Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-10-29 08:40:22
Run 2 to gra zręcznościowa, w której naszym zadaniem jest przeprowadzenie sympatycznego kosmity przez każdy z kilkudziesięciu przygotowanych przez twórców do mety. W tym celu jednak będziemy musieli unikać rozmaitych przeszkód w postaci przepaści i bloków na naszej drodze wykorzystując niecodzienną mechanikę, a mianowicie przechodzenie po ścianach. Sama rozgrywka ma miejsce w kosmosie, co pozwala nam na „przyczepianie” się do ścian przylegających do powierzchni, po której się aktualnie przemieszczamy. W tym celu wystarczy wydać polecenie naszemu bohaterowi, aby przeszedł w wybranym kierunku za pomocą klawiszy strzałek.
Mechanika związana z przechodzeniem po ścianach ma fundamentalne znaczenie – pozwala nam ona unikać przeszkód, których w inny sposób nie jesteśmy w stanie pokonać, jak na przykład rozległe przepaście nie do przeskoczenia w „tradycyjny” sposób. Opanowanie jej w zasadzie jest raczej nieskomplikowane, niemniej wykorzystanie w praktyce, zwłaszcza na późniejszych bardziej skomplikowanych etapach, potrafi być nie lada wyzwaniem. Wynika to również z tego, że niektóre poziomy zostały wykonane w taki sposób, aby wprowadzać gracza do ślepej uliczki. Wiąże się z tym z kolei konieczność kilkukrotnego podchodzenia do tych samych poziomów, co potrafi być czasami niewiarygodnie frustrujące.
Na każdym z poziomów znajdziemy także bonus w postaci żółtej, świecącej kulki. Bonusy zwykle umieszczone są w trudno dostępnych miejscach, do których praktycznie nie da się dotrzeć bez powtarzania danego etapu. Uzbieranie wszystkich bonusów pozwala nam odblokować różne dodatkowe opcje, jak na przykład podwójny skok czy możliwość grania na poziomach dedykowanych innym postaciom.
A skoro o postaciach mowa: do dyspozycji gracza zostało oddanych dwóch zróżnicowanych kosmitów. Bohaterowie różnią się swoimi statystykami, a te z kolei warunkują inny tryb prowadzenia rozgrywki.
Przyjrzymy się pierwszemu z nich, czyli Runnerowi. Jak sama nazwa wskazuje, Runner polega na sile swoich nóg (odnóży?), które pozwalają mu na poruszanie się po każdej z plansz. Bohater ten porusza się z przeciętną szybkością, ale jest bardzo zwrotny i łatwo nim manewrować, co czyni z niego doskonały wybór dla gracza, który wcześniej nie miał styczności z serią i chce opanować w pierwszej kolejności mechanikę zabawy. Drugą z postaci jest Skater – wyróżniający się rolkami przytwierdzonymi do swoich nóg. Skater w związku z tym może poruszać się z zawrotną prędkością, o wiele większą niż Runner, co wiąże się jednak z trudniejszą sterownością i znacznie utrudnioną kontrolą. Skater może także pokonywać większe odległości skacząc, co ułatwia pokonywanie niektórych przepaści. Każdy z bohaterów posiada dedykowany sobie zestaw poziomów, o czym wspomniano wcześniej. Na postać przypada 31 etapów, czyli łącznie w Run 2 przyjdzie nam sprawdzić swoje umiejętności na 62 planszach.
Etapy są zróżnicowane pod względem poziomu trudności. Im większe postępy robimy, z tym większymi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć. Poziomy są jednak dostosowane do postaci, którą akurat kierujemy – stąd poziomy Runnera są nieco odmienne od tych, na których przyjdzie nam działać jako Skater.
Pod względem oprawy graficznej mamy tutaj z charakterystycznym, minimalistycznym stylem i geometrycznymi poziomami. Run 2 wykorzystuje co prawda trójwymiarowy silnik graficzny, ale ma on za zadanie przede wszystkim podkreślać dynamikę i szybkość rozgrywki, a nie zachwycać nas efektami wizualnymi. Nie można jednak powiedzieć, że gra jest brzydka – wprost przeciwnie, wszystko komponuje się ze sobą idealnie i tworzy przyjemną dla oka oprawę. Jeżeli chodzi natomiast o udźwiękowienie to podczas naszych wysiłków towarzyszyć nam będzie jeden elektroniczny utwór, zapętlony w niektórych miejscach. Mimo to nie staje się on uciążliwy nawet przy dłuższych posiedzeniach, a nawet gdyby – zawsze możemy wyłączyć muzykę z poziomu menu.
Podsumowując, Run 2 to świetna gra przeglądarkowa dla odbiorców w każdym wieku, którzy lubią gry zręcznościowe. Wymagana przez produkcję umiejętność szybkiego reagowania, ale również planowania i podejmowania decyzji pod presją może okazać się ponadto bardzo przydatna w rozwoju dziecka.
Artykuł powstał we współpracy z poki.pl, zdjęcia: poki.pl
Foes.io – walka o przetrwanie w trybie wieloosobowym>>
Spróbuj swoich i dziecka sił w wieloosobowej grze zręcznościowej Bonk.io>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.