Polskie porodówki nie przestrzegają standardów opieki okołoporodowej - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Polskie porodówki nie przestrzegają standardów opieki okołoporodowej

Polskie porodówki nie przestrzegają standardów opieki okołoporodowej

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do rządowego dokumentu, z którego wynika, że żaden ze szpitali publicznych nie przestrzega w większości standardów okołoporodowych.

Rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021–2023, do którego dotarł DGP, mówi też, że ponad połowa szpitali pacjentki nie mogą liczyć na poszanowanie ich prawa do godności.

W przytaczanym dokumencie Ministerstwo Zdrowia określiło, co może być przyczyną tak złego stanu polskich porodówek. Okazuje się, że w 75 proc. szpitali nie ma wystarczającej liczby personelu, w ponad 70 proc. brakuje odpowiedniego sprzętu, a 55 proc. nie gwarantuje pacjentom prawa do intymności i godności w czasie porodu i po nim. Tylko 27 procent placówek zapewniało pacjentkom niezbędne standardy, ale to też nie znaczy, że przestrzegane one były w 100 procentach.

Nowe standardy opieki okołoporodowej – o czym mówią

Nowe standardy opieki okołoporodowej znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, z dnia 16 sierpnia 2018 roku (Dz. U. z dnia 11 września 2018, poz. 1756).  Podkreślono w nim również konieczność szczególnego dbania o dobro psychiczne kobiety podczas porodu i po nim.

W kilku miejscach Rozporządzenia podkreślono konieczność traktowania rodzącej z szacunkiem i pełnym poszanowaniem jej prawa do decyzji. Postępowanie w trakcie porodu pod kątem prawnym szczegółowo definiuje punkt V Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Kobieta podczas porodu:

  • Ma prawo być traktowana z szacunkiem
  • Powinna być informowana o procedurach i przebiegu porodu
  • ma prawo do obecności osoby bliskiej

Natomiast punkt VII Rozporządzenia odnosi się do łagodzenia bólu porodowego i podkreśla prawo rodzącej do zastosowania środków łagodzących go (farmakologiczne, ale także innych np. akupunktura czy akupresura). W ten sposób rodząca:

  • ma  prawo łagodzić ból
  • ma do dyspozycji środki farmakologiczne oraz nie farmakologiczne dostępne w placówce.

Źródło Dziennik Gazeta Prawna

CZYTAJ TEŻ >> 9. miesiąc dziecka - co maluch potrafi?