nasze zdolności rozrodcze, poprzez wywoływanie zmian hormonalnych. Także duży wpływ ma nie właściwy styl życia: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, stres, brak aktywności fizycznej, zła dieta, picie nadmiernych ilości kawy.
Obniżeniem płodności może być również skutek przebycia przewlekłych chorób: nadciśnienia, cukrzycy oraz przebytej aborcji.
Pamiętajmy, że z każdym rokiem naszego życia nasza płodność maleje, dlatego nasz wiek również ma znaczenie. Tymczasem według raportu „Płodna Polka” wynika, że co czwarta Polka planuje ciążę po 30. roku życia. Co ważne, nie stwierdzono natomiast wpływu antykoncepcji hormonalnej na płodność. Długoletnie stosowana antykoncepcja może obniżać płodność, ale jedynie na trzy miesiące po jej odstawieniu.
Bardzo niepokojącymi objawiamy, które mogą świadczyć o niepłodności, są: trądzik, przetłuszczanie się włosów, związane z nadprodukcją testosteronu w naszej krwi. Natomiast wypadanie włosów, a także problemy z cerą, pocące się ręce i przyspieszenie bicie serca mogły zostać spowodowane nieprawidłową pracą naszej tarczycy, która ma ogromny wpływ na płodność. Zwróćmy także uwagę na regularność naszego cyklu. Jeżeli miesiączkujemy, należy przypuszczać, że jest płodna. Natomiast zatrzymanie miesiączki będzie świadczyć o niemożności poczęcia dziecka. Oczywiście brak miesiączki może być sytuacją tymczasową i może wynikać na przykład z wyniku stresu, a także niskiej lub wysokiej wagi, jednak nie bagatelizujmy żadnej z niepokojących wyżej sygnałów.
Jak warto zapobiegać niepłodności?
Jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie prawdopodobieństwa i wystąpienia innych nie chcianych problemów z płodnością jest zmiana naszego trybu życia na aktywny oraz dietę na bogatszą w zdrowe składniki. Co ważne, zrezygnujmy z używek oraz regularnie poddawajmy się badaniom diagnostycznym.