Połóg – bezpiecznie go przetrwać - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Połóg – bezpiecznie go przetrwać

Czas oczekiwania na dziecko, wbrew powszechnym opiniom, nie zawsze oznacza dla przyszłej matki okres pozytywnych emocji. Hormonalna huśtawka i wielkie zmiany jakie zachodzą w życiu kobiety po pojawieniu się dziecka mogą wywołać mniejsze lub większe psychiczne zaburzenia. Najgroźniejsza ich forma - psychoza poporodowa - pojawia się nie później niż w 8. tygodniu ciąży i jest groźny w skutkach.

Połóg – bezpiecznie go przetrwać

Autor zdjęcia/źródło: Psychoza poporodowa@pixabay.com

Kobieta, która zapada w psychozę oprócz ciężkiej depresji ma urojenia i omamy słuchowe. Bezsenność, brak panowania nad sobą i ciągła gonitwa myśli dezorganizują życie przyszłej mamy i uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Kobieta, która cierpi na psychozę poporodową wymaga natychmiastowej i kompleksowej pomocy.


Jak rozpoznać psychozę?

Brak samokontroli oraz duża drażliwość mogą doprowadzić do sytuacji zagrażających matce i dziecku. Dlatego tak ważne jest aby wykryć chorobę i w miarę wcześnie zacząć jej leczenie.

  • Pierwsze objawy to kłopoty ze snem i bezsenność
  • Kobieta bywa rozdrażniona i zmęczona
  • Dochodzi uczucie niepokoju i zagubienia
  • Młoda matka ma zaburzony ogląd rzeczywistości
  • Kobieta staje się podejrzliwa wobec  otaczających ją osób
  • Odrzuca noworodka i odmawia opieki nad nim. Często wypiera się macierzyństwa.
  • Towarzyszą jej myśli o zrobieniu dziecku i sobie krzywdy
  • Zaczyna zmieniać się jej zachowanie. Pojawiają się koszmary nocne i ataki paniki. Kobieta jest pobudzona psychoruchowo.
  • Dochodzą różne objawy psychotyczne jak omamy, urojenia o różnej treści oraz myśli natrętne.


Przyczyny psychozy

Zaburzenia nastroju u kobiet po porodzie  są wynikiem hormonalnych zawirowań. Po narodzinach dziecka ich ilość w organizmie drastycznie spada. Powoduje to duże zmiany w przekazie komórek nerwowych. Kolejną ważną przyczyną jest tworząca się więź między matką i dzieckiem, która powoduje zmiany w przepływie informacji między komórkami nerwowymi. Dodatkowe zagrożenie powstaje w przypadku zaburzeń emocjonalnych powstałych na skutek niedojrzałości emocjonalnej rodziców lub zakłóconych relacji pomiędzy nimi. Każde stresujące wydarzenie, jak choroba dziecka i komplikacje okresu okołoporodowego, mają negatywny wpływ na stan psychiczny kobiety.
Z pewnością czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia psychozy są podobne doświadczenia w poprzedniej ciąży lub wystąpienie psychozy u osoby z najbliższej rodziny. Także wpływ mają inne zaburzenia psychiczne jak schizofrenia  czy choroba maniakalno - depresyjna

Psychoza poporodowa: leczenie


Zarówno w przypadku depresji poporodowej, baby blues i psychozy poporodowej ogromną rolę, odgrywa najbliższa rodzina i bliscy znajomi. Zazwyczaj chora kobieta nie chce poprosić o pomoc, gdyż boi się być uznana za złą matkę. Zadaniem najbliższych jest więc obserwacja  zmian zachodzących w jej zachowaniu i szybkie reagowanie. To zaburzenie wymaga leczenia psychiatrycznego i farmakologicznego. Najczęściej ustępuje po kilku tygodniach, jednak lekarze mogą zalecić dłuższe przyjmowanie leków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Baby blues – smutek po porodzie>>

Miasta sprzyjają depresji poporodowej>>

 



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    bardzo poważna sytuacja!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    najwazniejsze zeby odpoczywac ;)
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Okropne.. współczuję kobietom które to dotknęło..