Praktyczne wskazówki domowe - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Praktyczne wskazówki domowe

Najprościej byłoby nazwać to poradnikiem babci lub cioci. Ale cóż, babcią jeszcze nie zostałam, a ciocią jestem dla dzieci rodzeństwa mojego męża - tylko i wyłącznie. Tak więc dzielę się tymi zbieranymi poradami. To bardzo praktyczne rady, niejednokrotnie kilku pokoleń, usłyszane i spisane na różnych karteczkach, serwetkach i skrawkach papieru.

Praktyczne wskazówki domowe

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com

Trudno jest czasami znaleźć jakąś odpowiednią do danej sytuacji, do domowej "katastrofy" radę w tym bałaganie i dlatego doczekał się ten mój "bałagan" uporządkowania.

Tym, co zawierają moje zbiory, chcę podzielić się ze wszystkimi zainteresowanymi, z tymi które (a może i którzy) chcą samodzielnie radzić sobie z domem. Z tymi które chcą  z tych naszych codziennych zmagań wyjść prężnym krokiem.


PRANIE, PŁUKANIE, ODPLAMIANIE, CZYSZCZENIE

JEDWABIE KOLOROWE - przed praniem dobrze jest zanurzyć na godzinę w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej(2 łyżeczki na litr wody), a do każdego płukania dodawać na litr wody łyżeczkę octu.
JEDWABIE Z POŁYSKIEM - wymagają przy płukaniu na litr wody szklanki octu i łyżki cukru.

POŻÓŁKŁY BIAŁY JEDWAB - płucze się w zimnej wodzie z dodatkiem łyżki 10% wody utlenionej na litr wody. Najlepiej jest prać w wodzie z szarym mydłem, szamponem do włosów lub innymi środkami do prania tkanin delikatnych.

BIELENIE - tkaniny lniane i bawełniane najlepiej wybiela słońce, dlatego wskazane jest suszenie ich na świerzym powietrzu. Najmniej szkodliwym środkiem wybielającym jest woda utleniona(3%). Na 1 litr wody należy wziąść 1 lub 2 łyżki wody utlenionej, a jeśli bielizna jest bardzo brudna dodatkowo wlać 1 łyżkę amoniaku (na 1 litr wody). W tym roztworze moczymy bieliznę najwyżej godzinę, a następnie płuczemy najpierw w ciepłej wodzie, a później w zimnej.

ZAMSZ - można czyścić gąbką zanurzoną w ciepłym mleku.

SKÓRA - posmarowana od czsu do czsu rycyną  nabiera elastyczności i nie pęka. Torebkę skórzaną możemy przemyć wodą z octem, po lekkim osuszeniu nałożyć pianę z białka i paroma kroplami terpentyny. Wytrzeć do połysku. Butom dobrze zrobi odrobina soli wsypana do ich wnętrza, poniewarz wchłania pot. Każdą skórę doskonale myje się szmatką namoczoną w zimnym mleku.

PLAMY

Ważne jest by plamy usuwać jak najszybciej. Zastarzałe są dużo trudniejsze do usunięcia.

Z WINA CZERWONEGO - posypujemy natychmiast grubo solą. Zaplamiony obrus czy serwetę kładziemy na garnku tak, żeby plama była na środku naczynia i lekko wgłębiamy materiał. Gotujemy wodę w czajniku i ukropem polewamy plamę dotąd, aż zniknie. Materiał nie powinien dotykać wody w naczyniu.

ŻÓŁTE ŚLADY - z dziecinnych majteczek usuwamy mocząc je przez 3-4 godziny w wodzie z dodatkiem łyżeczki wody utlenionej (na każdy litr)

TŁUSTE PLAMY - natychmiast posypać solą i ostrożnie pocierać czystą szmatką, aby tłuszcz wsiąkł. Sól zmieniać kilka razy, aż plama zniknie.

PLAMY Z TRAWY - usuwamy zmywając je spirytusem a następnie wodą, można także usuwać je zsiadłym mlekiem z dodatkiem wody utlenionej.

PLAMY Z OLEJU - materiał wycierać watą maczaną w mące kartoflanej

DYWANY - chcąc usunąć nieprzyjemne zapachy z dywanów i chodników należy zsypać całe sodą po czym pozostawić na 20 min. Po upływie tego czasu odkurzamy.

MEBLE KUCHENNE - drzwi i ramy okienne (malowane olejno), a także kaloryfery - nie używamy do ich mycia mydła, sody, proszku do prania, gdyż farba pożółknie, popęka i odpadnie. Myć należy szmatką lub szczoteczką maczaną w wodzie ciepłej z dodatkiem 1 łyżki amoniaku na 1 litr wody. Potem wytrzeć wilgotną szmatką płukaną w czystej wodzie. Osuszyć czystą szmatką.

MEBLE DREWNIANE NIE MALOWANE - szorować szczotką maczaną w ciepłej wodzie z szarym mydłem. Spłukiwać ciepłą wodą. Wytrzeć do sucha. Cdn...                    

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika jetos303
    jetos303Ikona zgłaszania komentarza
    Albo wystarczą dobre proszki czy żele